Влада пострадянських країн боїться футболок з написами проти їхніх президентів

5 Листопада 2013, 15:25

У вересні 2011 року футболка «Спасибо жителям Донбаса за президента…», «Спасибо за ананаса» спричинила справжній скандал. Проти фірми Prostoprint, яка випустила футболки із цим написом порушили кримінальну справу за підозрою в незаконному використанні торговельного знака-емблеми чемпіонату Європи з футболу 2012 року на футболках, чашках, кепках і іншій продукції. За словами власника компаній Prostoprint та futbolka.ua Дениса Олєйнікова, УБОЗ захопив офіси його фірм нібито через друк футболок з написом «Спасибо жителям Донбасса…». Згодом Олейников заявив про погрози йому і його сім’ї, продав свій бізнес і виїхав з України. Наприкінці 2011 року він отримав політичний притулок у Хорватії.

Пізніше інтернет-магазин, який розповсюджував футболки з видозміненим написом «Спасибо жителям Донбасса», також закрили. 

У серпні в Івано-Франківську в координатора громадського руху Фонд-УПА Андрія Подільського вилучили 8 футболок із зображенням людини, сходої на президента і червоною цяткою на лобі. Міліція відкрила кримінальне провадження щодо Подільського за ч.1 ст.300 Кримінального кодексу (ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорсткості …). Стаття передбачає покарання у вигляді арешту до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3-х років.

Скандальним, проте без судових наслідків був принт на футболці "Колесніченко –  с*ка, порву за Україну! Москаль", яку у лютому цього року одягнув народний депутат від фракції «Батьківщина» Геннадій Москаль. Він оприлюднив футболку на своєму Facebook, зазначивши: "Дозволяю усім, хто бажає, використовувати принт для своїх футболок».

Тим часом на пострадянському просторі футболки також використовують як можливість висловити свій протест проти влади.

Так у Росії 2011 року мітингувальники, бажаючи уникнути відповідальності за несанкціонований мітинг на захист 31 статті Конституції, яка гарантує свободу зібрань, ходів і мітингів, що проходив на Тріумфальній площі, одягли футболки з написом «С нами Путин, Господь и Единая Россия». «Ми сподіваємось, що поліція буде м’якшою із людьми в таких футболках. А можливо, вони не будуть нас затримувати», – наголосив один із протестувальників. Проте мітингувальників все-таки затримали.

Минулого року скандал спричинила футболка з гаслом "Богородиця, Путіна прожени!" .

У Москві в одному з кафе стався інцидент через те, що активіст і блогер Андрєй Мальгін увійшов в кафе у футболці з написом "Богородиця, Путіна прожени!".

Група молодих людей заявила, що активіст ображає "всенародно обраного президента" Владіміра Путіна. Пізніше відвідувачі викликали адміністратора, потім представників ДАІ і поліцію. Як результат – активіста затримали, проте ненадовго.

Того ж року за футболку із таким же написом постраждав і новосибірський художниу Артем Лоскутов, якому винесли  попередження за торгівлю футболками на підтримку Pussy Riot в невстановленому місці.

У вересні поліцейські затримали Лоскутова на площі Леніна в Новосибірську. Співробітники поліції за пожертву в 1600 рублів отримали дві футболки, виготовлених на підтримку Pussy Riot, і заявили, що Лоскутов порушив дві адміністративні статті: "Торгівля в невстановленому місці" і "Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації або без спеціального дозволу" (стаття 14.1 федерального КпАП).

Сам Лоскутов роздавав футболки за добровільне пожертвування у розмірі 800 рублів. Виручені кошти він переводив на рахунок, створений для допомоги засудженим учасницям Pussy Riot.

А в Білорусі у серпні минулого року активіст Владімір Непомнящих виступив на телебаченні у футболці з написом «За Білорусь без Лукашенка». Як стверджував сам Непомнящих, за цей напис на футболці його неодноразово затримувала міліція.

Нещодавно суд Радянського району Мінська присудив три доби арешту літньому робітникові Юрію Рубцову, що надів майку з написом "Лукашенко, йди". Офіційно Рубцова засудили за непокору міліції, а саме – небажання зняти із себе футболку, в якій він прийшов на традиційну ходу у пам'ять жертв політичних репресій "Дзяди" в неділю.

Правозахисники в Мінську називають Рубцова постраждалим за вираження думки і політичних поглядів. Учасники недільної акції через інтернет організували збір коштів для допомоги арештованому.

Тим часом у Казахстані найвідоміша політична футболка – з написом "Патамушта-Патамушта». Фраза, яку озвучив у лютому цього року міністр праці і соціального захисту Сєрік Абденов, стала крилатою і опинилась на футболках журналістів видання Tengrinews.kz.

Так Абденов активно просував пенсійну реформу, що передбачала збільшення пенсійного віку для жінок (з 58 до 63 років).

Реформа викликала невдоволення багатьох жителів Казахстану, а роздратування лише посилилося після невдалої спроби міністра пояснити сенс реформи. «Вам потрібно працювати і працювати, тому що, шановні земляки, тому що, тому що», – заявив міністр на зустрічі з громадянами.

Ще один варіант футболки представила редакція "Уральськой недели" – працівники газети замовили сувенірні футболки. На майках є відома фраза і зображення яєчні.