Світ

  ▪   Спілкувався: Юрій Лапаєв

Лора Купер: «Сполучені Штати непорушні у своїй підтримці України, ми були з вами до виборів, залишатимемося й після них»

фото надане посольством США
Щоб дізнатися про те, як Америка розцінює нещодавні події поблизу Керченської протоки, а також про поточний стан співпраці між Україною та США у військовій сфері, Тиждень зустрівся із помічницею заступника міністра оборони Америки, керівником відділу з питань відносин із Росією, Україною, Євразією та Західними Балканами Лорою Купер, яка нещодавно відвідала Київ із офіційним візитом.
Матеріал друкованого видання
№ 50 (578)
від 13 грудня, 2018

Чи можете ви розповісти про те, із ким зустрічалися в Україні та яка мета вашого візиту?

 

— Для мене справді важлива можливість поспілкуватися з багатьма представниками українського уряду, щоб передати їм, що Сполучені Штати підтримують Україну в ці важкі часи й ми засуджуємо безрозсудний акт агресії з боку Російської Федерації в Керченській протоці. Ми далі підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність вашої країни, зокрема й у морській сфері. Під час візиту мені вдалося зустрітися з низкою посадовців, із представниками Верховної Ради. Ми мали конструктивний діалог щодо того, яку допомогу США надавали Україні у сферах безпеки й оборони та як саме ми продовжуватимемо цю роботу.

 

З огляду на це чи може українська сторона розраховувати на посилення співпраці між нашими країнами у військовій сфері після нещодавньої агресії Росії поблизу Керченської затоки?


— Розпочну з того, що ми надали вагому допомогу Україні у сфері безпеки з 2014-го, сьогодні її сума вже перевищує $1,1 млрд. На майбутній 2019 рік Конгрес США ухвалив надання підтримки для України в обсязі $250 млн, отже, одним із моїх завдань було обговорити з українським урядом, які напрямки є для вас найпріоритетнішими. Звичайно, велися перемовини щодо підтримки на морі. Також ми розглянули нещодавно опубліковану Морську стратегію України, яка справді дуже чітко визначає курс вашої країни на збільшення спроможностей флоту. І США його підтримують.

 

Читайте також: Die Welt: млява реакція Заходу на події в Криму. Чи поставить Німеччина Росію на місце

 

Чи обговорювалося питання передачі Україні американських військових кораблів?


— Просто зараз ми в процесі передачі двох патрульних катерів класу Island від Берегової охорони США, це вже на стадії виконання. Відбулася чудова офіційна церемонія за участю Петра Порошенка, коли він відвідав Сполучені Штати кілька місяців тому й узяв участь в урочистостях із цього приводу в Балтиморі. Ми розглядаємо низку інших потреб, які може мати Україна у морській царині. Сьогодні вирішується, як прив’язати згадане питання до нашого чергового пакета допомоги.

 

Якщо переходити від України до інших союзників США в Чорноморському регіоні, чи є певні плани щодо збільшення присутності сил в Чорному морі або збільшення їхнього складу?


— Я вважаю, важливо підкреслити той факт, що вся наша підтримка здійснюється в міжнародному контексті, у контексті НАТО. Тому ми надаємо допомогу в тренуванні українських Збройних Сил, щоб вони відповідали стандартам Альянсу, і раді бачити інших партнерів по НАТО частиною цієї команди, зокрема й у складі Ради з оборонних реформ при Міністерстві оборони України. Отже, ми постійно проводимо консультації з нашими партнерами по Альянсу щодо того, як зробити підтримку України ефективнішою. Що стосується активності сил НАТО, то можемо побачити значне збільшення їхньої присутності в Чорноморському регіоні за останній рік. Статистика насправді вражає: у 2017-му країни-члени здійснювали патрулювання Чорним морем протягом 80 діб, а 2018 року вже маємо 120 діб патрулювання. Посилився й діалог із питань чорноморської безпеки, який також дуже серйозний.

