Мінаков Станіслав поет, прозаїк, есеїст

Царська Ореанда

ut.net.ua
16 Січня 2009, 00:00

 ФОТО: Анатолій Бєлов

 

 
 
Скільки разів випадало вам бачити здаля храм Покрови Богородиці в Ореанді під Ялтою! Церкву, що нагадує зовні грузинську – наче стирчить над морем вертикальний акуратний олівець. І от ви знову дивитеся на неї трохи здалеку, стоячи неподалік помпезного Лівадійського палацу.
 
 
З вином і бандурою
 
Нині на розі колишньої резиденції царя Ніколая II щодня розташовуються кілька приватних торговельних яток. Малий бізнес пропонує прикраси з напівкоштовного каміння, дерев’яні вироби, різні напої.
 
Їх, перш ніж придбати, можна дегустувати з кришечок. Дядько, частуючи, читає вам лекцію про виноградники, виробництво трунку, про те, що й де вціліло, що треба пити, а що не варто. Ви всотуєте терпкий аромат, плямкаєте від букету, поглядаючи при тому на колоритного бандуриста, який награє неподалік. Сивовусий дід із оселедцем, одягнутий у гайдамацький стрій, сидить біля південного фасаду Лівадійського палацу день у день, рік у рік, і голосом, що нагадує рипіння якогось столітнього дерева з цього царського парку, наспівує українські думи й билини. Можливо, він вибрав парадоксальне (в історичному контексті) місце для заробітку, однак, схоже, безпрограшне. 
 
Ви куштуєте вино – й кожне наступне видається кращим за попереднє. Нарешті, зупинившись на багатоскладовому «Сьомому небі князя Голіцина» (це ж був чи не найвідоміший за царату кримський винороб!), купуєте літр, пообіцявши дядькові-продавцеві, що на зворотному шляху неодмінно візьмете ще й «Білий мускат червоного каменя». А благодушний абориген у відповідь переконує, що півтора кілометра понад морем до Нижньої Ореанди ви пройдете не більше ніж за 20 хвилин, тільки треба бути уважним і помітити саморобний покажчик, згідно з яким значно скорочується маршрут.
 
 
Засніженою стежкою імператора
 
Ви сміливо рушаєте засніженою доріжкою, яка, до того ж, укрита крижаною скоринкою. Йти слизькувато, бо майже скрізь є ухил – гори ж! Однак під вашими ногами стелиться зараз ота знаменита Сонячна стежка, якою навіть імператор пішки ходив. Вона тягнеться на шість із чимось кіло­метрів, а частина її з’єднує Лівадію з Ореандою – два перфектних ялтинських передмістя. За радянських часів стежина втратила аристократичний статус, але не перестала використовуватися як теренкур (тобто місцина для оздоровчих прогулянок) мешканцями тутешніх санаторіїв.
 
Ви знову й знову звертаєте увагу на південнокримську рослинність. Тут суціль – дендропарки, створені ще у ХIX ст.! Є щось дивне в цьому пейзажі, і ковзаючись на нерівній стежці, ви даремно намагаєтеся зрозуміти, що ж саме…
 
Пройшовши метрів п’ятсот, рушаємо асфальтованим шосе до селища Ореанда, а праворуч у гору тікає Сонячна стежка, яку колись називали «Царською», і вела вона у Гаспру – до маєтку імператорового брата, князя Алєксандра Міхайловіча. Ну, а потім там влаштували санаторій ім. Рози Люксембург.
Ви гортаєте путівник: «Парк Нижня Ореанда входить до складу природно-заповідного фонду Криму. Його наукова цінність полягає в тому, що він є одним із найдавніших паркових комплексів Південнобережжя, які досить добре збереглись і є зразком паркобудування». Але краєм ока зауважуєте, що на схилах стирчать якісь гігантські панелі й риштування, що не тягнуть на зразкові.
 
Ані зима, ані криза не загальмували процес будівництва. Вітчизняна новітня реальність у цьому сенсі «прозора»: хто зміг ухопити шматок національного парку, той і будує-мурує. Щоб будувати в заповіднику, потрібен дозвіл Верховної Ради – і це, очевидно, не проблема для інвестора. Завтра свіжозведений пансіонат принесе приватизаторові реальну й конкретну гривню: як не крути, а море, рельєф і бальнеологія вкупі з історією навіть узимку приваблюють сюди туристів чи не з усього світу.
 
 
Три ковтки неба
 
Ось так! А було ж колись дике гірське село. Вперше Ореанда згадується ще в генуезькому документі, датованому 1380 роком. Відтоді реєстр власників місцевості, що на час приєднання Криму до Російської імперії (1783 рік) ледь животіла, – досить довгий.
 
Але у 1825-му її придбав імператор Алєксандр I. З того часу тут і почалося палацове й паркове будівництво, сюди ринули аристократи та скоробагатьки. Приплив останніх, схоже, триває й донині. А в 1945-ому тут були Рузвельт із Черчіллем.
 
Ви таки зауважуєте саморобну табличку з кривим, але турботливим написом «До храму». Звертаєте за підказкою ліворуч – і потрапляєте на низку сходів із металевими поручнями, що примхливо й швидко збігають крутосхилом. Церковний хрест, однак, увесь час перебуває в полi зору.
 
Читаєте табличку біля церкви. Храм Покрови Пресвятої Богородиці збудували тут на замовлення князя Константіна Романова в 1885 році – виявляється, ви не помилилися здалеку! – саме у грузинсько-візантійському стилі.
 
