Кіпіані Вахтанг головний редактор "Історичної правди"

Три невеселі літери

ut.net.ua
16 Липня 2010, 00:00

Головою Конституційного Суду обраний уродженець Макіївки Донецької області Анатолій Головін. Екс-суддя. Екс-прокурор. Але найбільшу частину трудового життя – 1979–2005 роки – чільний український конституціоналіст провів у структурі, яку образно прийнято було називати «конторой глубокого бурения».

Кілька тижнів тому на іншу високу посаду – першого заступника голови Київської міської державної адміністрації – президент призначив Олександра Попова, теж колишнього співробітника – у 1987–1993 роках – КДБ СРСР і Служби безпеки України.

Загальновідомо, що вихідці з комуністичних спецслужб «колишніми» не бувають. Саме тому майже всі країни Східної Європи та балтійські держави реалізували ідею люстрації (звісно, в кожній країні це було зроблено по-своєму, єдиного закону та алгоритму немає). Ніхто не карає співробітників секурітате, штазі, сб тощо на горло, якщо тільки за ними немає крові. Є переліки професій – від політиків до священиків і вчителів, на які вони не можуть претендувати. Певний час. Вони можуть сидіти вдома чи займатися бізнесом, тільки якнайдалі від держави.

Рік тому голова неприбуткової громадської організації «Форум українців Чеської Республіки» Борис Чикулай проаналізував 909 біографій державних службовців України: президентів, працівників Кабінету Міністрів, центральних органів виконавчої влади, НБУ, ЦВК, депутатів Верховної Ради тощо. Результатом стало 55-сторінкове дослідження «Люстрація або Україна під владою КДБ». Ідея полягала в тому, щоб, застосовуючи принципи так званого люстраційного закону Чеської і Словацької Федеративної Республіки від 4 жовтня 1991 року, з’ясувати присутність імовірних агентів КДБ, комуністичної і комсомольської верхівки СРСР у владі України.

Дослідження проведене задовго до президентських виборів і не повною мірою враховує зміни у кадрах, які «решают всё». Зрозуміло тільки, що менше потенційних гебістів не стало.

Продовження статті читайте в наступному номері.