Відставка Джеймса Меттіса: Чому глава Пентагону вирішив залишити команду Трампа

Світ
27 Грудня 2018, 20:52

Новина про відставку голови Пентагону Джеймса Меттіса, який займав посаду міністра оборони США протягом двох років, викликала стурбованість не лише в американських чиновників, а й у європейських лідерів. Зокрема, очільник оборонного відомства США оголосив про бажання залишити посаду після того, як адміністрація президента Дональда Трампа заявила про виведення військ з Сирії. У своєму листі Меттіс пояснив, що має різне бачення військової присутності Штатів у Сирії та Афганістані з Трампом. На думку багатьох високопосадовців, до цього моменту Меттіс був рідкісним членом команди Трампа, який міг "приборкати" найгірші імпульси президента у зовнішній політиці. Так, з 1 січня Пентагон має очолити заступник міністра оборони Патрік Шанахан. 

 

Лист до Трампа

 

У своєму листі до Трампа Меттіс пояснив відставку тим, що господар Білого дому повинен мати міністра оборони, чиї погляди щодо міжнародної політики збігатимуться з президентстькими. "Ви маєте право мати міністра оборони, чиї погляди краще збігаються з вашими на ті чи інші речі. Я вважаю, що мені краще відійти від моїх позицій", – йдеться у заяві очільника.

 

"Я завжди був твердо переконаний у тому, що наша сила як нації нерозривно пов'язана з перевагами нашої унікальної і обширної системи альянсів і партнерств. І хоча США залишаються незамінною країною вільного світу, ми не зможемо відстоювати наші інтереси і ефективно грати цю роль без збереження сильних альянсів і без прояву поваги до союзників"", – йдеться його у листі.

 

"Впевнений, що ми повинні мати рішучий та однозначний підхід до країн, чиї стратегічні інтереси все більше суперечать нашим. Очевидно, що Китай і Росія, наприклад, хочуть сформувати світ відповідно до своєї авторитарної моделі й мати право вето на рішення інших країн в області економіки, дипломатії і безпеки – щоб просувати свої інтереси за рахунок сусідів, Америки та наших союзників".Це те, чому ми маємо використовувати всі інструменти американської сили для поширення спільної безпеки" – написав Меттіс.

 

Читайте також: Втручання у вибори. Росія vs США

 

Цивільно-військовий виклик

 

Відставка Маттіса на знак протесту  спровокувала найсерйозніший цивільно-військовий виклик, з яким стикався Білий дім, зазначає американське видання Foreign Policy. Хоч це ще не повномасштабна криза, але вона може трапитись, якщо противники скористаються політичним хаосом і сфокусуються на інтересах США в країні та за кордоном. "Відставка Меттіса у зв'язку з раптовим рішенням президента Трампа відкликати всі американські війська з Сирії означає відхід одного з останніх членів кабінету президента, готового протистояти їхньому начальнику", – вважає видання.

 

Разом з тим, Меттіса розглядали як голос розуму в хаотичному управлінні Трампа. Протягом перших місяців свого перебування на посаді Меттіс вважався одним з найвпливовіших голосів команди Трампа, "рідкісним членом кабінету, який може приборкати найгірші імпульси президента". На початку він досяг низки успіхів, забезпечивши значне збільшення бюджету для Міноборони і зростання чисельності військ в Афганістані.

 

Найбільш важливим є те, що Маттіс послужив обнадійливою присутністю в США союзників, від Європи до Близького Сходу, і, як повідомляється, перешкодив Трампу вживати найбільш екстремальних дій. Відставка Меттіса є "суттєвою втратою і справжнім свідченням того, що зовнішньополітичний порядок президента Трампа провалився".

 

Читайте також: Розколоті штати Америки

"Скажений пес" 

 

Очільник Пентагону, який вважається найзаслуженішим морським піхотинцем Америки, воював у різних гарячих точках світу – Іраку та Афганістані. Саме тому він отримав бойове прізвисько "Скажений Пес". Меттіс має звання 4-зіркового генерала – найвищого військового звання в США. 

