Засідання Радбезу ООН щодо агресії РФ в Азовському морі. Основні тези

27 Листопада 2018, 19:02

На прохання України у понеділок, 26 листопада, пройшло надзвичайне засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку з відвертою агресією Росії у районі Керченської протоки. Своєю чергою, Москва вимагала скликати інше засідання щодо так званого "порушення державних кордонів РФ". Робота Радбезу почалася з голосування, під час якого більшість членів проголосувало проти проведення засідання за пунктом, запропонованого РФ. Так, "за" висловилися чотири країни, "проти" – сім держав, і ще чотири – утрималися. 

 

Зокрема, представники Франції, Нідерландів, Польщі, Швеції та Великої Британії висловили серйозну занепокоєність російською атакою на українські кораблі та закликали звільнити моряків, яких взяли у полон. Крім того, країни закликали Москву забезпечити доступ в українські порти в Азовському морі. 

 

 

Тиждень.ua зібрав усі заяви, які прозвучали під час засідання Ради Безпеки ООН.

 

 

Заступник генсека ООН

 

 

Заступник генсекретаря ООН з політичних питань Розмарі ДіКарло закликали Росію і Україну утриматися від дій, які можуть привести до подальшої ескалації напруженості і "непередбачуваних наслідків". 

 

За її словами, за даними української сторони, Київ попередив Росію про прямування морських суден в Маріуполь, розташований на Азовському морі, їх маршрут пролягав через Керченську протоку. Як зазначила Дікарло, російська сторона вважає, що спровокувала інцидент Україна, а РФ лише діяла в рамках міжнародного права.

 

"І Росія, і Україна вважають Азовське море своїми внутрішніми водами…Напруженість в цих водах зросла з анексією Криму в 2014 році, з приводу якої було прийнято кілька резолюцій Генеральної Асамблеї ООН", – сказала вона.

 

Водночас заступник генсека нагадала, що у 2016 році Україна ініціювала справу про порушення Конвенції ООН з морського права "у зв'язку з суперечкою щодо права прибережних держав на Чорне та Азовське моря і Керченську протоку", а також додала, що РФ стверджує, що це питання не знаходиться в юрисдикції Суду.

 

Так, за словами ДіКарло, в ООН вкрай стурбовані з приводу ескалації напруженості, яка відбувається "у контексті конфлікту на сході України і анексії Криму".  Також вона підкреслила, що в ООН закликають проявляти "повну повагу до суверенітету і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки"

.

"Ми наполегливо закликаємо Російську Федерацію і Україну утриматися від односторонніх дій або риторики і нагадуємо обом країнам про необхідність купірувати інцидент, щоб запобігти серйозну ескалацію з непередбачуваними наслідками. На цьому етапі необхідне негайне зменшення напруженості в Азовському та Чорному морях. Дуже важливо, щоб були серйозні спроби знайти мирне врегулювання ситуації, спираючись на наявні правові засоби та відповідно до Статуту ООН", – повідомила вона.

 

 

Українська позиція

 

 

Постпред України в Радбезі ООН Володимир Єльченко заявив, що інцидент поблизу Керченської протоки є свідомою провокацією. "Ви вже чули російську інтерпретацію подій, яка, як зазвичай, придумана, щоб змішувати реальність з вигадкою, кінцевою метою якої є дезінформація, введення в оману та заплутування слухача. Російські претензії щодо порушення російського кордону українськими військово-морськими кораблями є прямою брехнею, винайденої лише для того, щоб цинічно перенести всю відповідальність з української сторони, свідомо маніпулюючи фактами та ігноруючи докази. Це свідома провокація, спрямована на загострення ситуації в галузі безпеки в регіоні з метою встановлення повного контролю над Азовським і Керченським протоками", – сказав він.

 

Крім того,  Єльченко наголосив, що в районі інциденту немає ніяких російських кордонів. "У зв'язку з цим я хотів би підкреслити, що згідно з міжнародним правом, Крим і відповідно його територіальні води, є територією України, окупованої Російською Федерацією. Таким чином в районі інциденту немає ніяких російських кордонів. Я хочу повторити, немає російських кордонів в районі кримського півострова", – повідомив він. За його словами, існують докази  того, що "нещодавні агресивні дії в Росії були заплановані та дозволені вищими російськими військовими керівниками". 

