Кручик Ігор редактор відділу "Країна та подорожі"

Танці з «вовками»

ut.net.ua
21 Грудня 2007, 00:00

ФОТО: Євген Котенко

 

У «вовків», як називають створену нинішнім президентом Федерації баскетболу України Олександром Волковим столичну команду, а також у їхніх уболівальників є потужний антидепресант – танцювальна група підтримки. 

Минулого тижня БК «Київ» таки програв «Бенетонові». Але історія україно-італійського протистояння набагато глибша. «Беки» у першій, ще листопадовій грі з піренейцями, здолали суперників з рахунком 77:73. Від дебютантів такого в Європі не чекали: за «Бенетоном» з міста Тревізо – звитяжна історія мало не з часів Ромула і Рема. Та й італійська баскетбольна першість, як і футбольна, одна з найсильніших у Старому Світі. Здобиччю «вовків» став тренер Алессандро Рамальї – відставка! 

Відповідь не забарилася. Спочатку команду очолив турецький фахівець Октай Махмуд: італійці й турки давні суперники-двійники в питаннях військового мистецтва, а відтак, [199]мабуть, і спорту, про що яскраво написав Орхан Памук у «Білій фортеці». На «Бенетон» також попрацював «засланий козачок» – колишній гравець БК «Київ» аргентинець Марсело Нікола, який нині асистує Махмуті. І от результат: 11 грудня, у другому колі групового етапу Кубка УЛЄБ, у столичному Палаці спорту все відбулося з точністю до навпаки. Тепер уже нащадки Мікеланджело реваншувалися з рахунком 89:73. Отже, хоча «вовки» і з’їли італійського тренера, але тепер солодка піца перемоги дісталася не нам. Та попри це БК «Київ» – лідер групи «Н».
 
Черлідинг чи модерн-данс?
 
Фахівець Федерації баскетболу України Лариса Шибанова повідомила «Тижню», що регламент чемпіонату України містить рекомендацію клубам Суперліги мати власні групи підтримки. Це не догма, а вимога життя: запальні рухи танцівниць під популярні естрадні мелодії особливо доречні, коли, наприклад, баскетбол стає нуднуватим. І вболівальники гідно оцінюють хореографічну майстерність, вивірену по секундах. Оплески групі підтримки іноді звучать такі, яких удостоюється не кожний трьохочковий кидок.
 
Перша київська «протогрупа» танцівниць-уболівальниць виникла ще 1997 року. Дівчата виступали тоді добровільно і безкоштовно. Згодом їм почали платити гонорари – за кожен матч окремо. А 2004-го вперше учасники підписали трудовий контракт з керівництвом команди БК «Київ» і повторюють цю процедуру тепер щорічно.
 
«Спортсменки! Амазонки! Балерини!» – захоплюється компанія студентів на трибуні ліворуч.
 
«Раніше нас не помічали навіть наші гравці. Ну, підтанцьовують – і нехай. Коли нас представили, хлопці сторопіли. У групі два майстри спорту міжнародного класу, учасниці Олімпійських ігор – Марія Бєлая та Єлизавета Карабаш, – розповідає керівник групи підтримки БК «Київ» Світлана Бойко, до речі, сама майстер спорту з художньої гімнастики. – Ми якось брали участь у чемпіонаті України з черлідингу, посіли 3-тє місце. Потім зрозуміли, що все-таки хочемо нести глядачеві емоції, а не виборювати нагороди. Так що у нас радше модерн-балет».
 
Група складається з 11 учасниць – 9 основних і 2 у запасі. Коли відбувався набір, приходили різні кандидатки: і гімнастки, і майстрині черлідінгу, і танцівниці з інституту культури та з хореографічного училища. Котрась була сильнішою у спортивному сенсі, фізично підготовленішою, інша – виразнішою у рухах.
 
«Фатіма Ель-Шеріф займалася гімнастикою в Севастополі у Катерини Серебрянської, вигравала чемпіонат України, – розповідає Світлана про свою темношкіру колежанку, – але є й такі, хто зі спортом ніяк не пов’язаний, але всі вправи й трюки підхоплюють з льоту. От як Марина Груша – вона з хореографічного училища».
 
