Верховна Рада намагається спотворити закон про мову – активісти

16 Грудня 2020, 13:24

Активісти вважають, що внесення змін до до закону про авіаційні правила, яке планує розглянути Верховна Рада 17 грудня, несе за собою "грубе втручання у мовне законодавство". Про це йдеться у повідомлення спільноти "Мова об'єднує"

 

 

"Особливо небезпечною є зміна до статті 13 закону про державну мову. Положення, що «мовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова» пропонується доповнити словами «ЯКЩО ІНШЕ НЕ ВСТАНОВЛЕНО ЗАКОНОМ»", – пишуть у спільноті.

 

 

У повідомленні пояснюють, що йдеться не про авіаційні правила, а про будь-які нормативно-правові акти, які на підставі будь-якого закону зможуть видаватися не українською мовою.

 

Науково-експертне управління Верховної Ради у своєму висновку відзначило: така пропозиція суперечить Конституції України. Аналогічну позицію висловив і Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

 

"Здавалося б, проблему вирішити нескладно – вилучити з законопроєкту 3683 антиконституційні норми, що втручаються в мовне законодавство, і голосувати в першому читанні проєкт без цих норм. Зробити це ще у вересні одноголосно рекомендував гуманітарний комітет парламенту, і присутні на засіданні керівники Державіаслужби з цим погодилися. Однак профільний транспортний комітет несподівано підтримав ухвалення проєкту 3683 за основу без жодних вилучень. Тобто цілком проігнорував позицію гуманітарного комітету, науково-експертного управління і мовного омбудсмена", – пишуть у спільноті.

 
У повідомленні зазначили, що ініціатори рішення обіцяють виправити проблему в другому читанні, але у повідомленні мовні активісти цьому не довіряють.

"Складається враження, що проєкт про авіаційні правила свідомо використовується для ревізії закону про мову. Спільнота «Мова об’єднує» засуджує провокаційні дії уряду, який вніс законопроєкт з антиконституційними і антиукраїнськими нормами, а також транспортного комітету парламенту, який, маючи для цього всі підстави, не підтримав рішення про вилучення цих норм із законопроєкту. Закликаємо Верховну Раду зняти законопроєкт 3683 з розгляду на пленарних засіданнях до вилучення з нього норм, що втручаються у мовне законодавство. Якщо цього не буде зроблено, закликаємо депутатів у жодному разі не голосувати за цей законопроєкт", – зазначають у спільноті.