 

Меттіс народився 8 вересня 1950 року в місті Пульман (штат Вашингтон). Після закінчення університету Центрального Вашингтону одразу призначений командиром взводу 3-ї дивізії морської піхоти. Згодом, отримавши звання капітана, призначений командувачем роти. Після отримання звання майора переведений до призовного пункту 12-го району Корпусу морської піхоти в Портленді. Командував 1-м батальйоном 7-го полку морської піхоти, а згодом 1-ю експедиційною бригадою морської піхоти. Також брав участь в операції "Непохитна свобода" в Афганістані, де очолював оперативно-тактичну групу. 

 

У 2003 році командував 1-ю дивізією морської піхоти й отримав звання генерал-майора, брав участь в операціях на території Іраку. У 2004 році під час битви за Фаллуджу був посередником переговорів між коаліційними силами та повстанцями. Згодом отримав звання генерал-лейтенанта.

 

Однією з найрезонансніших заяв Меттіса була під час виступу 1 лютого 2005 року на форумі в Сан-Дієго, де він сказав: "В Афганістані ви побачите, що є хлопці, які дають жінкам ляпаса тільки за те, що вони не носять чадру. У такого хлопця у будь-якому випадку не залишилося нічого від чоловіка. Так що це дуже весело – стріляти в них. Битися – це велике задоволення. Я буду відвертий з вами: мені подобається це". Зокрема, Меттіс мав безкомпромісний підхід до ворогів Америки. Хештег  #mattisisms, був поширений в Інтернеті ветеранами, які поважають його за відвертість. Як відомо, Меттіс був відвертим критиком політики Близького Сходу адміністрації Обами, зокрема, її поглядів на Іран. Він назвав Іран "найстрашнішою загрозою для стабільності і миру на Близькому Сході".

 

У 2007 році призначений верховним головнокомандувачем об'єднаного командування ОЗС НАТО з питань трансформації. До 2010 року за сумісництвом був командувачем міжвидового командування збройних сил США. 11 серпня 2010 року призначений головнокомандувачем Центрального командування США. У 2013 році подав у відставку. Своєю чергою, 1 грудня 2016 Трамп заявив про намір номінувати Меттіса на посаду міністра оборони.

 

Читайте також: Лора Купер про підтримку України

 

Позиція щодо Росії

 

Зокрема,  Меттіс є прихильником жорсткої політики США щодо Росії. Російські ЗМІ називають його чи не найголовнішим "русофобом". Глава Пентагону вважає, що Москва намагалася втручатися у проміжні вибори в США в листопаді цього року, як це було під час президентських виборів 2016 року. На його думку, президент РФ Владімір Путін  "продовжує намагатися підірвати демократичні процеси, які треба захищати".  Водночас Меттіс назвав Путіна "slow learner" (учень, до якого важко доходить). "До Путіна явно туго доходить. Він не визнає, що те, що він робить, насправді створює ворожість проти його людей", – повідомив він.

 

Крім того, після атаки Росії в Керченській протоці на кораблі ВМС України  Меттіс заявив, що РФ порушила договір з Україною, і це продемонструвало, що російській владі не можна довіряти. "Коли ви думаєте, що існує договір між двома країнами… це лише показує, що зараз не можна розраховувати, що Росія буде дотримуватися свого слова", – сказав він. 

 

Між тим, Меттіс неодноразово попереджав про можливе втручання Кремля в македонський референдум щодо назви країни. "Якщо їхній посол хоче зробити заяву на папері, це одна річ. Але вид зла, яке Росія практикувала від Естонії до Сполучених Штатів, від України й до Македонії зараз. Вона завжди адаптовувалася до конкретної ситуації і завжди робила це поза всяких моральних принципів", – переконаний він.