Злочинні досліди

ut.net.ua
17 Липня 2009, 00:00

 

Незаконні випробування протиракових препаратів проводили в Луганському онкологічному диспансері. Такого висновку дійшли працівники міліції, які перевіряли скарги пацієнтів. Стосовно головного лікаря (вже колишнього) і трьох завідувачів відділень порушили кримінальну справу. Утім, не за «досліди над людьми», а за фінансові махінації. Сам обвинувачений стверджує, що випробування нових препаратів у диспансері схвалило Міністерство охорони здоров’я.
 
Напівпідпільні досліди
 
Лікарів Луганського онкодиспансеру викрили працівники Держслужби боротьби з економічними злочинами МВС. Двоє її офіцерів за це навіть отримали нагороди – від Луганської облдержадміністрації та облради «за успішно здійснені оперативні заходи з документування злочинної діяльності окремих посадових осіб». Правоохоронці з’ясували, що в онкодиспансері незаконно брали плату за лікування та медикаменти. Вивчаючи бухгалтерську документацію, оперативники дізналися, що головний лікар закладу залучав хворих до випробувань нових медпрепаратів, що не проходили сертифікацію в Україні.
 
«Такі випробування – звичайна практика, її застосовують у всьому світі. Це не експерименти на людях, а апробація нових ліків у клінічних умовах, що проводиться на базі багатьох лікувальних закладів», – запевняє новий головлікар Луганського онкодиспансеру Мераб Надірашвілі. На цій посаді він третій місяць. Тільки-но ставши до виконання обов’язків, Надірашвілі заборонив досліди, впроваджені попередником.
 
«Клінічні випробування у нашому диспансері проводилися протягом дев’яти років, – розповідає він. – На моє глибоке переконання, це робилося з грубим порушенням законодавчих актів. На сьогодні наша база не відповідає вимогам до медзакладів, де можна проводити клінічні досліди. Ми ледве пройшли атестацію лише на другу категорію».
 
Новий головлікар стверджує, що відомості про учасників випробувань не вносили до загального реєстру хворих на рак, тому достеменно невідомо, на скількох пацієнтах випробували ліки. Також невідомо, скільки лікарів брали участь у проведенні дослідів. Частина документів зникла з онкодиспансеру, частину вилучили слідчі, тому нове керівництво лікувального закладу не знає навіть, які саме препарати і чийого виробництва випробовували тут. Цього не знають і в обласному управлінні охорони здоров’я. Кажуть, їх зазвичай не інформують про такі досліди.
 
«Такий вид роботи не розголошується, ми не знаємо і не можемо знати, які це були препарати і хто ­їхній виробник, – заявляє Юрій Інкелевич, перший заступник начальника згаданого управління. – Цим препаратам перед випробуваннями присвоюють коди, власних назв у них немає».
 
Випробування в Луганську проводилися у межах міжнародних клінічних досліджень з дозволу Державного фармакологічного центру МОЗ. Так стверджує фігурант кримінальної справи – колишній головлікар Луганського онкодиспанцеру Леонід Чібісов. За його словами, препарати були іноземного виробництва, усі документи, що стосуються апробації ліків, до його звільнення були на місці, їх не раз перевіряли замовники дослідів та Фармцентр МОЗ, і зауважень з їхнього боку не виникало.
 
«Це були клінічні дослідження лікарських засобів для уточнення їхньої ефективності й безпеки, – пояснює пан Чібісов. – Їх проводили тільки після отримання добровільної письмової згоди пацієнтів, яких повністю інформували. Ніхто не ставив під загрозу їхнє життя, зазвичай це були хворі з пізніми стадіями раку. Ми не можемо говорити на прикладі кількох пацієнтів, що препарат ефективний, – дані стікаються до замовника дослідів. Центрів, де їх проводять, десятки чи навіть сотні по всьому світу. Та навіть на поодиноких прикладах ми бачили ефективність деяких препаратів, які досліджувалися, – пухлина і больові прояви зменшилися».
 
Бізнес на неіснуючих пухлинах
 
Хоча фігурантом кримінальної справи Леонід Чібісов де-факто став за проведення випробувань нових препаратів, йому закидають ухиляння від сплати податків і зловживання службовим становищем. Справу порушили за трьома статтями Кримінального кодексу: ст. 202, ч. 1 (порушення порядку ведення господарської та банківської діяльності), ст. 364, ч. 2 (зловживання владою і службовим становищем) та ст. 366, ч. 2 (службове підроблення). В обласній прокуратурі повідомили, що колишній головлікар отримував від фірм-замовників за проведення випробувань винагороду, яку привласнював. Відповідні договори, за версією слідчих, Чібісов підписував як головний лікар онкодиспансеру, але гонорари отримував як приватна особа. Внаслідок цього лікувальний заклад не одержав 1,8 млн грн.
 
