Суспільство

  ▪   Ольга Комарова

В Одесі зводять рахунки з протестувальниками

Одеських підприємців, які намагаються відстоювати свої права, переслідують і погрожують фізичною розправою

“Щойно я вийшла з квартири, як на мене налетів чоловік в чорному, - розповіла Тижню Ольга Костенко, голова Всеукраїнської профспілки “Єдність”. - Один за одним посипалися важкі удари – спочатку просто по скронях, а коли я впала, -  ногами по всьому тілу. Руки нападника були в рукавичках, але я відчувала щось важке, здається, костет... Від ударів  намагалася захистити голову. В обличчя мене не бив, але від струсу повилітали зуби... Постійно питала: «За що? Не треба...» Але він мовчки продовжував лупцювати мене ногами... Коли вирішив, що я втратила свідомість, швидко втік”.

У той день, 22 січня Ольга Костенко збиралася до Києва. У столиці була запланована зустріч з міністром економіки. Вже декілька років профспілка «Єдність», яку вона очолює, входить до робочої групи з розробки законопроекту  щодо внутрішній торгівлі. «Там має бути все чітко прописано!» - наполягає Ольга.

Але їй не судилося дійти навіть до ліфту…

 

 

Через зламану щелепу Ользі важко говорити. Кожне слово вимовляє через силу. Але з пресою спілкується без побоювань. Жінка впевнена, що причина нападу на неї - боротьба за права підприємців, які працюють на ринку «сьомий кілометр».  

Ольга Костенко – відома в Одесі захисниця прав підприємців, голова Всеукраїнської профспілки «Єдність». Останнім часом вона із  колегами відстоювала права підприємців «Промринку 7км».

Всеукраїнська профспілка «Єдність» стала заважати певним структурам незаконно стягувати з підприємців кошти, а також чинити протиправні дії по відношенню до торговельників. Неодноразово подібні порушення, часом - спільно з представниками правоохоронних органів, - фіксували на відео самі підприємці та відсилали скарги до різних структур.

Також ініціативна група підприємців на чолі із Ольгою Костенко намагалися потрапити на сесію Одеської міської ради 21 грудня.  Тоді  виступити не вдалося нікому. Відмова депутатів обурила мітингувальників, що спровокувало штурм міськради.  

Ольга Костенко отримувала погрози у свій бік неодноразово. Траплялося й таке, що невідомі вдиралися до її робочого місця на ринку та переказували, що “і з сім’єю поквитаються”.

На знак помсти навіть всю зовнішню рекламу торгової точки Ольги поздирали та відвезли в невідомому напрямку. На звернення до прокуратури з цього приводу жінка отримала самі  видписки.

Винятком стала справа перевищення повноважень міліціонерами ринку «7 км». За нею, як зазначає Ольга, прокуратура відкрила досудове розслідування, що навряд чи сподобалося “контролерам” величезного торгового агломерату. Адже саме Костенко подала заяву в обласну та овідіопільську прокуратури  і надала всі докази протиправних дій.

Нині Ольга у  лікарні, й досі не підводиться. Напад  спричинив перенесення   судових слухань проти активістки — за звинуваченнями в “організації несанкціонованих мітингів” та”використання нецензурної лайки”.  Ольга згадує про позов з іронією. Запевняє, що закон не порушувала і що йдеться про чергова спроба ії застрашити.

Прес-служба ГУ МВС України в Одеській області підтверджує кримінальне провадження, відкрите за фактом нападу на Ольгу Костенко. У міліції кажуть, що здійснюються слідчі дії та не поспішають оприлюднювати імовірні версії.

Підприємці Одещини відчувають загрозу своєму життю через протестні настрої

«Загрозу своєму життю відчувають не лише підприємці ринку «7км», а інших ринків Одеси та області. Задля захисту своїх інтересів торговельникі об’єдналися в рамках громадського проекту «Штаб підприємців ринків Одеси та  Одеської області» - повідомляє Андрій Сидоренко, координатор проекту. – Ольга Костенко з профспілкою «Єдність» також долучилася до цього проекту. Його учасники борються за повернення ринків у комунальну власність, наведення порядку на робочих місцях. Якщо є підстави вважати ринок приватним, то підпримці вимагають, щоб там працював Закон. Звісно, що всі вони відчувають загрозу своєму життю, тому що до цього були напади на підприємців  ринку «Привоз», такі ж самі жорстокі побиття. Одна жінка в результаті такого нападу стала інвалідом. Це не одиничний випадок. Були ще напади. Подавали заяви в міліцію. Знімали побої, брали свідчення, але ніякої реакції наразі від правоохоронних органів немає. Наскільки мені відомо, карні справи були закриті.»

