Ціна втраченої свободи

ut.net.ua
1 Лютого 2008, 00:00

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Головною новиною економічного життя країни уже другий тиждень поспіль залишається падіння головного індексу, ПФТС, на 3–7% щодня. Все це настільки налякало чільних гравців ринку, що міністрові фінансів Віктору Пинзенику довелося навіть заспокоювати громадськість: мовляв, фондовий ринок країни поки невеличкий, та й не надто розвинений. Але, як виявляється, український бізнес більше не може собі дозволити бути стороннім глядачем у світовому економічному театрі. 

Заокеанський шторм
 
Подібних наслідків варто було очікувати. Зміни показників фондових торгових систем – неодмінна реакція ринку на погані/гарні результати діяльності головних гравців. А в умовах, коли світова економічна криза з песимістичної гіпотези перетворилася на сувору реальність, на гарні результати сподіватися не доводиться.
 
Про кризу в Сполучених Штатах, спричинену обвалом на ринку нерухомості, чув, мабуть, кожен. А коли, починаючи з осені минулого року, ситуація лавиноподібно перекинулася і на країни Західної Європи, всі почали чекати гіршого. Очікування збулися 22 січня. А днями ринок акцій США знову впав на понад 2% у зв’язку з рекордним квартальний збиток найбільшого банку країни Citigroup ($10 млрд, і ще $18 млрд були списані як безнадійні кредити). Підсумки роботи за четвертий квартал 2007 року інших двох впливових інвестиційних банків також невтішні. Збитки Merill Lynch становлять близько $10 млрд. Ще $14 млрд компанії довелося списати, як втрати внаслідок найнизькорейтинговішої американської іпотеки. Більше того, нещодавно банку довелося продати частину своїх акцій японській компанії Mizuro Financial Group. А Федеральна резервна система (ФРС) Сполучених Штатів, щоб хоч якось допомогти банкам видряпатися з проблемних кредитів, у свою чергу знизила облікову ставку на 0,75% до 3,5%. Та це не убезпечило ані США, ані Європу від стрімкого знецінення акцій, що досі продовжує набирати шалених обертів (в Європі щоденне падіння становить 3–4%). Саме тому ФРС вирішила 28–30 січня продовжити пониження ставки ще на кілька процентних пунктів – таке востаннє спостерігалося у США аж 1984 року. Свої ставки, зокрема, вже знизили й банки Великої Британії та Канади. Наразі ринок очікує подібного кроку й від Європейського Центробанку. [180]
 
Наздоганяючи кризу
 
З кінця серпня минулого року, коли перші ластівки майбутньої фінансової кризи вже почали свій політ, український фондовий ринок відчув вантаж відповідальності за інтеграцію у світову економічну систему. Хоч ще й не сповна. Ринок показав зниження на кілька відсотків. «Український фондовий ринок реагує на падіння міжнародних фондових індексів, як правило, із запізненням. Пов’язано це з більш-менш стабільною макроекономічною ситуацією, великим потенціалом вітчизняної економіки та невисокою ліквідністю самого фондового ринку», – пояснює директор департаменту операцій з цінними паперами компанії «Аврора-Капітал» Роман Проскуренко. Річ у тому, що позбавлятися акцій недооцінених українських компаній у зв’язку із проблемами у світі інвестори не поспішають. Крім того, провідні українські компанії протягом минулого року показували гарні фінансові результати. І після падіння у вересні вітчизняний фондовий ринок почав зростати на 2–5% щотижня до середини січня поточного року. І знову ж таки з певним запізненням після пожвавлення на міжнародних фінансових ринках.
 
Теперішнє падіння в Україні відбувається частково внаслідок загальної світової паніки. А частково тому, що багато українських компаній давно пов’язані зі світом чи то іноземними власниками, чи то мільйонними доларовими кредитами міжнародних фінансових гравців. Не дивно, що саме ці гравці після пертурбацій на світових ринках одразу зазнали втрати вартості своїх акцій. При тому найбільш стрімко падають акції компаній фінансового сектору та машинобудування. Серед останніх – акції таких вітчизняних гігантів, як Маріупольський машинобудівний завод, «Райффайзен Банк Аваль», Укрсоцбанк, «Мегабанк», банк «Форум» та ін. Хоча банкам, зокрема, страждати від такого стану речей довго не доведеться. «Після зниження ставки Федеральною системою США ситуація з позиками покращиться. Це перспектива одного-двох місяців», – вважає аналітик компанії KBC Securities Ukraine Юрій Алексєєнко.
 
Крім того, Україну наздоганяє бум первинних розміщень підприємствами акцій (IPO) на міжнародних фондових біржах. До речі, саме криза змусила на днях провідного девелопера країни – компанію «ХХІ століття» – відкласти IPO на Варшавській фондовій біржі на невизначений період. Те саме, швидше за все, стосуватиметься компанії «Інтерпайп», що раніше планувала з’явитися на міжнародному фондовому майданчику вже цьогоріч. Тому власникам компаній, як власне й інвесторам, що працюють з українськими акціями (80% яких, до речі іноземці), чим далі, тим частіше доведеться враховувати вплив світових тенденцій на фондовий ринок України. Щодо теперішньої ситуації, то інвестори готові продавати свої цінні папери для збереження отриманого протягом 2007 року прибутку. «За деякими позиціями він буде перевищувати 150%», – додає Проскуренко.
 
Разом зі світом
 
Висновок очевидний: Україна більше не стоїть осторонь світових економічних процесів. І доки світові фінанси не позбавляться ліквідної лихоманки, вітчизняний фондовий ринок хворітиме й надалі. Прогнози аналітиків щодо його поведінки схожі. Упродовж найближчого місяця зростання ринку не буде. «Покращення можна очікувати в лютому, коли вітчизняні компанії продемонструють свою річну звітність. Фундаментально наші підприємства мають всі підстави, щоби показати значний приріст прибутків за 2007 рік», – пояснює Алексєєнко. Хоча в перспективі шести місяців основною причиною коливань вітчизняного фондового ринку будуть зміни світових цін на окремі товари. Йдеться зокрема, про зниження цін на метали в 2008 році та підвищення цін на нафту (за прогнозами – до $100,5 за барель). Втім, багато економістів розраховують, що ситуація може поліпшитися, якщо робоча група СОТ прийме позитивне рішення про вступ України до цієї організації.
 
СЛОВНИЧОК

 

Фондовий індекс – середнє значення курсової вартості акцій певної групи компаній, які найповніше відображають поточний стан ринку в цілому. 
Індекс ПФТС  – український фондовий індекс, розраховується щоденно за результатами торгів ПФТС (перша фондова торгова система, найбільша фондова біржа України). В «індексний кошик» входять акції найпопулярніших серед інвесторів компаній. 
IPO – (з англ. Initial Public Offering) – процедура першого публічного продажу акцій приватної компанії на біржі. Найчастіше цей інструмент використовують у разі залучення інвестицій під конкретні проекти, приватизації чи реструктуризації компанії.