Вибори у Польщі: чи зможе ПіС розколоти опозицію

16 Жовтня 2023, 19:03

15 жовтня поляки проголосували на парламентських виборах і державному референдумі. Однак якщо на голосуванні за парламентські партії явка була вища, ніж зазвичай, — 72,8 %, то референдум провалився, оскільки на ньому проголосувало лише 40 % громадян, а це означає, що його результаті не є легітимними.

О 17:20 за українським часом виборча комісія Польщі подала результати підрахунку 70,66 % голосів. Результати підрахунку 100 % очікують оголосити завтра до обіду. Згідно з результатами підрахунку 70,66% голосів, перемогла керівна партія ПіС, однак поки що можливість сформувати коаліцію мають опозиційні сили на чолі з «Громадянською коаліцією», яка на другому місці. Хоча для ПіС шанси все ще зберігаються.

Результати виборів, згідно з підрахунком 70,22 % голосів

ПіС — 37,35 %,
«Громадянська коаліція» — 28,76 %,
«Третій шлях» — 14,45 %,
«Ліві» — 8,29 %,
«Конфедерація» — 7,27 %,
Інші — 3,54 %

Оскільки згідно з польським законодавством ПіС перемогла на виборах, саме їй президент Анджей Дуда зобовʼязаний доручити формувати уряд. На цьому сьогодні в ефірі польського радіо RMF FM наголосив керівник виборчого штабу партії Йоахім Брудзінський.

Як пише польський тижневик Polityka, Брудзінський зазначив, що згідно з розподілом місць за даними екзитполу ПіС не може керувати самостійно, а на запитання, з ким його партія вестиме переговори про формування уряду, відповів, що буде видно з того, «хто в кінцевому підсумку сидітиме в парламенті». «Під питанням також і те, скільки депутатів у межах “Третього шляху” зможе провести Польська селянська партія (ПСП)», — додав він. А на пряме запитання, чи вестиме ПіС переговори з ПСП, відповів: «Очевидно, що якщо ми думатимемо про створення коаліції… то такі переговори відбудуться».

Депутат Сейму від «Права і справедливості» Радослав Фоґель у розмові з Радіо ZET заявив, що його партія буде «готова розмовляти з кожним, хто мислить по-державницьки». А на запитання, чи може ПіС віддати «Третьому шляху» прем’єрське крісло в обмін на входження до коаліції, відповів, що його партія відкрита до найрізноманітніших переговорів. З таких коментарів видається, що в наступні тижні на Польщу чекає тривала й непроста «коаліціада». Водночас речник Польської селянської партії Мілош Мотика на запитання телеканалу TVN24 про можливість коаліції з ПіС відповів, що воно викликає в нього «порожній сміх».

«Панове, перестаньте жартувати. Вісім років ви знищували нас, знищували інші демократичні партії, плювали на нас, обзивали, робили все, щоб нас зганьбити. А тепер ви кажете про коаліцію? Ви зараз дійсно заплуталися», — заявив він.

Редактор Rzeczpospolita Боґуслав Хработа у своїй колонці ставить три важливі запитання нинішніх виборів: хто запустив процес мобілізації виборців опозиції, який став смертельним для ПіС, чому не мала успіху антиукраїнська та антивакцинаторська «Конфедерація» та виграв Шимон Головня й партія «Третій шлях».

На думку Хработи, проблемою ПіС під час цієї кампанії була відсутність нових «гачків» для власних виборців. Електорат встиг звикнути до 500+ та додаткових пенсій. «Усе це “вже було”. До того ж Дональд Туск неодноразово запевняв, що його уряд не скасовуватиме соціальних виплат», — зазначає редактор.

Чому такий поганий результат у «Конфедерації»? Партія рано стартувала, тож під кінець кампанії втратила ідеї та не мала вже такого значного бюджету. Крім того, значні показники партії в опитуваннях налякали й мобілізували конкурентів. «Підсумовуючи: “Конфедерація” виявилася жертвою власного успіху. Її розкусили конкуренти, налякані її результатами», — пише Хработа.

Мало хто вірив в успіх наспіх склеєного «Третього шляху», але він спрацював. Однак саме ця партія стала альтернативною для повітової Польщі. Для певної групи опозиційних виборців це був саме той кандидат, що треба. «Без “Третього шляху” не може бути успіху. Саме тому вони проголосували “за”», — підсумовує редактор.

Якщо говорити про референдум, то на нього виносили чотири запитання:

  1. Чи підтримуєте ви продаж державних активів іноземним компаніям, що призведе до втрати поляками контролю над стратегічними галузями економіки?
  2. Чи підтримуєте ви підвищення пенсійного віку, зокрема відновлення підвищеного пенсійного віку до 67 років для чоловіків і жінок?
  3. Чи підтримуєте ви зняття бар’єра на кордоні між Республікою Польща та Республікою Білорусь?
  4. Чи підтримуєте ви допуск тисяч нелегальних іммігрантів з Близького Сходу та Африки відповідно до механізму примусового переселення, нав’язаного європейською бюрократією?

До участі в ньому закликала керівна партія «Право і справедливість», тому можемо припустити, що рушійними виборцями, які пішли на дільниці й заради референдуму, були прихильники саме цієї сили. Про це свідчить і близький до отриманого ПіСом результат підтримки на виборах ( згідно з екзитполами, ПіС отримав 38%, на референдумі проголосувало 40%).