В Одесі на охорону пам’ятника Катерині виділили півмільйона гривень

7 Березня 2014, 13:01

Тендер проведено за процедурою закупівлі в одного учасника. У зв’язку з відмовою у погодженні застосування процедури закупівлі в одного учасника Міністерством економіки у 2011-2013 рр. підрядника обирали на відкритих торгах. У квітні 2013 року прокуратура Київського району м. Одеси за результатами перевірки зробила подання, де зазначено, що дана скульптурна група є музейними предметами Державної частини музейного фонду України і підлягає обов’язковій охороні підрозділами Державної служби охорони. На цій підставі замовник має проводити закупівлю в одного учасника.

Міськрада почала замовляти охорону Катерини після того, як у лютому 2010 р. невідомі облили пам’ятник червоною фарбою і написали на постаменті слова «Катам України». З того часу на охорону пам’ятника вже витратили 2,00 млн грн.

Як повідомлялось, минулого року охорона пам’ятника «Засновникам Одеси» обійшлася платникам податків у 551 тис. грн.

Скульптурна група «Засновникам Одеси» – це постамент, на вершині котрого стоїть пам’ятник цариці Катерині ІІ, а довкола ще чотири пам’ятники – засновникові  міста Осипові де Рибасу, першому архітектору міста Францу де Волану, а також двом фаворитам цариці – князю Григорію Потьомкіну та начальнику чорноморського флоту, новоросійському генерал-губернатору Павлу Зубову.

Пам’ятник Катерині та її сподвижникам на цьому місці встановлений ще 1900 року, однак з приходом радянської влади його демонтували, пізніше встановивши пам’ятник повсталим матросам броненосця «Потьомкін».

2007 року міська влада вирішила відновити скульптурну групу з Катериною на чолі. Спонсором проекту виступив Руслан Тарпан, на той час депутат міськради, обраний за списками блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція». Відкриття пам’ятника пройшло під протести 200 представників ВО «Свобода» та Українського козацтва, які тримали лозунги «Пам’ятник Катерині ІІ – злочин проти України».

На думку експертів, скандальний монумент позбавлений оригінальності й мистецької цінності.

У вересні 2011 року скульптурні фігурки чотирьох фаворитів Катерини Другої було демонтовано з пам’ятника російській імператриці і повернено на зберігання в музей приватних колекцій імені Блещунова. Замість них встановлено копії.