The Economist: Фаза бурхливого розвитку БРІК минає

9 Серпня 2013, 14:00

Ціни на сировинні товари злетіли до небес, а затрати на виробництво й оплату праці впали. Бідності в усьому світі поменшало. Величезні економічні дисбаланси спричинили період фінансової нестабільності й заклали основи для глобальної кризи. Зростання обсягів і незмірно більша доступність робочої сили у країнах, що розвиваються, відіграли роль у стагнації заробітної плати й зростанні нерівності доходів у багатих країнах.

Зміщення в бік економік, що розвиваються, триватиме й далі. Але найбурхливіша його фаза, здається, близька до краю. В усіх країнах БРІК темпи зростання впали. Структура його теж зазнає зміни, і в новому режимі воно матиме менше прямого впливу на решту світу. Ймовірність того, що в близькому майбутньому інші нерозвинені країни досягнуть у своєму розвитку масштабу недавнього зростання економік БРІК, низька: в них немає того потенціалу для ривка, який мала ця четвірка в 1990-х і 2000-х. Поступ групи БРІК змінив решту світової економіки так, що вона нейтралізує всі руйнівні наслідки схожих проривів у майбутньому. Ці новоявлені гіганти ростимуть іще далі, але земля від їхніх кроків уже не двигтітиме як колись.

Частка країн, що розвиваються, у виробництві уже не збільшується так швидко, як у 2000-х. 2009-го її приріст становив майже півтора відсоткового пункту. Зараз він знову опустився нижче одного. Це відповідає разючому сповільненню темпів зростання країн БРІК. У 2007 році економіка Китаю розширювалася небувалими темпами – 14,2%. Індія демонструвала темп зростання 10,1%, Росія – 8,5%, а Бразилія – 6,1%. І ось тепер, 2013 року, за прогнозами МВФ, в Китаї динаміка становитиме лише 7,8%, в Індії – 5,6%, а в Росії та Бразилії – 2,5%.

Більше читайте у статті «Коли гіганти гальмують» в журналі «Український тиждень» №32