Transparency International: кожен четвертий мешканець 107 країн світу причетний до хабарництва

9 Липня 2013, 13:31

У ході дослідження було опитано людей із 107 країн світу про їх досвід щодо сплати хабарів, а також про їхню оцінку цього явища.

Згідно з рейтингом, до держав з найвищим рівнем корупції належать Сьєрра Леоне (частота вимагання хабара – 84%), Ліберія (75%), Ємен (74%), Кенія (70%), а також Лівія, Камерун, Зімбабве та Мозамбік (62%).

Найрідше з хабарництвом стикаються мешканці Фінляндії, Данії, Австралії, Японії (1%), Іспанії (2%), Норвегії, Португалії, Канади, Нової Зеландії, Малазії, Уругваю (3%).

Хороші результати продемонстрували і деякі країни Східної Європи та Кавказу, наприклад Грузія та Хорватія (частота вимагання хабара – 4%), Словенія та Естонія (6 %), Болгарія (8%).

Україна із частотою вимагання хабара у 37% перебуває приблизно на одному рівні з такими державами як Мексика (33%), Кзахстан (34%), Єгипет (36%), Алжир (41%), Монголія (45%) та ін.

Країни Європи загалом перебувають у межах 28% (Боснія та Герцоговина), країни ЄС – у межах 26% (Литва).  

За рівнем віри у можливість подолання корупції Україна посідає одне з останніх місць: лише 29% населення вважають, що боротьба проти хабарництва має сенс. Подібний результат мають Сербія та Туніс (34%).

Міцнішу віру в антикорупційні заходи має населення Литви (38%), Естонії (39%), Росії, Казахстану (44%), Чеської Республіки (45%) та Німеччини (49%).

Найоптимістичніше до боротьби з хабарництвом ставляться у Руанді (97%), Новій Гвінеї (93%) та Бангладеші (92%). Найбільшими ж оптимістами Європи є Португалія (85%), Данія (84%), Норвегія (83%) та Греція (81%).

Transparency International наголошує, що результати дослідження свідчать, що корупція є широко розповсюдженим явищем: "адже кожен четвертий представник одної із 107 досліджених країн стикався із необхідністю сплачування хабара протягом останніх 12 місяців". 

Крім того, публічні інституції, покликані захищати людей, є найбільш корумпованими; згідно з громадською думкою, уряди країн світу не вживають достатніх заходів для того, аби змінити стан справ.  А інститути, що є «опорами» демократії вважаються сферами найбільшого розвою хабарництва.  Дослідження засвідчило, що особисті зв’язки також розглядаються як прояви корупції.

Крім того, експерти Transparency International дійшли до висновку, що найбільш корумпованими інституціями у світі вважаються політичні партії.

Як повідомлялось, 9 із 10 людей у світі готові вдаватися до дій, аби подолати хабарництво.