Комуністи у 1924 році храм закрили та передали у ведення ОХРІСу – радянської контори, що займалася охороною пам’яток мистецтва й старовини. Як вона берегла церкви, відомо: вже у 1928-му «розсадник опіуму для народу» хотіли знести. Однак господарський прагматизм узяв гору: будівлю почали використовувати під механічні майстерні, згодом у храмі влаштували будівельний і овочевий склади.
З північного боку храму бачите погруддя святого Іоанна Кронштадтського, який служив у цьому місці. Навколо нього в’ються стовбури ліан; диякон, майже чіпляючись чорною рясою за бурульки, зупиняється й вклоняється бронзовому праведникові, осіняючи себе хрестом. Ви також.
 
 
Ще одне небо
 
У церкві тихо. Служка підмітає, а дяк намотаною на швабру ганчіркою тре підлогу біля вівтаря. Входить панотець, чимось схожий на отця Алєксандра Меня, неголосно розмовляє з електриком про ремонт освітлення церкви, а ви тихо ставите свічки й роздивляєтеся орнаменти. Після 1992 року, коли храм повернули православним, давні мозаїки відновлюють. Уже розчистили їх фрагменти, і тепер можна бачити досить рідкісне зображення Спаса у віці отрока, а ще – дванадцятеро апостолів, ікону Покрови Пресвятої Богородиці й частково збережені лики святих.
 
Коли виходите, то нарешті розумієте, що ж викликало у вас підсвідомий подив: несподіване поєднання снігу й присипаних ним кактусів, що ростуть біля храму, під туями й кипарисами, біля дитячої гойдалки.
 
Пройшовши трохи стежкою під дубами, ви опиняєтеся біля лавиці, звідки відкривається вигляд на Ведмідь-гору. Обабіч – своєрідно спиляне дерево-хрест. Ніщо не заважає вам присісти на кілька хвилин, щоб затримати стан спокою й насолоди. І це вам легко вдається, оскільки жодних зусиль не потрібно: Ореанда все робить за вас. Ну, або не Ореанда, а своєчасна пляшчина з «Сьомим небом». Після третього ковтка ви стаєте ближче якщо не до сьомого, то до якогось іншого неба точно. Князь Голіцин розумівся на рецептах!
 
Знахідки в сміттєвому баці
Уже на виході з Ореанди зауважуєте нестерпну картину: чималий стос книг на сміттєвому баці. Ви починаєте гортати книжку за книжкою, фактично ритися в смітті. Тут і два томи Леніна, і розкішно виданий Чернишевський (зрозуміло, «Что делать?»), і, на диво, збірники скандинавських детективів…
 
Мабуть, ви являєте мальовничий образ на тлі брудного контейнера на коліщатах. Захопившись читанням, здригаєтеся від раптового: «Вибачте, чи потрапимо ми цією стежкою до Лівадійського палацу?». Ви ствердно киваєте. Інтелігентне сімейство, яке фільмує околиці на відеокамеру, неспішно-споглядально йде далі, залишаючи вам надію, що виглядаєте над цими томиками все-таки культурно.
 
Але й книжки врятовано! Ви несете збірку Єсєніна зі зворушливим і вдумливим написом якогось Володимира Степановича якійсь Тетянці, ілюстрований календар пам’ятних дат 1970-го року, вибрані повісті Артура Кларка. Їх ви тихцем залишите в книжковій шафі тієї квартири, яку орендували на ці різдвяні дні. Може, колись їх знову візьмуть до рук?
 
Чао, сосно!
 
Птаха, пухнастенька симпатяга з жовтогарячою грудкою (зорянка?), вистрибує біля ялівцевих кущів, посвистуючи в синь і поглядаючи на вас допитливими дружніми оченятами. Сутеніє. Ви затискаєтеся в кримську маршрутку – це ж треба, на сусіднє сидіння поруч із тим самим дідом-бандуристом! Уже геть мовчазним – за день наспівався на морозі, впакував свій дорогоцінний інструмент у чохол, тільки й вітається: «Христос народився!»
 
Свого наступного приїзду ви не­одмінно підете слухати ще й орган і оглядати Лівадійський палац. Але зараз, надихавшись повітрям Ореанди («п’янким півлітрям» – як жартує друг-письменник), ви примружуєтесь, а перед очима все ще шумлять ореандівські італійські сосни, яким ви сказали їхньою рідною мовою «чао!», а також – ліванські кедри, ялиці… Словом, ще одне море, тільки зелене.

 

 
Крим для обраних

 Від Сімферополя до Ялти регулярно й часто ходять рейсові тролейбуси, автобуси та маршрутні таксі. На маршрутці доїдете за 20–25 грн, поїздка (через перевал і Алушту) триває півтори години. Далі з Ялти до Лівадії проїхати маршруткою коштує 2 грн, до Ореанди – не більше 3 грн. 

Житло в околицях Ялти взимку, ясна річ, доступніше й різноманітніше, ніж улітку. Розкішні апартаменти з вікнами на море (і навіть із додатковою спальнею на другому поверсі) можна зняти за 250–320 грн на добу. До того ж, зимовий Крим зовсім не схожий на свій літній варіант зі спекою, брудом і курортним ажіотажем. У січні сюди приїздять цінителі спокою та краси, а не просто спраглі теплого моря туристи.