Українці менше надсилають на батьківщину грошей, ніж минулого року

8 Травня 2024, 14:48

Два роки поспіль зберігається тенденція зменшення грошових переказів в Україну. Торік їх було приблизно на 20 % менше, ніж мали у довоєнний 2021 рік. Про це Тижню розповів економіст Володимир Дубровський.

За даними Національного банку, торік в Україну перерахували близько $11,6 мільярдів в еквіваленті, включаючи перекази через банки, міжнародні системи грошових переказів, поштові відділення та неофіційні канали – передавання грошей із рук у руки. 2022-го перекази сягали $13 мільярдів, 2021-го – $15 мільярдів.

«Скоріше за все це пов’язано з тим, що ті, хто працювали за кордоном і забезпечували свої сім’ї вдома, возз’єдналися з родиною поза межами України. Причому у 2022 році зменшення переказів ще можна було обґрунтувати тим, що із заробітків повернулися кількасот тисяч чоловік, щоб боронити Україну. З початку 2023-го вже ніхто не повертається», – каже економіст.

При цьому торік у Польщі кожен новий десятий бізнес відкривали саме українці. Загалом протягом 2023-го у сусідній країні з’явилося понад 30 тисяч нових компаній.

Так, до повномасштабного вторгнення щомісяця українці у Польщі реєстрували не більше 200 нових бізнесів. Навесні 2022-го статистика зросла до 1700 підприємств. За підсумками минулого року українці щомісяця відкривали 3 тисячі бізнесів, свідчать дані консультаційного центру «Дія.Бізнес» у Варшаві. При цьому до польського бюджету торік українці сплатили понад 5 мільярдів злотих, або 48,5 мільярдів гривень.

«У  такий спосіб люди, які виїхали через війну, шукають заробітку. Відкривають бізнес на умовах країни, де проживають. На жаль, поки для нас це означає, що з України виїхало багато підприємливих людей», – говорить Дубровський.

Однак в Україні навіть під час війни відкрити власний бізнес не проблема. Це швидко можна зробити, до прикладу, через застосунок «Дія». Тільки за перші чотири місяці 2024 року українці вдома зареєстрували понад 74 тисячі нових ФОПів. Це на 33,6 % більше, ніж за аналогічний період минулого року, свідчать дані Опендатабот.

«Проте у нас залишаються питання до того, як підприємцям вести бізнес. З одного боку, заважає податкова служба. З іншого боку, маємо спрощену систему оподаткування, яка полегшує життя малому і середньому бізнесу. У тій же Польщі також є спрощена система, але вона набагато складніша за нашу. Однак в Україні домінує совкове ставлення до підприємців. Якщо ведеш бізнес, то ти експлуататор і, скоріше всього, крадеш у простого народу. Треба змінювати ставлення до підприємців. Адже саме вони у майбутньому можуть додати обертів нашій економіці».

Ще у травні 2022-го 54,7 % українців стверджували, що планують майбутнє своє та дітей в Україні у разі відсутності на території країни активних бойових дій, свідчить дослідження КМІС та CASE Україна.

«У нас не буде ситуації українського Ізраїлю. Однак за ідеального варіанту – перемоги, відсутності ризику військових конфліктів, українці повернуться додому. Це будуть люди з досвідом підприємництва в Європі, зі знанням правил гри інших країн та обізнаністю, як вести бізнес з орієнтацією на експорт. Якщо влада збереже спрощену систему оподаткування, то ситуація для мікробізнесу буде ще більш привабливою. Однозначно це позитивно вплине на розбудову економіки країни», – каже Володимир Дубровський.