The Economist: прем’єру і президенту Грузії треба навчитися ділитися владою

19 Грудня 2012, 11:48

«У той час як деякі коментатори стурбовані можливим поверненням (Грузії) до автократії, більш нагальною проблемою є мажоритаризм (влада більшості за ігнорування прав меншості – Ред.). Віра в примат волі демократичної більшості є звичним союзником за грузинського підходу «переможець отримує все». Але це поганий вказівник для демократичного правління. Як сказав секретар помічника глави Держдепартаменту США з питань демократії, прав людини і праці Томас Меліа під час візиту в Тбілісі, найбільшою проблемою в Грузії на сьогодні є «примирити владу більшості з правами меншості».

Очевидно, що це стосується політики. Хоча партія (Саакашвілі – Ред.) «Єдиний національний рух» і програла вибори, вона все ж отримала 40% голосів. В теорії це дає їй потужний мандат як партії опозиції. Іванішвілі, чий особистий рейтинг досяг рекордних 80%, швидко з цим розправився. На нещодавньому засіданні «Грузинської мрії» він сказав, що ЄНР «продовжує жити, базуючись на своїй старій ідеології, насильстві і брехнї, котрі грузинське населення відкидає». За словами прем’єра, якщо вони не зміняться, то не будуть «серйозними суперниками» на наступних виборах. Така позиція узгоджується з його небажанням говорити про місцевих урядових чиновників у західній Грузії, які залишаються лояльними до ЄНР. Більш як 15 чиновників пішли у відставку з часу виборів», – пише видання.

«Поділ влади, до якого зараз мають вдатися обидві партії, вимагає величезного ментального зсуву. Для цього буде потрібний час. Зрештою, ніхто в ЄНР і мало хто в «Грузинській мрії» очікував на таку ситуацію під час передвиборчої кампанії. Під час розробки Конституції цього також не передбачали. Різдвяна перерва надасть можливість обом сторонам підвести підсумки року і прийняти конструктивні рішення на новий рік», – додає The Economist.