Світ про інавгурацію Порошенка: великі амбіції, серйозні виклики та історичний символізм

Політика
10 Червня 2014, 13:37

Майже всі видання звернули увагу на потужну інавгураційну промову новообраного президента. Зокрема про його «рішучість» повернути Крим пише американське видання The New York Times.

Позитивно оцінює президента і інше американське видання The Wall Street Journal.

«Здатність Порошенка довести до кінця свою обіцянку миру, врятувати українську економіку і підштовхнути країну до Європи визначатиме успіх його президентства для проєвропейських протестувальників, які гуртувалися на головній площі Києва, щоб повалити прокремлівського президента Віктора Януковича», – пише The Wall Street Journal і додає, що поки не зрозуміло, як Порошенко вирішуватиме виклики президенства, що дісталися йому в час найбільшої за часи незалежності кризи в Україні.

Проте не всі західні видання були так позитивно налаштовані до завдань і можливостей новообраного президента. Зокрема, австрійське видання Die Presse назвало деякі прагнення Порошенка «ілюзіями».  «Поки Владімір Путін сидить у Кремлі і, ймовірно, навіть довше, Росія добровільно не поверне півострів у Чорному морі, який відібрала в березні. І Україна та Захід не можуть її примусити повернути Крим», – вважає видання.

«Кремлівський лідер надсилає сигнали розрядки. Чи мають вони тактичний характер чи є серйозними, ніхто не знає. Можливо, попереднє блокування облікових записів, заборона на в’їзд для оточення Путіна, а також відтік капіталу з Росії мати ефект. Можливо також, що Путін намагається відвернутися подальші санкції і протягнути бій за Україну із Заходом, який вже задихається, ще довше. Порошенко і світ скоро дізнаєтеся», – додає видання.

Читайте також: Інавгурації від Ющенка до Порошенка: показна сімейність, побожність і символічні казуси

Скептичність видання, вочевидь, ґрунтувалася  і на нещодавно запланованому візиті Владіміра Путіна до Австрії, який має відбутися 24 червня. Деякі експерти вже навіть зазначили, що австрійський нейтралітет Кремль використовуватиме, як частину своєї геополітичної гри проти України.

У своїй статті «Із козацькою булавою» оглядач видання «Frankfurter Allgemeine Zeitung» Конрад Шуллер описує церемоніал інавгурації українського президента та звертає увагу на його символічність.

«Це була інавгурація із великим почуттям символізму. У своїй інавгураційній промові новий український президент високо оцінив протести на Майдані та засвідчив прихильність Європі. Тепер мають слідувати дії», – пише оглядач і пояснює важливість інших символів церемонії, зокрема, Пересопницького Євангелія – важливого символу України як «культурної нації» з великими традиціями.

 «Такі символи безперервності цієї весни, коли, здавалося, після російської інтервенції в Крим та на Донбас, на карту було поставлено саме існування України, мають особливе значення, і новий президент у свій перший день на посаді, підкреслив їхню важливість як тільки міг», – зазначає оглядач.

Читайте також: Вектори без Віктора: геополітичні концепції кандидатів у президенти

Велику увагу політиці Вашингтона щодо Києва приділяє у своєму матеріалі оглядач польського видання «Gazeta Wyborcza» Мирослав Чех.

«Політика Вашингтона щодо Києва має вирішальне значення, оскільки в інавгураційній промові Порошенко повторив вимогу своєї виборчої кампанії. Замість Будапештського меморандуму 1994 року, який гарантував безпеку і територіальну цілісність України, має бути підписано нову угоду. Вона повинна включати чіткі гарантії миру і безпеки, «включно із військовою підтримкою у випадку загрози територіальній цілісності країни".

Переговори вже тривають протягом деякого часу. Американці не кажуть "ні" цій угоді, однак, повинні бути переконані, що українці готові захищати країну і проводити реформи. Сьогодні вважають, що у їхньої (української – Ред.) армії найгірше вже позаду і що вона в змозі ефективно боротися з Російською диверсією і внутрішнім тероризмом. Порошенко є лідером, якого сьогодні потребує Україна», – зазначає оглядач Gazety Wyborczej.