Відбудеться виставка про ненасильницький спротив українців на окупованих територіях

7 Травня 2024, 11:26

18-го травня в «Українському домі» відкриється виставка «Небачена сила» про ненасильницький спротив українців на окупованих територіях. Символічно, що почнеться вона в День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу у рамках 80 роковин депортації.

Юлія По. Зелені чоловічки. 2016. Щоденник і серія фото, друк

Експозиція покликана продемонструвати, що ненасильницький опір є особливою і могутньою силою українців у російсько-українській війні, яка триває вже 10 років.

Мета виставки — надихнути як національну, так і глобальну підтримку для ненасильницького опору в Україні.

Нам відомі, зокрема, громадський рух «Жовта стрічка», що виник у квітні 2022 року в Херсоні, жіночий рух «Зла Мавка», зорганізований у 2023-му в Мелітополі, які ведуть партизанську інформаційну війну. Ми чули про «Бойових кримських чайок» і «Атеш», які надають тактичну інформацію ЗСУ. Це історії не пасивності, невизначеності та байдужості, а радше незламності населення, яке опинилось в ситуації прямої загрози від російського окупанта.

Еміне Зіятдінова. Немає іншого дому (частина проєкту “Крим. Дім”), 2008 – 2021. Серія фото, друк

У спротиву — організованого чи індивідуального — багато методів та інструментів: публічна демонстрація української ідентичності та культури, викриття та присоромлення російських посадовців та персоналу, відмова від співпраці у незаконних політичних процесах (як псевдовибори), введення в оману російських солдатів, саботаж, соціальний бойкот та багато іншого. Окремо в виставці показано роль жінок і їхню активність у формуванні сильної нової української ідентичності та вигадливих, інколи несподіваних методів опору. Цей опір створює перешкоди для життя і роботи росіян, де це тільки можливо.

Так вже склалося історично, що український спротив завжди вигадливий і яскравий, мистецький, символічний, сатиричний, зухвалий. Відео Ukrainer із проєкту «Деокупація», картонні карикатурні фігури російських визволителів Сергія Захарова, що стояли на вулицях Донецька 2014 року, вірусні меми Максима Паленка, відео історії про поранені об’єкти культури в Тростянці і Охтирці, зафільмовані Музейним кризовим центром у рамках проєкту «Поранена культура», лабіринт «Делаю вид» з плакатами кримського художника Антіка Данова, що передає шизофренічність реальності окупації, яка може варіюватися залежно від того, з ким розмовляєш і в якому місці, мистецька експозиція (співкураторка — Тетяна Філевська), в якій представлені роботи мисткинь Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової, Юлії Данилевської — це все приклади спротиву й опору, які можна побачити на виставці. Динамічна структура експозиції поєднує інформаційні, мистецькі та інтерактивні елементи, і дає відчуття імерсивного досвіду.

Алевтина Кахідзе. Муміне Муртаза-Карабаш. 2024. Папір, акрилові маркери, авторська техніка

На підтримку виставки «Небачена сила» Радіо Культура зробили проєкт «Зла Мавка. Щоденники ненасильницького опору». Це 14 радіоісторій, створених на основі оригінальних щоденникових записів жінок різного віку та професій, які живуть в умовах окупації, і записаних акторками Галиною Стефановою, Наталією Ярошенко та Анастасією Рулою. З 29 квітня до 12 травня записи зі щоденників учасниць жіночого руху опору на тимчасово окупованих територіях «Зла Мавка» звучатимуть ексклюзивно в денному ефірі Радіо Культура. Слухайте щоденники “Злих Мавок” тут.

Виставка триватиме з 18 травня по 2 червня (5 поверх Національного центру «Український дім»).