Дослідження книгарні «Є»: які електронні книжки читають українці

24 Квітня 2024, 14:32

За даними аналітиків «Книгарні «Є», найчастіше з екранів гаджетів читають українських сучасників, тоді як в книгарнях віддають перевагу творам зарубіжних авторів.

За підсумками першого кварталу 2024 року, найпопулярнішою «електронкою» стала книга «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка (вона ж стала лідером продажів і в магазинах «Книгарня «Є»). Ще один представник сучасної української літератури – «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа – на четвертому місці. Тоді як «срібло» та «бронза» за представниками психологічної літератури – «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією» та «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина. Замикає першу п’ятірку робота Тімоті Снайдера «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка».

Загалом же покупці електронних книг найчастіше обирають твори українських сучасників. Це кожна шоста «електронка», що майже втричі більше, ніж в продажах паперових книг. Серед поціновувачів читання з гаджетів також значно більше ніж прихильників психологічної літератури, детективів та фантастики. А ось попит на сучасну зарубіжну прозу серед електронних і паперових книжок майже однаковий.

Як з’ясувалося, смартфон – найпопулярніший гаджет для читання книг. Згідно опитування, проведеного серед клієнтів «Книгарні «Є», 63% покупців «електронок» читають їх з екранів телефонів. І лише 21% користуються спеціальними рідерами. Планшетні комп’ютері теж виявились зручним інструментом для читання – їм віддають перевагу 12% покупців електронних книг. Ще 4% опитаних обрали для читання ноутбуки та інші пристрої.

Лариса Гужвинська, директорка зі стратегічного розвитку «Книгарні «Є», зазначає:

«За останній рік попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвоє. Цій тенденції є кілька пояснень – крім загального зростання ринку, все більше українців цінують зручність читання на гаджетах, адже не треба, наприклад, брати важку книгу в подорож. Також електронні книги зазвичай дешевші, ніж їх паперові версії, і отримати їх можна в будь-якій точці світу вже за лічені хвилини після покупки. А ще електронна книжка завжди є в наявності, тоді як друковані примірники можуть закінчуватись, а додрук чекати довго. Тож ми очікуємо, що «електронки» продовжать набирати частку в продажах, проте не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам».

Нагадаємо, що книгарня «Є» – найбільша мережа книжкових магазинів України. Першу книгарню мережі відкрито 21 грудня 2007 року в м. Києві (вул. Лисенка, 3). Менш ніж за рік книгарня набула репутації магазину з найбільшим вибором українських книг, приємним сервісом (місця для читання, Wi-Fi), а також стала відома киянам та гостям столиці як місце культурних зустрічей – презентацій книжок, круглих столів, літературних читань, дитячих заходів. Натепер в мережі є 59 магазинів по всій Україні.