 

"Внаслідок цих загроз президент України вчора підтримав ініціативу РНБО запропонувати парламенту України оголосити воєнний стан протягом 60 днів, але скоротити його до 30, щоб уникнути непотрібних спекуляцій. Цей воєнний стан можна скасувати в будь-який час. Крім того, негативного впливу на президентські вибори не буде…Україна готова врегулювати ситуацію політичними та дипломатичними засобами. Водночас ми готові використати всі наявні засоби для реалізації нашого права на самооборону, як передбачено статтею 51 Статуту ООН", – відзначив він.

 

Кримінальний режим Кремля ще раз продемонстрував, що не припинить агресивної політики та готовий до будь-яких актів агресії проти української держави. Динамічна ескалація ситуації в регіоні потребує оперативної реакції міжнародної спільноти…Україна вимагає негайного звільнення Росії 23(наразі стало відомо про 24) захоплених українських солдатів та 3 українських кораблів. Ми також закликаємо міжнародне співтовариство запровадити новий набір санкцій, спрямованих на подолання ситуації в регіоні, в тому числі і проти азовських портів РФ. Політичний тиск, що зростає на Москву сприятиме деескалації ситуації в галузі безпеки на морі та розблокування вільного перетину Керч-Єнікальського каналу", – підсумував Єльченко.

 

 

США

 

 

Посол США в ООН Ніккі Гейлі заявила, що Вашингтон  й надалі продовжить підтримувати народ України на тлі російської агресії. "Ми очікуємо, що й наші європейські партнери керуватимуть цими зусиллями в Нормандському форматі, який підтримуємо. Закликаємо Росію дотримуватись міжнародних зобов'язань та не чинити перепон проходу українських суден у Керченській протоці", – сказала вона.

 

"Цими вихідними ми стали свідками ще однієї непродуманої ескалації з боку Росії. Давайте чітко зазначимо, що відбулося: українські кораблі вийшли з одного порту України й прямували в інший порт України, вони хотіли пройти єдиним можливим способом – через Керченську протоку", – зауважила представник США.

 

Водночас вона відзначила, що і Росія, і Україна регулярно використовують Керченську протоку.  "Але цього разу Росія вирішила запобігти проходженню українських кораблів, протаранила їх, а потім відкрила вогонь", – додала вона.

 

"Це абсолютно нецивілізований спосіб ведення справ. Це не дозволило українським кораблям законно пройти Керченську протоку і це є порушенням міжнародного права. Це є злісними діями, які міжнародне співтовариство має засудити й жодним чином не повинно підтримувати…В ім'я міжнародного миру й безпеки Росія повинна негайно покласти край незаконній поведінці, дотримуватися прав і свобод всіх держав на судноплавство", – підсумувала Гейлі.

 

 

Британія

 

 

Заступник постпреда Великої Британії при ООН Джонатан Аллен заявив, що Росія усвідомлює, що, її позиція є дуже слабкою "Тому вона намагається зіграти на процесі, а потім зображати жертву. Не вийде!" – сказав він.

 

Зокрема, він засудив застосування РФ військової сили.. "Це демонструє нехтування Росією суверенітету й територіальної цілісності України, а також нехтування глобальною системою безпеки, яка заснована на правилах, заради яких діє наша Організація", – наголосив дипломат.

 

Крім того, він пригадав про шістьох поранених українських моряків й інших захоплених українців. "Ми закликаємо до їх негайного звільнення", – підкреслив він.

 

"Ми вже бачили цю гру раніше. Росії хотілося би закріпити свою анексію Криму та приєднати собі Азовське море. Можливо, Росія сподівається на те, що міжнародне співтовариство змириться з цим як з новою реальністю? Але ми не робитимемо таким чином", – додав Аллен.

 

За його словами, нинішні дії Москви "не відповідають Конвенції з морського права, а також двосторонньої угоди від 2003 року між Україною і РФ, які передбачають свободу пересування в Азовському морі кожної країни, включаючи військові судна".

 

"Позиція Сполученого Королівства є чіткою: не будемо й не станемо визнавати анексію Кримського півострова Росією. Генеральна асамблея ООН заявила чітко у своїй резолюції від 2014 року. Ми продовжуємо рішуче підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України у міжнародно визнаних кордонах", – додав він.