У Росії за заклики до сепаратизму хочуть садити на п’ять років

23 Травня 2014, 10:40

У своєму законопроекті голова комітету Ради Федерації РФ з конституційного законодавства Андрєй Клішас пропонує уточнити чинну редакцію ст. 280.1 Кримінального кодексу (публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації).

Як ідеться в пояснювальній записці до законопроекту, зміни потрібні для усунення протиріч між ст. 280.1 і більш загальною статтею 280 (публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності), оскільки в нинішньому вигляді поєднання цих статей «створює конкуренцію норм кримінального законодавства та вносить правову невизначеність».

Нова стаття 280.1 з'явилася в КК наприкінці минулого року з ініціативи думських комуністів і передбачала покарання від штрафу до 300 000 руб. до позбавлення волі на строк до трьох років; ті ж дії з використанням засобів масової інформації караються вже позбавленням волі на строк до п'яти років. Клішас пропонує посилити наявні санкції (збільшити термін за ч. 1 ст. 280.1 до чотирьох років) і додати нові – арешт на строк від 4 до 6 місяців, примусові роботи на строк до трьох років та позбавлення права займатися певною діяльністю на той самий строк. Крім того, сенатор виступає за зміну формулювання ч. 2 цієї статті: якщо зараз там говориться про використання «ЗМІ, у тому числі інформаційно-телекомунікаційних мереж», то в поправці Клішаса йдеться про «ЗМІ або електронні або інформаційно-телекомунікаційні мережахі».

Чинна редакція стосується тільки інтернет-ресурсів, які є засобами масової інформації, а нова редакція статті «дозволить поширити її дію на всі ресурси мережі інтернет», наголошується в пояснювальній записці. Іншими словами, у разі схвалення поправки до відповідальності за «заклики до сепаратизму» можна буде залучити будь-якого інтернет-користувача, який залишив відповідні коментарі на будь-якому форумі або в соціальних мережах.

Разом з законопроектом в пакеті документів є й офіційні відгуки уряду і Верховного суду. В урядовому відкликання в ньому є кілька дрібних зауважень (зокрема, звертається увага на те, що в законодавстві не визначено термін «електронні мережі»), але в цілому Білий дім ініціативу Клішас підтримує. У відгуку Верховного суду також немає ніяких заперечень.

Посилення відповідальності за заклики до сепаратизму ні до чого не приведе, а подібні злочини не виявляються, тому що закон не працює, вважає депутат Юрій Синельщиков (КПРФ), один з авторів торішнього законопроекту про введення в КК ст. 280.1. «Треба думати, як виконувати чинне законодавство. Скільки можна сподіватися, що жорстокість переможе? Останнім часом у нас стало нормою регулювати суспільні відносини Кримінальним кодексом, це не вихід», – переконаний комуніст.

Експерти пояснюють, що у такому вигляді ініціатива може торкнутися і МЗС в переговорах про територіальну суперечку з Японією, наприклад, або про питання самоврядування невеликих областей.

Як повідомлялось, Рада Федерації РФ схвалила зміни до закону «Про інформацію, інформаційних технології, і про захист інформації», який накладає низку обмежень на діяльність блогерів в інтернеті. 

Як відомо, 2012 року з'явилися достовірні докази співпраці Кремля з відомими блогерами. Серед користувачів ЖЖ, які обслуговують режим Володимира Путіна опинився і український блоггер ibigdan.