The Economist: На зміну БРІК йдуть країни Н11, але вони не здатні на економічний стрибок

9 Серпня 2013, 17:21

Не дивно, що це означає менший внесок країн БРІК у глобальне зростання. У 2008 році на них припадали дві третини приросту світового ВВП. У 2011-му – половина, у 2012-му – трохи менше. МВФ прогнозує, що приблизно на цьому рівні вони залишатимуться ще п’ять років. За передбаченням Goldman Sachs, ґрунтованим на фундаментальному аналізі, частка країн БРІК і далі зменшуватиметься впродовж тривалого періоду. Інші економіки, що розвиваються, дещо компенсують це вповільнення. Проте від цих ринків не очікують стрибка, здатного відвернути загальне гальмування темпів глобального зростання.

Хоча серед них є і такі, що мають солідний потенціал для зростання. Goldman Sachs оприлюднив список «наступних 11» (Н11), куди входять, зокрема, Бангладеш, Індонезія, Нігерія, Мексика й Туреччина. Але низка причин дає підстави вважати, що ця одинадцятка не матиме аж такого впливу, як БРІК.

Перша причина – ці країни менші. Сукупне населення «наступних одинадцятьох» заледве перевищує 1,3 млрд осіб. Це менше за половину населення БРІК і лише трохи більше за людність Індії – члена четвірки з найбільшими перспективами зростання.

Друга – зараз Н11 багатші, ніж БРІК на початку свого злету. На думку економістів, що більша різниця у ВВП на особу будь-якої країни порівняно з лідером, то швидше може зростати її економіка. Зважений за кількістю населення середній показник ВВП на особу в «наступних 11» уже становить 14% відповідного коефіцієнта у США. Коли члени БРІК починали своє сходження, у них цей показник дорівнював усього 7% американського ВВП. Саме тому високий потенціал для зростання зберігається в Індії, де швидко збільшується населення і ця величина й досі становить лише 8%.

Більше читайте у статті «Коли гіганти гальмують» в журналі «Український тиждень» №32