Дівчата самі підбирають музику, ставлять номери. Більшість із них розуміють, що протанцювати все життя не вийде, тому поєднують виступи в групі з навчанням у вишах.
«Звичайно, у нас є студентки з інституту фізкультури. Але також і юристи, і дизайнери», – хвалиться очільниця групи.
 
З дівчатами-танцівницями в тайм-аутах виступає також смішне вовченя – людина-лялька з №1 на спині – тотем команди. То десь поряд на майданчику крутить сальто, то підбігає до вболівальників, аби потиснути комусь руку своїми м’якими кігтями. «Валера дуже запальним буває, – сміється Світлана, – однак до нашої групи підтримки цей симпатяга не входить».
 
Побоїще памяті Годзі
 
Перед суботнім матчем БК «Київ» – «Азовмаш» (Маріуполь) спорткомплекс «Меридіан» заполонили дикі азовські фанати. Вони вешталися по приміщенню з пивом – цього в «спортхрамі» ніхто собі не дозволяє, а в туалеті фарбували синькою чуби в «азовмашівський» колір.
 
«Ми, Маріуполь, усіх сильніші!» – раз у раз хором скандували вони. І ще: «Ми – азовські леви!»
 
«Крокодили!» – жартує хтось із вболівальників, натякаючи на недавню історію з алігатором Годзі, що втік з маріупольського цирку.
 
На початку гри вітання приймав Монучар Маркоїшвілі – цього грузинського легіонера, захисника «беків» українські журналісти визнали кращим гравцем листопада в Суперлізі.
А потім була гра – принципова, позаяк зійшлися команди, що перебувають на першій та другій сходинках турнірної таблиці. І цікава. Протягом матчу маріупольські фанати, варто віддати їм належне, невтомно кричали «Спа-си-бі!» своїм гравцям за кожен закинутий у кошик м’яч. Та кияни з перших секунд гри впевнено пішли у відрив. Іноді різниця в рахунку сягала 17 пунктів. На фініші зустрічі «леви», взявши тайм-аут, зібрали всю свою лють і зробили спробу наздогнати «вовків». Розрив зменшився до 7 пунктів. Але ні, гравці столичної дружини кількома точними двохочковими кидками показали, хто в «Меридіані» господар: 87:76.
 
На матчі був присутній і суперфан київського футбольного клубу «Динамо» Парамон. Мабуть, програші команди братів Суркисів незабаром остаточно змусять його «перейти в баскетбол». Бо тут у киян ситуація набагато веселіша. 

[462]

 
СЛОВНИЧОК

Черлідінг (з англ. cheerleading, від cheer – «схвальний вигук» і lead – «направляти») – вид спорту, який поєднує елементи шоу і змагань. Група з черлідінгу пом’якшує агресивні настрої уболівальників, налаштовує на «позитивний фанатизм». Одним із принципів черлідінгу є емоційне спілкування з фанами за допомогою жестів і міміки.

 
ПОЗИЦІЯ КОМАНД В СУПЕРЛІЗІ СТАНОМ НА 15 ГРУДНЯ 2007 РОКУ
Місце Команда Кількість
ігор
 Виграно  Програно  Кількість
очок
 %
1 БК "Київ" 11 11 0  22  100
2 "Азовмаш" 11 9 2  20  82
3 БК "Політехніка-Галичина" 11 8 3  19  73
4 "Хімік" 11 7 4  18  64
5 "Сумихімпром" 11 6 5  17  55
6 "Черкаські мавпи" 11 5 6  16  46
7 БК "Одеса" 11 5 6  16  46
8 "Дніпро" 11 4 7  15  37
9 МБК "Миколаїв" 11 4 7  15  37
10 "Будівельник" 11 4 7  15  37
11 "Кривбасбаскет-Люкс" 11 2 9  13  19
12 БК-93 "Пульсар" 11 1 10  10  10