 

Читайте також: Довіль Якнюнайте: «Час працює проти швидкого вирішення конфлікту на Донбасі»


Є ще один напрямок, який ми розвиваємо. Нещодавно над Україною відбувся черговий політ літака-спостерігача за програмою «Відкрите небо». Гадаю, про нього важливо нагадати, адже це один зі знаків міжнародної підтримки вашої країни в розпалі агресії щодо неї. Американські пілоти здійснювали керування цим літаком, спочатку він прибув із авіабази ВПС США «Ендрюс» до Німеччини, звідки зробив політ над Україною. Це відбулося в межах Договору про відкрите небо, яким передбачаються взаємні спостережні польоти з метою підвищення прозорості. Крім американських пілотів та 25 членів екіпажу, на борту літака були представники інших країн, як-от Канада, Німеччина, Франція, Велика Британія, Румунія та, звичайно, Україна. Таким чином ми використовуємо механізми контролю над озброєнням, щоб збільшити відкритість та прозорість і показати міжнародну підтримку Україні.

 

Як мені відомо, деякі західні країни наразі призупинили або обмежили свої програми й проекти для України, пов’язані з безпекою та обороною, через майбутні вибори 2019 року. Чи можете ви поділитися позицією Міністерства оборони США щодо цього?


— Маю наголосити, що Сполучені Штати непорушні у своїй підтримці України, ми були з вами до виборів, залишатимемося й після них. Одним із прикладів продовження такої підтримки у сфері оборони є те, що генерал у відставці Кіт Дейтон, керівник Європейського центру дослідження проблем безпеки ім. Джорджа Маршалла, нещодавно прибув до Києва у своєму новому статусі стратегічного радника від США. Він має замінити на цій посаді генерала у відставці Джона Абізейда. Отже, як ви бачите, ми не відступаємо від цієї ініціативи. Навіть тоді, коли Абізейд обій­няв нову посаду, міністр оборони Джеймс Меттіс призначив Дейтона, щоб ми могли розвивати надзвичайно важливі реформи у сфері оборони та безпеки навіть у цей період. Ви згадали про вибори, гадаю, варто підкреслити, що єдиним інтересом Сполучених Штатів є вільне та чесне волевиявлення. Америка не підтримує якогось конкретного кандидата, ми хочемо побачити лише виконання всіх необхідних демократичних процедур.

 

Читайте також: Танки уповільненої дії: Європа vs Росія

 

Як свідчать дані з відкритих джерел, Російська Федерація далі формує нові військові підрозділи поблизу українського кордону, характер цих сил переважно атакувальний. Чи враховують цю інформацію Сполучені Штати, розвиваючи відносини з Україною?


— США дуже серйозно спостерігають за розвитком ситуації в Україні та регіоні довкола неї, крім того, дуже активно відстежують будь-які активності з боку РФ на глобальному рівні. Що стосується розвитку відносин із Україною, то йдеться про динамічний підхід. Тільки-но зростають спроможності та змінюються потреби українських сил, ми відповідно беремо це до уваги й розглядаємо можливість змін у структурі допомоги. До того ж отримуємо сигнали від українського уряду, що саме потрібно країні.

 

Чи бачить ваше відомство якісь ознаки чи, можливо, має інформацію про те, що атака російських сил поблизу Керченської протоки була спланованою заздалегідь операцією?


— Я можу тільки повторити слова міністра оборони Меттіса щодо цієї атаки. Він описав її як кричуще порушення міжнародного права, безцеремонне застосування сили. 

 

------------------------------

Лора Купер здобула ступінь магістра міжнародної служби в Університеті Джорджтауна, магістра з національної стратегії управління ресурсами в Індустріальному коледжі Збройних сил при Національному університеті оборони та бакалавра в Північно-Західному університеті. Обіймала посаду спеціаліста з планування в офісі координатора боротьби з тероризмом Державного департаменту США. З 2001 року розпочала роботу в Міністерстві оборони США. Серед її посад: керівник стратегічного офісу, керівний директор із питань Південної Азії, керівник відділу з питань Афганістану. Також працювала головним директором відділу в Департаменті національної безпеки та міжнародних відносин у сфері безпеки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.