Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Макрон закликає переходити на принципи військової економіки

25 Квітня 2024, 14:44

Французький президент щойно виступив з програмною промовою в Сорбонні.  Він закликав інші європейські держави якнайшвидше переходити на принципи військової економіки, зважаючи на екзистенційну загрозу, що нависла над континентом. Макрон наголошує, що європейці мусять спільно розвививати оборонну індустрію та позбутися залежності від зовнішніх виробників зброї.


Євросоюз мусить побудувати «надійний» захист від російських ракет, наголосив французький президент у своєму виступі. «Наша Європа смертна, вона може померти», – зазначив він, цитуючи французького поета та філософа Поля Валері. «Це залежить виключно від нашого вибору, але цей вибір потрібно зробити зараз», – додав Макрон. Він констатував, що Європа «оточена» великими регіональними державами, що цінності європейської «ліберальної демократії» «все частіше піддаються критиці» та навіть «заперечуються». На його думку, континент перебуває в «переломному моменті», тож мусить негайно переосмислити свою геополітику та стратегію безпеки.

Емманюель Макрон наголосив, що Україна, Молдова та західні балканські держави є невід’ємною частиною спільного європейського простору. На його думку, нині у всіх цих державах мають здійснитися численні реформи, які дозволять їм повноцінно долучитися до Євросоюзу. Поза тим, війна, що відбувається на українській землі, вже ставить на порядок денний термінові питання безпеки та оборони, які європейці мусять негайно розв’язувати.

«Росія не мусить перемогти у своїй війні проти України», – вкорте проголосив Макрон та уточнив, що він свідомо вдається до «стратегічної двозначності» в безпекових питаннях. Інакше діяти в умовах війни не випадає.

«У 2017 році Еммануель Макрон закликав до розвитку європейського «суверенітету» – «інтуїції», про яку зараз так багато говорять у Єлисейському палаці у світлі медичної та геополітичної криз, що змусили ЄС прийняти деякі зміни (наприклад, бюджетні). Тепер він виступає за рух до «сильної Європи», яку визначає як «Європу, яка викликає повагу і забезпечує свою безпеку, (…) яка визнає, що у неї є кордони і захищає їх, (…) яка бачить ризики, на які вона наражається, і готується до них». Він закликав «вийти з ролі (…) стратегічної меншини», пише французьке інтернет-видання Huffingtonpost.fr.

Як і 7 років тому, французький лідер зазначив, що держави ЄС залишаються вразливими в питанні безпеки та оборони. Попри зроблені зусилля, європейці, на його думку, є « недостатньо озброєні » порівняно до США, Росії та Ірану. Для досягнення нового «суверенітету» в нинішньому, загрозливому контексті Еммануель Макрон запропонував зміцнити оборону, заохотити економічне «процвітання» та розвивати «гуманізм». «Саме так ми можемо наповнити європейський суверенітет змістом і врятикувати континент від зникнення», – зазначив він. Французький лідер заявивив, що європейці мусять позбуватись звички до залежності від зовнішніх сировинних ринків. «Франція вдвічі збільшила витрати на оборону та виробництво зброї, але інші партнери запізнюються, наша система не встигає за реаліями», – пошкодував він.

Макрон вибрав Сорбонну місцем свого виступу не випадково. Саме тут, в 2017 році, він виголосив свою іншу програмну промову, де закликав зміцнювати спільну економічну безпеку. Тоді його не надто послухали. Нині ж, виступаючи перед послами 26 інших країн-членів ЄС, делегацією Європейської комісії у Франції, бізнес-лідерами, студентами та дослідниками, Макрон засвідчив, що його концепція європейського суверенітету нарешті здобула належної уваги.

«Європа не любить себе та сумнівається в собі», – поділився спостереженням французький лідер та закликав до рішучих дій в царинах безпеки, економіки, геополітики та гуманітарної сфери.