В окупованому Криму обрали запобіжний захід для усіх затриманих під час обшуків кримських татар

29 Березня 2019, 11:54

Підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для усіх 23 затриманих під час обшуків кримських татар, які підозрюються в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір" . Про це у четвер, 28 березня, повідомляє "Крим. Реалії".

 

Так, за словами адвоката Едема Семедляєва, вчора запобіжний захід обрали Руслану Сулейманову, Аліму Керімову, Рустему Шейхалієву, Меджиту Абдурахманову, Яшару Муедінову, Білялу Аділову, Джемілю Гафарову, Ризі Ізетову, Ізету Абдулаєву, Асану Янікову і Шабану Умерову.

 

Крім того, під вартою до 15 травня залишили затриманих вранці 28 березня у Ростові-на-Дону активістів громадського об'єднання "Кримсьска солідарність" Ремзі Бекірова, Османа Аріфмеметова і Владлена Абдулкадирова.

 

У середу, 27 березня, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою так само до 15 травня обрали для Меджита Абдурахманова, Тофіка Абдулгазієва, Сейтвелі Сейтнабдієва, Рустема Сейтхалілова, Акіма Бекірова, Фархата Базарова, Сєрвєра Газієва, Сейрана Муртазу та Ерфана Османова.

 

Водночас місце перебування Едема Яячикова невідомо з ранку 27 березня, коли російські силовики прийшли до нього додому для проведення обшуку. У момент обшуку Яячикова не було вдома, силовики його розшукують.

 

«Дружина Едема Яячикова сьогодні подала заяву про викрадення свого чоловіка. На жаль, про нього нічого не відомо до сих пір. Дуже турбуємося, тому що в Криму вже були випадки, коли люди зникали безслідно», – сказав Семедляєв.

 

Публічних коментарів представників російської поліції з приводу зникнення Яячикова і поданої за цим фактом заяви, поки немає.

 

Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії провели щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір». Зазначається, що російські силовики в окупованому Криму оточили мікрорайон селища компактного проживання кримських татар Строганівка, де вранці провели обшуки. Також силовики встановили блокпости на виїздах, перевіряють автомобілі та документи у всіх пасажирів. У ФСБ Росії заявили про затримання в Криму 20 кримських татар, який підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір". 

 

Разом з цим, адвокат Еміль Кубедінов повідомив, що під час обшуків у будинках кримських татар російські силовики підкидають «заборонену» літературу. Проте згодом стало відомо, що до затриманих активістів допустили адвокатів. 

 

Ввечері 27 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для дев'ятьох затриманих під час обшуків кримських татар.

 

Натомість 28 березня представник слідчої групи, яка займається справою "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в Ростові-на-Дону були затримані Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров. Також в окупованому Сімферополі біля будівлі підконтрольного РФ  Київського районного "суду", де обирають запобіжний захід фігурантам другої хвилі сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», працівники "поліції" затримали учасника флешмобу на підтримку затриманих активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність» Таїра Ібрагімова. 

 

Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162  ч.2 Кримінального кодексу України за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі.

 

Своєю чергою, омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.

 

Водночас Україна проінформувала генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи про системні затримання в Криму кримських татар. Також українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. Крім того, українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулася до генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда та президента ПАРЄ Ліліан Марі Паск‘є у зв‘язку з новою хвилею репресій тимчасової окупаційної «влади» Криму проти кримських татар. 

 

У відповідь посольство США в Україні висловило стурбованість проведеними Росією рейдами і арештами в окупованому Криму. Згодом Європейський союз вислови занепокоєння повідомленнями про проведення в анексованому Росією Криму обшуків та арештів і закликає російську владу припинити тиск на кримськотатарську громаду.дночас українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. 

 

Крім того, Держдепартамент Сполучених Штатів засудив дії Росії із затримання 23 жителів Криму, підозрюваних в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яку у РФ називають терористичною.