Усе, що треба знати про порятунок банків

ut.net.ua
24 Квітня 2009, 00:00

В обмін на гроші держава може отримати контрольні пакети акцій семи фінустанов. Власники решти проблемних банків поки що утримуються від допомоги уряду, побоюючись втратити контроль над ними.

Що таке рекапіталізація?
 
Це відновлення або збільшення статутного капіталу банку чи іншої кредитної організації. Один із найпопулярніших у світі заходів порятунку банків під час кризи. Якщо рекапіталізація здійснюється бюджетним коштом, то держава отримує частку в банку.
 
Які банки рятуватимуть?
 
Мінфін спільно із Нацбанком планують підписати меморандум про входження державного капіталу до семи комерційних банків: Укрпромбанку, Укргазбанку, Надра Банку, Родовід Банку, Імексбанку, «Київ», «Фінанси та Кредит».
 
Скільки коштів потрібно на капіталі­­зацію?
 
На порятунок семи банків уряд планує витратити близько 20 млрд грн. На початок 2009 року власний капітал цих банків становив 10,5 млрд грн. Загалом на рекапіталізацію банків у держбюджеті передбачено 44 млрд грн.
 
На яких умовах уряд вливає гроші в банки?
 
В обмін на гроші уряд отримує 91,8% акцій Надра Банку, 99% акцій банку «Київ», Укрпромбанку та Родовід Банку, а також стає власником Укргазбанку й Імексбанку в частках 75% + 1 акція. Фактично йдеться про націоналізацію цих фінустанов. Умови рекапіталізації банку «Фінанси та Кредит» поки що не визначені. Інші фінустанови, зацікавлені в рекапіталізації, відмовилися від допомоги держави, оскільки їхні власники побоюються втратити контроль над ними. Однією з умов рекапіталізації є участь представників уряду в управлінні банками.
 
Якими були критерії відбору банків для рекапіталізації?
 
Право на рекапіталізацію отримали системні універсальні банки, в портфелях яких не менше ніж 1% загального обсягу залучених банківською системою депозитів і 2% наданих кредитів. Порятунок тільки великих фінустанов є однією з умов отримання другого траншу МВФ. Визначеним критеріям відповідали 26 банків, проте 19 вирішили самостійно шукати інвесторів. Загалом, за інформацією МВФ та Мінфіну США, в Україні наразі 50 проблемних банків. Для стимулювання процесу рекапіталізації голова НБУ Володимир Стельмах пропонує запровадити податкові канікули для банків – тимчасово не оподатковувати прибуток, який фінустанови могли би спрямувати на збільшення статутного капіталу. Не виключено, що за рахунок другого траншу МВФ гаситимуть зовнішні борги українських банків.
 
Чи можливе скасування мораторію на зняття депозитів у проблемних банках після рекапіталізації?
 
Ні, адже це призвело б до відпливу депозитів, і рекапіталізація втратила б сенс. Не виключено, що НБУ паралельно з уведенням піврічного мораторію на задоволення вимог кредиторів запровадить тимчасові адміністрації в Імексбанку, Укргазбанку та банку «Фінанси та Кредит».
 
Чи вистачає у бюджеті коштів на порятунок банків?
 
Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявляє, що відповідні ресурси в бюджеті є, проте експерти переконані, що для фактичної реалізації планів уряду потрібні кошти другого і третього траншів МВФ.