Світ за тиждень: Шотландія лишається з британською короною, а джихадисти наживаються на нафті

19 Вересня 2014, 15:05

Підсумки референдуму у Шотландії

18 вересня у Шотландії відбувся референдум, на якому виборцям поставили одне питання: «Чи повинна бути Шотландія незалежною державою?»

Явка виборців на референдумі склала рекордні 84,6%. Варто зазначити, що на референдумі дозволили голосувати вихідцям з іншої частини Британії або громадянам Ірландії, які проживають у "країні горян", а також громадянам країн ЄС, які проживають у Шотландії та громадянам інших країн, які отримали право на проживання у Великобританії. Частка таких виборців склала 17%.

Окрім того, віковий ценз на референдумі знизили до 16 років.

Зранку 19 вересня стало відомо, що за попередніми результатами голосування переважна частина мешканців Шотландії, а саме 55,3%, висловилася за те, щоб залишитися під владою британської корони.

Виборці сказади "ні" незалежності Шотландії

Ідея незалежності знайшла підтримку тільки у 4 з 32 виборчих округів Шотландії. Зокрема у Північному Ланаркширі (51,1%), Глазго (53,5%), Західному Дунбартонширі (54%). Найбільшими «самостійниками» виявилися мешканці Данді, де 57,3% підтримали ідею відокремлення.

Прем’єр-міністр Великобританії вже заявив, що задоволений результатами волевиявлення "яке зберегло разом нашу країну чотирьох націй". Окрім того, він пообіцяв усе ж надати Шотландії більші повноваження.

Перший міністр Шотландії Алекс Салмонд, лідер Шотландської національної партії та один із головних ідеологів незалежності країни визнав поразку та закликав усіх «погодитися з демократичним вибором народу Шотландії». Водночас, він зауважив, що Шотландія сказала "ні" тільки "на цьому етапі".

Салмонд визнає поразку

Королева Великобританії Єлизавета ІІ під час підготовки до референдуму утримувалася від підтримки однієї зі сторін. «Я сподіваюся, що люди добре подумають про своє майбутнє перед вибором», – заявила вона 14 вересня.

Референдум у Шотландії, який готували ще з 2009 року, привернув увагу багатьох європейських сил, які прагнуть самостійності та державності. 18 вересня в Единбурзі відбувся мітинг прихильників незалежності Країни Басків та Каталонії, які нині перебувають у складі Іспанії та, частково, Франції.

"шотландський" каталонець

Нагадаємо, у Каталонії на 9 листопада також призначили референдум щодо самовизначення. Проте у квітні парламент Іспанії, опираючись на рішення Конституційного суду країни, ухвалив не визнавати законність референдуму.

У Каталонії не відмовилися від ідеї провести голосування та, за словами глави автономії Артуро Маса, шукатимуть інших законних механізмів його організації.

"Ісламська держава" об'єднує ворогів

15 вересня У ООН оприлюднили нову інформацію, за якою від дій "Ісламської держави" (ІД) уже постраждали понад 20 млн мешканців Іраку, з них близько 1,8 млн стали переселенцями.

Джихадисти ІД своїми діями знизили рівень протистояння між країнами Заходу та Іраном.

Президент Ірану Хассан Рухані заявив 18 вересня, що ІД становить загрозу для усього людства та заявив, що Іран надасть Іраку будь-яку військову допомогу. Окрім того, Рухані не висловився проти авіаударів з боку США по позиціях джихадистів. "Можливо, за певних обставин слід наносити авіаудари, однак для цього потрібна згода народу та уряду країни", – заявив він.

Також про можливість військової підтримки Іраку та Сирії заявив міністр закордонних справ Сєргєй Лавров.

18 вересня депутати Європарламенту звернулися до керівництва ЄС з проханням запровадити санкції проти усіх державних та приватних компаній, які продовжують видобуток та транспортування нафти з районів, зайнятих бойовиками ІД. Раніше у ЗМІ опублікували інформацію, що джихадисти отримують $3 млн щодня від видобутої в окупоних районах нафти.

Абу Бакр аль Багдаді – "халіф Ісламської Держави"

17 вересня президент США Барак Обама вкотре повідомив, що США не будуть вести наземну військову операцію в Іраку, а обмежаться ударами з повітря. Також президент США повідомив, що його країна працює над створенням коаліції держав проти ІД.

"Ми не будемо вести цю боротьбу наодинці, ось чому ми витратили останнім часом стільки зусиль на формування коаліції", – сказав Обама.

За словами Держсекретаря США Джона Керрі, до коаліції увійдуть 40 держав, серед яких 10 арабських, зокрема Саудівська Аравія та Катар.

19 вересня президент Франсуа Олланд повідомив, що Франція також завдала повітряні удари по ісламістах в Іраку.

У той же час, про можливість підтримки ІД заявили два найвпливовіші "філіали" Аль-Каїди – на Аравійському півострові та у державах Магрібу, що може завдати нової шкоди по нинішньому лідеру Аль-Каїди Айману аль-Завахірі, який намагається повернути втрачений через ІД вплив серед джихадистів.

18 вересня ІД розповсюдила нове відео, на якому британський заручник агітує за "Ісламську державу" та звинувачує західні країни.

Британський телеканал ITV того ж дня поширив інформацію, що на відео – колишній військовий фотограф і кореспондент газет The Sunday Times, The Sun і The Sunday Telegraph Джон Кантлі. У 2012 році він зник у Сирії.

На фото Джон Кантлі

Нагадаємо, бойовики ІД вже стратили двох журналістів з Великобританії та США.