У Transparency International назвали причини високої корупційності в Україні у 2016 році

25 Січня 2017, 07:21

У світовому Індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2016 рік Україна посіла 131 місце зі 176 країн, розділивши цю сходинку із показником 29 балів разом із Казахстаном, Росією, Непалом та Іраном. Про це йдеться у щорічному звіті Transparency International Україна, опублікованому 25 січня.

Як зазначається, найбільше балів Україні принесло дослідження World Justice Project Rule of Law Index, що враховується в побудові СРІ.

"Показник нашої держави в ньому виріс на +10 балів порівняно з минулими роками. Це пов’язано зі зменшенням використання службового становища в органах виконавчої влади (показник покращився на 14%), у поліції та збройних силах (показник покращився на 6%), але в судовій гілці влади ситуація залишилася такою ж, що і за часів режиму Януковича. Про цю саму проблему свідчить і дослідження World Competitiveness Yearbook, яке принесло цього року Україні +3 бали", – ідеться в дослідженні.

Дослідження Freedom House Nations in Transit принесло Україні +4 бали. Експерти назвали найголовнішими такі зміни, як підзвітність державних закупівель завдяки системі ProZorro, державне фінансування партій, перші розслідування НАБУ, участь громадськості в антикорупційних реформах. Найбільшими викликами дослідження визнало слабкість інституцій, які мають забезпечувати верховенство права, надмірну зарегульованість економіки та зосередження влади в руках олігархічних кланів.

Водночас, негативними оцінками Україну нагородили дослідження World Economic Forum Executive Opinion Survey (-1 бал) та Economist Intelligence Unit Country Risk Ratings (-2 бали).

"Бізнес побачив значну корупцію при розподілі державних коштів, а судову систему визнав нездатною зашкодити цьому. Дійсно, унаслідок роботи систем ProZorro та Dozorro випадки порушень у закупівлях стали більш очевидними для бізнесу та громадськості порівняно з паперовими тендерами. Активне викриття таких тендерів за допомогою Dozorro може значно зменшити корупцію при закупівлях. Для того ж, щоб вирішити проблему безкарності в судах, необхідно зробити набагато більше", – наголошують експерти.

Тransparency International Україна пропонує такі п’ять кроків для того, щоб відбулися реальні антикорупційні зміни: створити ефективну та дієву систему антикорупційного правосуддя із залученням іноземних спеціалістів як активних учасників процесу відбору суддів; активізувати всі можливості для розслідування справ фігурантів «санкційного списку Януковича» та фактів корупції у чинній владі; забезпечити стабільні умови для ведення бізнесу, змінити його ставлення до України; знизити ступінь секретності в секторі безпеки та оборони у статтях держбюджету та інформації про закупівлі; налагодити системну комунікацію щодо антикорупційної реформи з суспільством та міжнародними партнерами на базі реальних фактів та досягнень, а не обіцянок. 

Нагадаємо, на початку 2016 року TI надала звіт, згідно з яким Україна зайняла 130 місце із 168 позицій у світовому рейтингу сприйняття корупції, опинившись поруч з Іраном, Камеруном, Непалом, Нікарагуа і Парагваєм. Трійкою лідерів у світовому антикорупційному рейтингу CPI 2015 року були Данія, Фінляндія і Швеція з 91, 90 і 89 балами відповідно. Найбільшими корупційними країнами світу тоді були Північна Корея і Сомалі з 8 балами.