В Європі тривають суди над колишніми високопосадовцями

17 Лютого 2012, 11:18

У лютому 2011 року колишній прем’єр-міністр Ісландії Гейр Хаарде постав перед спеціалізованим судом у кримінальних справах країни. Хаарде було звинувачено у несвоєчасному застосуванні необхідних заходів для запобігання економічній кризі 2008 року. 7 червня 2011 року його було визнано невинним.

 

 

Ще одним відомим європейським політиком та головою уряду, який постав перед судом, є прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі. У березні 2011 року вперше з 2003 року прем’єр Італії виступив у суді, де проти нього висунули звинувачення у корупції та зловживанні службовим становищем для просування інтересів власних медіа компаній. Окрім цього, Берлусконі взяв участь ще у трьох судових засіданнях, на яких проти прем’єра Італії було висунуто звинувачення у корупції та в оплаті неповнолітньої повії. У всіх випадках прем’єр заявляв, що він не винний. 

У середині лютого 2012 року прокуратура Мілана звинуватила вже колишнього прем’єр-міністра Італії у підкупі британського адвоката Девіда Міллса заради того, аби він дав неправдиві свідчення під час кількох процесів проти Берлусконі у 1990-х. Йдеться про хабар у 450 тис. євро. Прокуратура вимагає засудити Берлусконі до п’яти років ув’язнення. Сам екс-прем‘єр-міністр заперечує свою провину і каже, що прокуратура просто намагається йому помститися. 

У травні 2011 року розпочався судовий процес проти колишнього президента Франції Жака Ширака. Екс-президент у судовому порядку має відповісти за «зловживання» службовим становищем та наділенням своїх друзів та соратників фіктивними робочими місцями, як за період президентства, так і під час перебування на посту мера Парижа (1977-1995). Крім того, Шираку пред’явили обвинувачення у розтраті державного майна, зловживанні довірою та зловживанням службовим становищем для власної вигоди та користі інших осіб. 15 грудня Ширака засудили до 2 років умовно. Рішення суду щодо Ширака стало першим у Франції вироком колишньому главі держави з часів Другої світової.

Літо у судах провів також колишній віце-прем’єр і міністр економіки Албанії Ілір Мета. Проти віце-прем’єра висунуто обвинувачення у корупції. Справу було порушено після того, як на місцевому телебаченні показали відео, де Ілір Мета домовляється про результати тендеру на будівництво гідроелектростанції. Колишньому віце-прем’єрові загрожує до 7 років ув’язнення.  

 

 

У середині вересня 2011 року закінчився процес проти колишнього прем’єр-міністра Франції Домініка де Вільпена, який тривав з 2005 року. Де Вільпена звинувачували в тому, що він стояв за підробними документами, які мали на меті заплямувати репутацію його суперника на президентських виборах Ніколя Саркозі. Апеляційний суд Парижа остаточно визнав де Вільпена невинним. Втім, на де Вільпена може чекати новий процес. У вересні 2011 року прокуратура Парижа почала перевірку тверджень колишнього помічника Жака Ширака про те, що екс-президент та тодішній прем’єр де Вільпен отримували мільйонні пожертви та хабарі від лідерів африканських держав.

У межах кампанії боротьби з корупцією Хорватія видала ордер на арешт колишнього прем’єр-міністра Іво Санадера (2003-2009), якого звинувачують у корупції та зловживанні владою, зокрема, у привласненні мільйонних сум. На час видання ордеру високопосадовець перебував в Австрії та невдовзі був заарештований. У липні 2011 відбулася екстрадиція Санадера до Хорватії. Слухання кілька разі переносились через стан здоровя Санадера.

15 лютого суд Бухареста засудив колишніх міністрів аграрної політики Румунії Дечебала Траяна Ремеша та Іона Аврама Мурешана до 3 років позбавлення волі за отримання хабарів та зловживання службовим становищем. Вирок може бути оскаржено, і тому він поки не набрав чинності.

Минулого місяця румунський Верховний суд затримав колишнього прем’єр-міністра Румунії Адріана Настасе, звинувативши його в незаконній розтраті державних коштів на президентську кампанію, яку він програв. Його засудили до двох років ув’язнення, проте вирок також досі не набрав чинності. Разом з ним у справі фігурувало ще п’ятеро державних службовців. Зокрема, було порушено справу проти колишнього міністра економіки Румунії Кодруцу Шерешу, якому пред'явили звинувачення в розтраті державних коштів на суму 165 млн доларів.

Ще в серпні минулого року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що притягне своїх попередників до судової відповідальності за різке збільшення державного боргу. Прем’єр Угорщини впевнений, що високий державний борг країни є наслідком «політичних злочинів» попередньої влади. А тому попередні прем’єри, зокрема, Ференц Дюрчань, мають відповісти у судовому порядку. Представники парламентської більшості звернулися до Комітету з конституційних питань з проханням знайти законні можливості притягнути до судової відповідальності трьох попередніх прем’єрів Угорщини: Петера Меддьєші (2002-2004), Ференца Дюрчаня (2004-2009) та Гордона Байнаї (2009-2010). Втім, провадження поки що не розпочалися.