Олександра Киричук журналіст-культуролог

Технологія страху

ut.net.ua
13 Лютого 2009, 00:00

 

Фільм «П’ятниця, 13», який виходить на екра­­ни у відповідний день цього року, лише на одиницю не дотягнув до чортової дюжини. Це дванадцята частина найдовшого і найкасовішого кіносеріалу жахів – епопеї про маніяка у хокейній масці Джеймса Вургіза. Починалася історія цього леген­­дарного кінофранчайзингу з банального бізнес-проекту.
 
Кіно і бізнес
 
Придбати квиток на новий фільм – однаково, що купити кота в мішку: ми ніколи напевно не знаємо, чи виправдаються наші витрати. Адже передусім платимо за очікування, а вони, як відомо, ґрунтуються на досвіді. Розуміння цієї особливості глядацького сприйняття і стало базовою стратегією автора першої «П’ятниці, 13», американського продюсера та режисера Шона Каннінгема.
 
1978 року величезні касові збори заробила стрічка жахів Джона Карпентера «Хелоуїн». Ідея Каннінгема була прозорою: на тлі масового захоплення цією картиною подібний за жанром фільм та ще й із такою заманливою назвою, як «П’ятниця, 13», у будь-якому разі має також отримати свої дивіденди. Головне – діяти по-солдатському швидко, доки ніхто інший не придумав аналогічного проекту. Каннінгем розмістив рекламу майбутньої стрічки у популярному журналі: «Очікуйте найстрашнішого фільму в історії кінематографа «П’ятниця, 13». І тільки після цього почав думати над тим, як цей слоган реалізувати.
 
Винаходити велосипед він не збирався. Від успішного попередника Каннінгем запозичив не тільки ідею назви, а й сюжет: тут також ішлося про психопата, жертвами якого в день, винесений у заголовок, стає компанія тинейджерів.
 
Карпентер і Каннінгем продемонстрували одностайність у ще одному питанні: ефективному використанні бюджетів і ресурсів. Перший витратив на зйомки, що три-­­
вали 21 робочий день, лише $325 тис., а заробив $47 млн, що в перерахунку на сучасні гроші еквівалентно $150 млн. Другий записав у мінус $550 тис., щоб отримати $39,7 млн. Цей успіх започаткував один із найвпливовіших трендів в історії кінематографа – напрям слешер.
 
Принцип економії
 
Усупереч загальному схваленню, впли­­вовий тогочасний кінокритик Пау­­ліна Кейл відгукувалася про успіх «Хелоуїна» скептично: «Мабуть, коли фільм жахів позбавлений усього, крім здатності викликати тупий страх, це задовольняє потреби частини аудиторії фундаментальніше, ніж складніші й вибагливіші стрічки жанру». Влучила не в брову, а в око, одним реченням окресливши рецепт виготовлення не лише обох картин-тріумфаторів, а й загалом слешера як такого.
 
Максимум ефективності за мінімуму витрат стосується не лише економії коштів, а й мистецьких засобів. Порівняно з усталеною традицією новаторство стрічки Карпентера полягає у її межовій простоті: тут немає візуальної екзотики і надприродних явищ, відповідно й дорогих декорацій, гриму чи складних спецефектів. Холодна зброя в руках убивці-психопата – основне джерело жаху – до винаходів режисера також не належить. Уперше такий типаж з’явився у «Психо» Альфреда Хічкока.
 
На рахунок Карпентера можна записати вибір локалізації. Замість притаманних хорору віддалених країв і зловісних старих будинків у «Хелоуїні» дія відбувається в американському провінційному містечку, а вбивства скоюються у типових родинних гніздах представників середнього класу. Тих, які зазвичай слугували кінематографічною метафорою затишку та добробуту.
 
Саме продиктована необхідністю економії реалістична естетика (зокрема, заощадливість позначилася й на відсутності зірок чи хоча б відомих акторів) і перенесення жаху в контекст близьких глядачеві реалій виявилися ефективними хорор-прийомами.
 
Вбивця – жертва – глядач
 
У зв’язку з браком у бюджеті коштів на спецефекти відчуття страху потрібно було досягати тільки засобами кінематографічної виразнос­­ті. Одна з ідей продюсера «Хелоуїна» Ірвіна Ябланса полягала в тому, що глядач має знати і бачити якомога менше, а домислювати й самотужки вигадувати якомога більше. Тож режисер вирішив знімати більшу частину матеріалу суб’єк­тивною камерою. Відтак оператор перестав бути нейтральним всевидющим оком, а публіка автоматично позбулася захищеної оглядової позиції, занурившись у ненадійну ситуацію персонажів і атмосферу тривожного очікування неви­­димої небезпеки.
 
Значна частина суб’єктивних планів була знята з погляду вбивці Майкла Мейєрса й озвучена його закадровим диханням. Це означало, що саме очима злочинця спостерігає за подіями і глядач, змушений таким чином ідентифікуватися з ним.
 
Цей прийом режисер також запозичив – у Майкла Пауелла («Той, що підглядає») і Боба Кларка («Чорне Різдво»), але Карпентер зробив його домінуючим у своєму фільмі, перетворивши на одне з основних правил слешера. Вміння підхоплювати найбільш плідні ідеї – одна з граней таланту американця. Каннінгем у «П’ятниці, 13» просто використав готову схему.
 
Sex, drugs, rock’n’roll
 
Стрічки у жанрі слешер передусім розраховані на молодіжну аудиторію. Тож прикмет духу непокори – сцен уживання алкоголю і наркотиків, епізодів з елементами еротики – в них вистачало. Але поєднання характерних для молодіжного фільму ознак зі специфікою фільмів жахів дало несподіваний побічний ефект. Оскільки більшість розбещених персонажів до кінця стрічки ставали жертвами жорстокої розправи, це призвело до кумедного трактування: слешер почав сприйматися як символ безкомпромісного морального ідеалізму старшого покоління, яке засуджувало спосіб життя тогочасної молоді.
 
