Світ про події в Україні: новий розкол Європи, України чи зрада

Політика
14 Квітня 2014, 17:27

Здається, українська тема і не сходила із передовиць світових медіа, проте останні події знову привернули увагу також інтелектуалів зі світовими іменами, як Тімоті Снайдер, чи Збігнєв Бжезінський.

Так, Тімоті Снайдер у своєму есе, розміщеному на сайті Frankfurter Allgemeine Zeitung пише, що «Україна не має майбутнього без Європи.. як і Європа не має майбутнього без України». Бжезінський же ж в ефірі CNN закликав Захід надати військову підтримку Україні. Проте він також вважає, що Україна і сама не повинна боятися чинити опір ворогу.

У переліку подій останнім було засідання Ради Безпеки ООН, скликане на прохання країни-агресора. Західні видання не оминули його увагою, проте зважаючи на риторику та результат засідання, епітети були відповідні.

Польська Gazeta Wyborcza назвала засідання «діалогом глухих», а журналіст Frankfurter Allgemeine Zeitung Райнгард Везер у своїй статті робить висновок, що «Москва не хоче ані співпраці, ані якогось діалогу; вона хоче ескалації конфлікту; вона шукає причину, щоб підірвати заплановану зустріч за участю України». Тому, на його думку, пора застосовувати другий етап санкцій проти цієї країни. Проте, цього буде недостатньо також.

«Водночас, Захід повинен підтримувати Україну більш рішуче, ніж раніше. Чи цього достатньою, щоб зупинити Путіна зараз, зовсім немає впевненості, та це навіть не дуже ймовірно. Останні кілька тижнів показали, що він не боїться великих втрат у цій суперечці. Але тут вже давно йдеться більше, ніж просто про Україну; і також не тільки про Молдову та Грузію, які могли б бути наступними жертвами. Якщо ЄС і НАТО не покажуть зараз, що вони мають рішучість протистояти агресії Кремля, навіть якщо це чогось коштує, то може статися, що ми повинні будемо заплатити ще вищу ціну найближчим часом. Якщо Кремль матиме можливість сподіватися на поступку, у нього може виникнути спокуса напасти на три країни Балтії, вони обидві є членами єврозони», – пише Везер.

Читатайте також: Путінський полк у ЄС

Водночас німецький міністр закордонних справ в інтерв’ю швейцарській газеті Neue Züricher Zeitung Франк-Вальтер Штайнмайєр попереджає про  «загрозу нового розколу Європи». Цьому може запобігти, на його думку, відповідальна зовнішня політика. «Чи у нас це вийде, залежить не тільки від нас але багато в чому залежить від планів на майбутнє Росії.Москва повинна зараз показати, чи вона готова сходити зі шляху, протоптаного анексією Криму», – вважає міністр.

Якщо ж Штайнмайєр закликає попередити розкол у Європі, то його співгромадяни і із партії євроскептиків «Альтернатива для Німеччини» навпаки закликають до розділу України. Голова партії Александр Ґауланд заявив, що не вважає кордони України непохитними і тому закликав скористатися досвідом мирного розпаду Чехословаччини або оголошеного референдуму у Шотландії.

Німецьке телеканал ARD у своїй передачі ARD-Monitor вирішив провести журналістське розслідування щодо того, ким могли бути найняті снайпери, які стріляли у протестувальників на Майдані 20 лютого. «Хто відповідальний за вбивства?», запитує ведучий. За його словами розслідування журналістів ARD-Monitor показує, що щодо версії «підтриманого Заходом уряду», про те, що відповідальними за вбивства є колишній президент та його спецпризначенці, є значні сумніви. Одним із доказів такого сумніву є те, що один із снайперів вочевидь знаходився в готелі «Україна», який тоді був «центром протестувальників». Крім того, і протестувальників і працівників міліції було поранено з однієї зброї. Не забули до передачі включити і відео, яке поширював англомовний рупор пропаганди Кремля телеканал Russia Today із ніби-то протестувальниками, які стріляють ніби-то із номера готелю Україна.

Читайте також: «Самовизначення» для Кремля

А от видання Spiegel Online, в якому до того з’являлися статті із уривками проросійської пропаганди визнало, що вона таки існує. НТВ зняв репортаж за участі начебто громадянина Німеччини українського походження, який привіз 500 тис. євро для амуніції миколаївських сепаратистів. І така «пропаганда» врешті привернула увагу Spiegel Online.

Кетрін Гіль та Крістіен Олівер у своїй статті для The Financial Times пишуть протее, що російські амбіції залишаються незрозумілими.

«В той час як Москва, схоже, прагне зірвати, або навіть запобігти, президентським виборам в Україні, які заплановано на наступний місяць, залишається незрозумілим, чи події цих вихідних стануть другим етапом анексії свого сусіда по частинах», – вважають оглядачі.

Вони також відзначають сьогоднішню зустріч міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі, де обговорюватимуться другий етап санкцій щодо Росії. Проте вони передбачають, що «вирішальне рішення щодо санкцій навряд чи можливе, а дипломати визнають, що для них буде викликом визнати, до якої міри ополченці в масках, які займають громадські будівлі і блокпости діють за наказом Москви».

Про бездіяльність Заходу в ситуації, коли Схід країни окуповано російськими спецпризначенцями пише у своїй статті для The Wall Street Journal Метью Камінські.

«Владімір Путін вважає, що Захід став м’яким через гроші, на чолі зі слабкими чоловіками і жінками, які не бажають йти на жертви, щоб захистити свої так звані ідеали. Для української кризи підходить таке зображення підходить. Президент Росії має багато ознак, але найбільша з них – його рішучість. Він вжив заходів до ЄС та Америки і приєднав Крим минулого місяця за мінімальних витрат. Ігноруючи західні благання про "деескалації", Росія в ці вихідні вторглися до східної України. Тільки не шукайте відео, як танків Т-72 проходять через кордони, ще поки немає принаймні», – пише Камінські.

Читайте також: Піратство державних масштабів

На думку оглядача, Захід виглядає наляканим Росією, що заохочує Путіна знущатися. «Але з українського боку, почуття покинутості приносить недооцінені наслідки. Українські політичні еліти беруть до уваги, що Росія може знову накласти свою волі, можливо, антикорупційний закон, якого вимагає ЄС, вже й не потрібен, врешті-решт?», – запитує він.

Камінські наголошує, що Україна чекає і заслуговує підтримки Америки будь-якими іншими методами, від яких Вашингтон досі відмовивлявся. «Зрада – потворне слово і ще потворніша справа. Європі і США доведеться дорого заплатити за це в Україні», – додає він.