В Асоціації міст України підрахували, що казначейство заблокувало вже 6,4 млрд грн місцевих бюджетів

3 Листопада 2013, 18:30

Така ситуація склалася у майже всіх містах і містечках України. Держказначейство здебільшого дає гроші на захищені статті, тобто зарплату бюджетникам, зате блокує кошти на усі інші видатки – кажуть в Асоціації міст України.

«Ця ситуація не є новою. І раніш відбувалися блокування коштів та затримки під час казначейського обслуговування місцевих бюджетів. Але ніколи не блокувалися такі великі суми й на такий довгий період. Зараз блокуються видатки на те, що визначає якість життя територіальних громад, тобто на благоустрій, комунальну сферу, ремонт ліфтів, пальне для швидких», – розповів експерт з питань бюджету Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Асоціація міст України провела дослідження й нарахувала. За словами Слобожана, ситуація настільки складна, що потребує аналізу парламентського бюджетного комітету.

Член бюджетного комітету Ради народний депутат фракції «Батьківщина» і колишній керівник Держказначейства Тетяна Слюз, стверджує, що блокуванням грошей місцевих бюджетів уряд намагається приховати нестачу коштів у державному бюджеті. Уряд заклав завищені макропрогнози у держбюджет-2013 і тепер через невідповідний стан економіки недоотримує доходи до державної скарбниці.

«У нас не виконується дохідна частина державного бюджету. Держбюджет України, за моїми підрахунками, буде виконаний цього року лише на 90%. Це недобір буде складати біля 30 мільярдів гривень. А це також і забезпечення функціонування місцевих бюджетів», – сказала Тетяна Слюз.

До того ж, на її думку, Держказначейство притримує гроші для «доброї статистики».
«У нас дуже люблять гарну статистик, щоб в очах громадян України та міжнародних фінансових організацій уряд виглядав добре. На 1-е число кожного місяця на єдиному казначейському рахунку є залишки коштів – 3-4 мільярди гривень. То чому блокуєте гроші місцевих бюджетів якщо такі гроші є? Очевидно, що платіжні доручення не проплачуються, щоб ця сума накопичувалася. Гроші притримуються», – вважає народний депутат.

Слюз також звертає увагу на те, що на офіційній веб-сторінці Держказначейства є повідомлення, що починаються однаково «у зв’язку з поширенням у деяких ЗМІ повідомлень щодо блокування видатків місцевих бюджетів», далі йде назва області, а потім Держказначейство повідомляє, що «вживає усіх можливих заходів щодо своєчасного проведення розрахунків розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів з дотриманням вимог чинного законодавства, направляючи на це весь наявний фінансовий ресурс».

«Вибачте, ціла держава знає, що є проблеми. Не треба робити мерів дурнями!», – каже колишній очільник Держказначейства.

За її словами, якщо така ситуація в економіці, то треба економити в першу чергу на видатках на утримання влади.

«Однак, Держказначейство не дає грошей місцевим бюджетам та «для допомоги дітям з ДЦП, але профінансувало авіаперельоти вищих посадових осіб на 120 мільйонів гривень», – наголосила Слюз.

Нагадаємо, влада низки міст України скаржиться на блокування коштів Держказначейством.

Прем'єр-міністр Микола Азаров визнав цей факт і пояснив складною економічною ситуацією.