Персонажі «Крику» (1996) Веса Крейвена вже озвучили цю інтерпретацію як одне з правил слешера: «Ти не доживеш до кінця фільму, якщо вживаєш наркотики чи займаєшся сексом». Чесний Карпентер заперечував свій намір донести до глядачів саме таке повідомлення.
 
Американські гірки
 
Будь-які соціальні підтексти у своїй стрічці спростовує й Каннінгем: «Американські гірки – це моя ключова метафора. Я намагався передати глядачеві емоційний досвід, подібний до того, який дають американські гірки. І мені це вдалося. А можливість передчасної смерті – це те, що справді лякає молодь».
 
Перші зразки жанру досягали надзвичайного чуттєвого напруження за мінімального зображення насильства – вбивства скоювалися переважно за кадром. Проте економіка, що відіграла важливу роль у становленні слешера, пожартувала навзаєм. Популярність, яку слешер здобув у 1980-х, дала змогу збільшувати бюджети фільмів. Як наслідок – кров полилася на екранах рікою, зросла кількість колото-різаних ран і відрубаних кінцівок, значно побільшало спецефектів. Для Крейвена (з його «Криком» насамперед пов’язують відродження жанру в 1990-х) слешер – це вже не так технологія страху, як історія про вразливість і тендітність людського тіла.

[1154]

 
СЛЕШЕР

Екскурс в історію

Шон Каннінгем  «П’ятниця, 13» (1980)»
 
Група підлітків приїжджає в покинутий табір «Кришталеве озеро», щоб відновити його роботу і провести там літо, працюючи вожатими. З настанням ночі персонажі один за одним стають жертвами загадкових убивств, які скоює приємна на вигляд місіс Вургіз. Вона прагне помститися за те, що двадцять років тому через недогляд вожатих потонув її син Джейсон. Дівчина Еліс, остання з компанії, вбиває її. Джейсон з’являється на коротку мить у фіналі як монструозний труп хлопчика, котрий, оживши, виринає з води.
 
Стів Майнер «П’ятниця, 13» (1981, 1982 )
 
Друга частина візуально і сюжетно майже цілковито повторює першу. Але саме тут Джейсон Вургіз уперше з’являється як повноцінний і головний персонаж. Ще без свого ключового атрибута – хокейної маски. Її Джейсон здобуває тільки наприкінці третьої частини, до цього він з’являвся з мішком на голові. Маску ж отримує як трофей від однієї зі своїх жертв – пустуна Шел­­лі, який протягом усього фільму намагався привернути до себе увагу, лякаючи своїх друзів, зокрема й за допомогою елемента спортивної амуніції.
 
Маркус Ніспел «П’ятниця, 13» (2009)
 
У цій стрічці режисер обіцяє повернутися до витоків історії про Джейсона Вургіза. Оскільки аудиторія, на яку розрахований новий фільм, навряд чи бачила старі картини, до яких він апелює, Ніспел прагне заново відтворити міфологію й основні моменти першоджерел. Також він скористався ключовими, на його погляд, але забутими знахідками з перших чотирьох частин. Зокрема, частково використав культовий саундтрек авторства Гаррі Манфредіні. Події фільму розгортають­­ся у наш час.
 
Альфред Хічкок «Психо» (1960)
 
Поміж фанатів жанру побутує думка, що перший слешер – «Психо» Альфреда Хічкока. Насправді ж режисер очолив новий напрям ретроспективно. Саме цим фільмом значною мірою надихалися творці класичних зразків жанру. Передусім із «Психо» був запозичений ключовий персонаж – маніяк, який розправляється зі своїми жертвами за допомогою підручних засобів. У цьому випадку кухонним ножем. Надалі ж прикметною ознакою слешерів стало використання як знаряддя вбивства будь-яких гострих предметів із буденного оточення.
 
 
Вес Крейвен «Кошмар на вулиці в’язів» (1984)
 
Автор завдячує своїм успіхом передусім «Хелоуїну» Джона Карпентера, що слугував для цього фільму основним джерелом натхнення. Проте, оперуючи характерною для слешера тематикою (життя підлітків, якому загрожує небезпека передчасно закінчитися) й використовуючи притаманний цьому жанру антураж (типове американське містечко), Крейвен переносить дію з реальності у сферу снів. Залучення до усталеної структури слешера надприродного виміру остаточно легітимізувало використання в цьому жанрі комп’ютерних спецефектів.
  
 
Вес Крейвен «Крик» (1996)
 
Ефективно використовуючи розроблені попередніми слешерами прийоми, режисер водночас зберігає до них іронічну дистанцію. Стрічка підкреслено цитатна. В ній обіграно чи не всі притаманні слешерам 1970– 1980-х років шаблони, які саркастично коментують самі персонажі фільму. Але від кліше автор фільму все ж таки не відмовився, що дало йому змогу вивести жанр, який, здавалося б, уже безнадійно вичерпався, на якісно новий рівень і в такий спосіб продовжити його екранне існування.
  

Квентін Тарантіно «Доказ смерті» (2007)

 
Обравши для свого останнього фільму слешер, Квентін Тарантіно вдав, ніби дотримується канону майже в усьому. У стрічці зустрічаємо компанію тинейджерів, які п’ють пиво, курять марихуану й розмовляють про секс. І мисливця-маніяка, який полює на підлітків. Найкращим зразкам жанру відповідає й операторська робота. Хитрість у тому, що знаряддям душогубства режисер обрав автомобіль. Як наслідок – замість слешера постав екшн. Але Тарантіно в цьому не зізнається.