Цінова лихоманка

ut.net.ua
6 Лютого 2009, 00:00

Якщо січень нового року не приніс великих розчарувань, то лютий цілковито заповнив «дірку». З цього  місяця українцям доведеться більше заощаджувати, адже відбувається глобальне підвищення цін. І хоча чиновники намагаються його робити поетапним, платити потрібно буде дедалі більше. На цьому тлі знущанням виглядає лише одне здешевлення: вартість користування радіоточкою знизили на 50%. Тиждень намагався розібратися, що ж діється з цінами.

 

Підвищення 

Газ для населення. З 1 лютого розпочався перший етап підвищення цін на газопостачання. Споживачів умовно поділили на дві групи: ті, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води (перша група), і так звані комплексні споживачі, які використовують природний газ і для опалювання (друга група).
 
На першому етапі вартість газу для споживачів першої групи пропо­­нується підвищити на 25% – до 618,75 грн за 1 тис. м3, для споживачів другої – до 872,78 грн за 1 тис. м3.
 
Другий етап розпочнеться 1 травня. На цьому етапі вартість газу для споживачів першої групи пропонується знову підвищити на 25% – до 773,44 грн за 1 тис. м3, для споживачів другої групи – до 1273 грн за 1 тис. м3.
 
Газ для промисловості. 29 січня Нац­комісія з регулювання електроенергетики ухвалила рішення підвищити граничний рівень ціни на природний газ для промислових і бюджетних організацій на 75,4% – до 2020,25 грн за 1 тис. м3 (без урахування ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки, тарифу на транспортування й постачання).
 
Хліб. На 5% у лютому можуть зрости ціни на хлібобулочні вироби, що зумовлено підвищенням цін на природний газ. Так вважають експерти Української аграрної конфедерації (УАК). Зараз у структурі собівартості хліба масових сортів природний газ займає 7–8%, однак унаслідок його подорожчання цей показник може сягнути 10%. Але головна причина – з 1 лютого підконтрольний уряду Держрезерв підвищує ціни на пшеничне борошно. Тож планується, що ціни впродовж року зростуть аж на 15%.
 
Залізничні квитки. У березні вартість квитків підвищиться на 1,5%, а потім зростатиме на 3% щомісяця. Зауважимо, що вартість квитків у загальних вагонах не підвищуватиметься. А в СВ і купе ціни коригуватимуться залежно від завантаженості вагонів. «Працюватиме програма: що менша завантаженість вагона, то дешевший квиток», – підкреслив Йосип Вінський, міністр транспорту і зв’язку. Щомісяця на 3% зростатимуть ціни і в приміських поїздах.
 
Сигарети. З 1 лютого почав діяти підвищений акцизний збір на тютюнові вироби. Це означає, що пачка сигарет із фільтром подорожчала щонайменше на 94 коп., без фільтру – на 50 коп. Для наповнення дохідних частин бюджету планується поступово підвищувати акцизні ставки на сигарети аж до 2011 року. А отже, за три роки вони подорожчають щонайменше вдвічі.
 
Скасоване підвищення
 
Житлово-комунальні послуги для киян. Президент України Віктор Ющенко 3 лютого скасував розпорядження міського голови Києва Леоніда Черновецького про підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Мер Києва своїм розпорядженням від 25 грудня 2008 року хотів збільшити тарифи на житлово-комунальні послуги для окремих споживачів у 3,5–9 разів. Підвищення тарифів мало відбуватися у два етапи: з 1 лютого та з 1 квітня.
 
Стало платним
 
Послуги столичних ЖЕКів. З лютого киянам доведеться платити за виклик працівників ЖЕКів. Включити воду – 51 грн, повісити люстру – 66 грн, встановити ванну/унітаз – від 250 грн. Нові тарифи не стосуватимуться лише пільговиків і малозабезпечених киян. Їм усі послуги надаватимуть безплатно.
 
Подешевшання
 
Радіоточка. На виконання рекомендацій Антимонопольного комітету України ВАТ «Укртелеком» з лютого знизило абонплату за користування послугою стаціонарного радіо з 5 грн до 2,5 грн (без ПДВ).