З початком Арабської весни потік нелегальних мігрантів до ЄС збільшився на 50%

22 Листопада 2011, 12:08

Вплив Арабської весни на імміграцію окреслив заступник директора Європейського агентства прикордонного контролю Frontex Гіл Аріас Фернандес, відзначивши особливий приплив північноафриканських мігрантів, які намагаються потрапити до ЄС.

Так, у період з 1 січня по 30 вересня число нелегальних іммігрантів збільшилася на 50% порівняно з аналогічним періодом попереднього року: так у 2011 році національними органами було зареєстровано майже 113 тис іммігрантів порівняно з 77 тис у минулому році.

«Цей стрибок пояснюється масовим припливом з країн Північної Африки, який було спрямовано в основному на Італію та Мальту в першій половині цього року», – зазначив Фернандес. Березень 2011 став піковою точкою, коли 20 тис осіб намагалися перетнути кордони ЄС, 17 тис з них прибули з країн Магрибу. Після цього, як свідчить статистика, потік нелегальних мігрантів значно послабився.

«Тепер так званий Середземноморський маршрут практично закритий. Поясненням цьому є те, що влада Тунісу поліпшила прикордонний контроль та підписала угоди про реадмісію з Італією», – зазначив Фернандес. Ситуація також покращилась і щодо нелегальних мігрантів з Лівії. Так, після того як Національна перехідна рада Лівії встановила контроль над Тріполі та іншими містами потік нелегальних мігрантів скоротився.

Разом з тим, Frontex зазначає, що в 2011 році нелегальні мігранти більше намагалися потрапити до ЄС через так званий Східно-Середземноморський маршрут – кордон між Грецією і Туреччиною, ніж через іспанські морські кордони.

«З 1 січня по 30 жовтня, в Греції були зареєстровані 1700 алжирців, 1000 марокканців та 300 тунісців, в той час як число іммігрантів з цих країн в Іспанії було відповідно 900, 200 і 1», – зазначив Фернандес. «Пік був у жовтні минулого року, коли майже 10 тис незаконних мігрантів потрапили до Греції через Туреччину. На даний момент в Греції щодня затримують близько 300 осіб на день, що є значним показником», – додав він.

Однією з причин такої ситуації є спрощення візового режиму в Туреччині. Так, останнім часом Туреччина будує свою безвізову зону, яка нагадує Шенгенську. Так, Анкара встановила безвізовий режим з такими країнами як Іран, Сирія, Ємен, Лівія, Ліван, Марокко та Туніс.

«Таким чином вони можуть подорожувати з легкістю в Стамбул, аеропорт якого знаходиться в безпосередній близькості від кордону з Грецією. Вони перетинають кордон з допомогою сотні налагоджених мереж, що діють в Туреччині», – додав Фернандес.

Frontex також не очікує різких змін у великому потоці нелегальних мігрантів, що перетинають греко-турецький кордон.