В окупованому Криму триває наступ на права людини, винні у злочинах не покарані – звіт Amnesty International

18 Березня 2015, 14:13

Фактична влада Криму не змогла розслідувати серію викрадень і тортур, що виникла на хвилі насильства, спричиненого незаконною анексією Росією українського півострова рік тому. Про це йдеться у звіті Amnesty International, оприлюдненому на сайті організації 18 березня.

У документі зазначається, що підтримувані Росією кримські лідери намагаються подолати інакомислення, формуючи в регіоні атмосферу страху, та змушуючи опонентів режиму виїхати з півострова.

«Порушення права на свободу висловлювання, зібрань і об'єднань в Криму підкреслює порушення прав людини фактичною владою, зокрема, через невжиття заходів щодо розслідування серії викрадень і опонентів, та безжальну кампанію з залякування представників про-українських ЗМІ, громадських організацій, кримських татар та інших осіб, які критикують режим», – йдеться у звіті Amnesty International.

За даними організації, з часу анексії Криму на території півострова були викрадені щонайменше семеро людей, і досі про них нічого невідомо. Щонайменше одна людина була викрадена, а згодом знайдена мертвою з ознаками тортур на тілі.

«Доки триватиме наступ на права людини, включно зі свободою висловлювання, зібрань і об'єднань в Криму, а випадки вже скоєних порушень залишаться без уваги, перспективи для людей, що живуть на півострові, є невтішними», – попередили в Amnesty International.

В організації наголосили, що задокументували факт зникнення трьох кримських татар – Ісляма Джепарова (19 років), Джевдета Іслямова (23 роки) та Ришата Ахметова (39 років).

За даними Аmnesty, перших двох невідомі чоловіки у чорній уніформі заштовхали в мікроавтобус ще 29 вересня 2014, і про їх долю досі нічого невідомо. Ахметова викрали під час участі в демонстрації в березні 2014 року – пізніше його тіло знайшли зі слідами тортур.

Крім того, у звіті згадують викрадення проросійськими воєнізованими формуваннями проукраїнського активіста Андрія Щекуна, якого, застосовуючи тортури, утримували в полоні 11 днів у березні 2014 року, а згодом передали українським військовим.

Amnesty International наголошує, що винуватці згаданих злочинів досі не були притягнені до відповідальності, незважаючи на запевнення кримської «прокуратури» щодо того, що розслідування триває.

Крім того, у звіті зазначають, що фактична влада Криму використовує залякування і обмежувальні закони, щоб змусити мовчати ЗМІ та НУО. Зокрема, про це свідчать обшуки, які спецпідрозділи поліції провели в редакції кримсько-татарського телеканалу ATR, порушивши трансляцію та вилучивши документи. Низка журналістів і блогерів покинули Крим, побоюючись переслідувань, зокрема проукраїнський блогер Єлизавета Богуцька.

Також у звіті згадують про тиск, який фактична влада чинить на Меджліс – представницький орган кримськотатарської громади. Лідери Меджлісу зазнають цькування і переслідувань.

Крім того, організація наголошує на тому, що утисків в Криму зазнає УПЦ КП, яка може втратити всі свої парафії на півострові.

У звіті Amnesty International також містяться рекомендації для фактичної кримської влади із закликом поважати права людини та громадянські свободи мешканців півострова та провести чесні та справедливі розслідування випадків їх порушень. Крім того, організація закликала міжнародну спільноту спостерігати за ситуацією із правами людини в Криму, повідомляти про випадки їх порушення та обговорити це питання з російською владою під час дво- чи багатосторонніх зустрічей.

Нагадаємо, раніше Amnesty International визнала 2014-й роком регресу в сфері дотримання прав людини. 

Щодо ситуації в Україні, правозахисники наголошували, що злочини, скоєні силовиками проти протестувальників на Майдані, залишилися непокараними, а розслідування інцидентів просувається вкрай повільно і по суті є неефективним. Крім того, експерти підкреслили, що в окупованому Криму проукраїнські активісти та представники кримськотатарського народу зазнають переслідувань з боку самопроголошеної влади, а в зоні бойових дій на Донбасі систематично відбуваються порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини загалом.