Коли порушили кримінальну справу, екс-го­ло­в­лікар поспішив заплатити як податок на прибуток 300 тис. грн. Та внаслідок цього усі обвинувачення не відпали, бо з’ясувалося: щоб мати можливість проводити випробування нових препаратів, Чібісов, як стверджують правоохоронці, вніс до картки атестації онкодиспанцеру неправдиві дані – завищив кількість кваліфікованих спеціалістів, необхідних для проведення дослідів, які нібито працюють у закладі.
Слід зазначити, що у поле зору правоохоронців Леонід Чібісов потрапив не вперше. Інформація про порушення і зловживання в диспансері з’явилася в 2002 році після перевірки фінансової діяльності закладу. В 2005-му обласне управління охорони здоров’я ініціювало відставку Чібісова з посади, однак проти такого рішення виступила Луганська обласна рада. За звільнення головлікаря онкодиспансеру депутати облради проголосували лише восени минулого року. Причиною стало нецільове використання коштів обласного бюджету – чиновник розпочав реконструкцію одного з корпусів диспансеру без дозволу контролюючих органів. Леонід Чібісов оскаржив звільнення в суді, який поновив його на посаді. Втім, невдовзі він звільнився за власним бажанням. Наскільки відомо, зараз фігурант кримінальної справи очолює столичну лікареню №17. Кілька тижнів тому пан Чібісов оформив собі лікарняний, тому слідство у його кримінальній справі призупинили.
 
Натомість триває розслідування інших кримінальних справ – за фактом невідповідного виконання медичними працівниками Луганського онкодиспансеру своїх професійних обов’язків, а також стосовно трьох завідувачів відділень закладу. Останніх підозрюють у тому, що вони брали гроші за операції, медикаменти і медичні процедури. Усе це пацієнти мали отримувати безплатно, оскільки диспансер є комунальним і перебуває на балансі обласної ради. Також правоохоронці в процесі дослідчої перевірки встановили, що в онкодиспансері здійснювали неадекватне діагнозам лікування, призначали непотрібні операції, під час яких нерідко припускалися технічних помилок.
 
Спеціаліст у галузі онкології, який просив не називати його ім’я, стверджує: в Луганському онкодиспансері кожен десятий прооперований не мав новоутворень, а в кожного п’ятого не було злоякісних пухлин. У самому диспансері цього не підтверджують і не спростовують, мовляв, статистику не ведемо. Проте якщо інформація підтвердиться слідством, можна буде припустити: неправильні діагнози тут ставили зовсім не випадково – так нечисті на руку онкологи розширювали коло пацієнтів, щоб більше заробити. А тим, хто зовсім зневірився, могли запропонувати спробувати дослідні зразки нових препаратів.

[1430]

 
СПРАВИ ЛІКАРІВ

 

Травень 2008 року
Генпрокуратура порушила кримінальну справу стосовно колишнього першого заступника міністра охорони здоров’я – головного державного санітарного лікаря України Миколи Проданчука. Йому, зокрема, закидають надання дозволу на ввезення без реєстрації вакцини для профілактики кору і краснухи індійського виробництва.
 
Листопад 2008 року
До суду передано справу щодо колишнього лікаря неврологічного відділення Рівненської обласної дитячої лікарні. Правоохоронці вважають, що внаслідок його халатності померла дитина.
 
Грудень 2008 року
Прокуратура Тернополя порушила кримінальну справу за фактом незаконної вимоги оплати медичної допомоги стосовно лікаря-анестезіолога одного з тернопільських лікувальних закладів.
 
Лютий 2009 року
Прокуратура Львівської області порушила кримінальну справу щодо лікаря-терапевта однієї з міських лікарень Сокальського району, депутата райради, за вимагання хабарів за відкриття і надання листків непрацездатності.
 
Березень 2009 року
Апеляційний суд Донецької області скасував виправдальний вирок, винесений раніше щодо ізраїльського хірурга Міхаеля Зіса, і залишив його під вартою. Лікаря звинувачують у незаконній пересадці органів на території України. У цей самий час під слідством опинилися кіровоградські та харківські лікарі, внаслідок недбалості яких померли люди.
 
Червень 2009 року
Прокуратура Севастополя порушила кримінальну справу за фактом смерті пацієнта міської поліклініки № 2 внаслідок неправильного лікування, призначеного лікарем-терапевтом.
 
З початку 2009 року в Генеральній прокуратурі України зареєстровано понад 8 тис. звернень громадян зі скаргами на дії лікарів.