Оксана Міхєєва, підприємець ринку «Привоз», 24 липня поверталася з роботи. У дворі на неї напали двоє невідомих чоловіків. Оксана отримала оглушливий удар по голові ззаду, коли вона впала, її почали бити ногами з усіх боків. Після побиття мати чотирьох дітей отримала серйозний струс мозку та частково втратила слух. Лікарі повідомили, що в неї  лопнула барабанна перетинка. Слух не поврнеться без операції, але тепер треба чекати поки ушкоджені нерви відновляться.

Сама Оксана вважає, що напад на неї пов’язаний саме з її протестними діями. В той день вона, як представник ініціативної групи від ринку «Привоз», виступала на засіданні сесії одеської міської ради.

«Я попросила депутатів на сесії підняти руку, в кого є павільйон на «Привозі». Всі лише посміялися з цього. Але у нас на ринку кожен знає, що «тіньовики» (це ті, хто збирає гроші з підприємців) з нас, звичайних людей беруть вдесятеро більше. Ті ж, хто має якісь родинні стосунки з представниками влади платять усього півтори тисячі гривень на місяць, тоді як ми таку ж саму суму, тільки в умовних одиницях. В той самий день, після мого виступу на сесії,  на мене напали у дворі мого будинку.» - повідомила Тижню Оксана. – «В міліцію заяву подавала. Але все, що стосується «Привозу»  в міліції загасає на начальному етапі. Мене досі ще жодного разу не викликали. Двом моїм  колегам, які також протестують проти свавілля на ринках, спалили автівки. Наскільки мені відомо, реакція правоохоронців така сама, як і у всіх інших – нічого не відомо».

Підприємець, автівку якого підпалили на приватній стоянці, побажав залишитись невідомим, але повідомив Тиждень.ua, що вважає це прямою погрозою розправи з ним. Машина згоріла на початку жовтня минулого року на стоянці, яка була під охороною, до того ж шини були проколоті. Власник авто впевнений, що в такий спосіб намагаються змусити людей мовчати.

Аль Таіб, підприємець ринку, також постраждав від невідомих нападників. За фахом Аль Таіб лікар. Та аби прогодувати багатодітну родину поєднує роботу в лікарні із торгівлею на ринку. Зазначає, що останні два роки – це жах для підприємців ринку, адже побори все більше, а купівельна спроможность  одеситів не зростає. Він підтримав протестний рух колег, за що на нього також розпочали охоту.

22 вересня у дворі власного будинку, де він прописаний, на Аль Таіба  напали двоє невідомих та почали бити дубинками. Били переважно по шиї та у потилицю. Йому вдалося втікти та наступного ж дня в нього горів автомобіль. Служба МНС звітувала про підпал. Справа із нападом на Аль Таіба виявилася гучною. Аль Таіб зустрічався з цього приводу із головою облдержадміністрації Едуардом Матвійчуком та  начальником МВС Одеської області Сергієм Рєзніковим.  Сергій Рєзніков пообіцял взяти справу під особистий контроль. Після цього підприємці навіть мали надію, що винних знайдуть та покарають. Але за цей час ніяких  добрих новин від правоохоронців постраждалі не отримали.

«Все це сталося, звісно, через протести. Ми знаємо, що у цьому ринку зацікавлені дуже впливові особи, але ми не можемо цього довести. Мені погрожували неодноразово і намагалися привести погрози в дію через інших людей. Охорона не пускала машини із фруктами розвантажитися на ринок, а після обурень водіїв заявляли – «Поб’єш того   негра, так ми пустимо!”. Звісно вони на то не йшли. Моїх коллег, які мені продають товар, змушували не працювати зі мною, а деяких навіть просили написати заяви до міліції зі звинуваченнями мене у крадіжці. Але жоден на таке не пішов. Мене також викликали до СБУ  на допити стосовно теми тероризму. – розповідає Аль Таіб – З нашими проблемами ми зверталися всюди, де тільки можна і в Одесі, і в Києві, навіть до Генеральної прокуратури. Досі получаємо самі лише негативні відповіді. Це лише доводить чиюсь «високу» зацікавленість. Нам залишилося звертатися до інстанцій, які знаходятся виключно за  межами України, якщо так і надалі триватиме.»

Підприємці  Одеси відчувають небезпеку розправи з ними бандитьськими методами, але руки опускати не збираються. Вони розуміють, що крім них самих ніхто більше їх не захистить. Як зазначив Андрій Сидоренко, після подібних нападів, кількість членів громадського руху тільки збільшується.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.