За останні роки щонайменше вісім українців отримали притулок за кордоном, ще п’ятеро – на черзі

13 Серпня 2013, 13:21

У січні 2011 року політичний притулок у Чехії отримав екс-міністр економіки Богдан Данилишин. В Україні Данилишина звинувачують у здійсненні злочину, передбаченого статтею "зловживання владою або службовим становищем" Кримінального кодексу України, пов’язаного з проведенням держзакупівель. Суд у Празі визнав упередженість українського правосуддя, через яке особа не може розраховувати на справедливість у власній країні. Наразі Данилишин живе у Празі, займається викладацькою, науковою та громадською роботою.

У січні 2012 року Олександр Тимошенко, чоловік екс-прем'єра Юлії Тимошенко, отримав політичний притулок у Чехії. Він має в Чехії житло і бізнес.

У червні 2012 року п'ятирічний статус біженця та посвідку на постійне проживання у Європейському союзі отримав журналіст Анатолій Шарій. Він попросив притулок у Литві. Причиною свого виїзду журналіст називає переслідування з боку правоохоронних органів. Проти Шарія в Україні порушено дві кримінальні справи, які він вважає сфабрикованими.

На початку грудня 2012 року власник фірми ProstoPrint Денис Олейников, який став відомий після скандалу навколо футболок з написом «Спасибі жителям Донбасу», а також обвинувачений у незаконному використанні логотипу Євро-2012, разом з сім'єю отримав притулок у Хорватії.

ЗМІ також повідомляли, що у Великій Британії отримала притулок колишня керівник управління економіки та інвестицій Київської міської держадміністрації Марина Погибко. Колишня чиновниця обвинувачується в розтраті 2,5 млн грн КП "Київреклама".

В лютому 2013 року колишній в.о. міністра оборони в уряді Тимошенко Валерій Іващенко та його дружина отримали притулок в Данії. Іващенка засудили в Україні за звинуваченням у перевищенні службових повноважень до 5 років позбавлення волі, однак Апеляційний суд Києва пом’якшив покарання до умовного терміну і звільнив з-під варти 14 серпня 2012-го року. Після цього Валерій Іващенко подав касаційну скаргу.

У липні цього року притулок в Італії отримав колишній бізнес-партнер народного депутата Арсена Авакова, віце-президент АТ «Інвестор» Геннадій Гаєвий. За словами Авакова, Апеляційний суд Рима, розглянувши звинувачення, пред'явлені віце-президенту АТ «Інвестор», і вимоги Генпрокуратури України, прийняв рішення не видавати Гаєвого українській владі. Таке ж рішення прийнято прокуратурою Італії. Спеціальна комісія двох міністерств – Міністерства внутрішніх справ і Міністерства закордонних справ Італії – надала Гаєвому притулок.

Крім того, у липні рух Femen повідомив, що їхня учасниця Інна Шевченко отримала документи про надання їй політичного притулку у Франції. У серпні минулого року у день суду над Pussy Riot, Шевченко за допомогою бензопили спиляла поклінний хрест над Майданом Незалежності на знак солідарності із підсудними і проти теократичних намірів РПЦ.

У серпні цього року колишній народний депутат від Партії регіонів Олександр Шепелев і його дружина попросили притулок в Угорщині. Шепелева затримали 4 липня у Будапешті. Пізніше стало відомо про його арешт на 40 діб. Він був оголошений у міжнародний розшук за підозрою в  замовному вбивстві. Крім того, Шепелев фігурує у кримінальній справі, відкритій в рамках розслідування розкрадання коштів з Родовід Банку (йдеться про 315 млн грн). 2006 року тодішній глава МВС Юрій Луценко називав Шепелева підозрюваним в організації вбивства полковника УБОЗу Романа Єрохіна. А в 2012 році його ім'я згадувалося у зв'язку із розстрілом автомобіля віце-президента Родовід Банку Сергія Дядечка, який не постраждав.

В червні також стало відомо, що колишній Генеральний прокурор України Святослав Піскун, імовірно, проситиме про політичний притулок у Франції. За інформацією джерел Тиждень.ua, Піскун виїхав з України через Латвію. Джерела також кажуть, що екс–гепрокурор активно продає своє майно в Україні. Нагадаємо, у березні у ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що  Святослав Піскун разом із родиною емігрував з України через нібито тиск, який чинить на нього генеральна прокуратура у зв’язку з новим провадженням у справі ЄЕСУ. Сам Піскун заперечив цю інформацію. Він пояснив, що за кордоном перебуває для реабілітації після складної операції. У свою чергу Генеральна прокуратура заявила, що не має жодних кримінальних проваджень проти Святослава Піскуна.

У травні також була інформація, що народний депутат ВР VI скликання Андрій Шкіль  проситиме Францію про політичний притулок. Політик спочатку просив притулок у Чехії, однак оскільки він в’їхав у країну за французькою візою питання про надання йому притулку належить до компетенції міграційної служби Франції. Шкіль, який не потрапив до парламенту за списком "Батьківщини" та, відповідно, позбувся депутатської недоторканності, після виборів 2012 року виїхав до Чехії через політичні переслідування.  Він неодноразово заявляв, що політичні переслідування стосовно нього в Україні ніколи не припинялися, зокрема, не закривали справу про події 9 березня 2001 року біля адміністрації президента під час акції «Україна без Кучми». Водночас правоохоронці заявляють, що підстав для переслідування Шкіля немає. Також  перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін запевнив, що політик Андрій Шкіль може не боятися кримінального переслідування в Україні, бо термін давності його справи закінчився.

Просити політичного притулку збирався і кандидат від опозиції у 94-му окрузі Віктор Романюк, якого в березні затримали правоохоронні органи Італії. Апеляційний суд Мілану відмовив Україні в екстрадиції Романюка. На початку лютого проти Романюка порушено кілька кримінальних справ. Зокрема, йому інкримінували замах на заволодіння майном в розмірі майже 40 мільйонів гривень скандального заводу з виробництва інсуліну «Індар». Суди щодо компанії тривають з 2008 року, однак Романюк як екс-заступник директора заводу став підозрюваним після виборів – з 30 січня 2013 року. 7 лютого Романюка оголосили в розшук, 22 березня його затримали в Італії, однак за тиждень суд прийняв рішення про його звільнення.

А в лютому голова дніпропетровської обласної дитячої громадської організації «Правозахисний союз «Допоможемо дітям»» Микола Кожушко просив надати йому політичний притулок в Білорусі чи Росії.  За його словами, чиновники та представники силових структур Дніпропетровського регіону залякували його, погрожували фізичною та правової розправою йому та іншим членам організації.