Суди почали задовольняти усі подання КМДА про заборону мирних акцій

4 Листопада 2011, 19:07

Зазначається, що такими є результати дослідження практики адміністративних судів усіх рівнів у справах про обмеження права на мирні зібрання за останні три роки.

За словами Куйбіди, право на мирне зібрання в Україні порушують органи місцевого самоврядування. А ще суди, які застосовують радянське законодавство і підзаконні акти місцевих органів, що суперечать чинній Конституції.

Так, більшість судів, аж до вищого адміністративного, керуються указом президії СРСР та актами органів місцевого самоврядування, які обмежують свободу мирних зібрань.

Фахівець із судочинства наголошує, що в Україні заборонити мирне зібрання може лише суд: "Бачимо, суди не обізнані із європейськими стандартами, зокрема з рішеннями Європейського суду з прав людини, керівними принципами зі свободи мирних зібрань ОБСЄ, а можливо, свідомо їх ігнорують".

Куйбіда назвав перелік найпоширеніших підстав, через які суди забороняють зібрання: через те, що вони мають відбуватися одночасно з офіційними заходами чи заходами інших організацій; коли є якісь вади у повідомленні про мирне зібрання; несвоєчасно подано повідомлення; доведеться обмежувати рух транспорту.

Також право порушують міліція і суди, коли притягують до відповідальності організаторів або учасників мирних зібрань за "несанкціоновані" мітинги.

Експерт заявляє, застосування таких підстав не узгоджується із євростандартами. Згідно з ними, не можуть бути заборонені навіть контрдемонстрації, тобто демонстрації учасників з протилежними поглядами, а повідомлення про зібрання подається органу влади, щоб він гарантував безпечне проведення заходу.

Всі ці справи мають велику перспективу у Європейському суді з прав людини, підкреслює Куйбіда.

Куйбіда упевнений, що запобігати свавільним обмеженням свободи мирних зібрань і викорінити практику застосування радянських підходів допоможе новий закон "Про свободу мирних зібрань". Для цього потрібно, щоб його ухвалили у редакції, яка відповідатиме європейським стандартам (право на контрдемонстрації, одночасні мирні зібрання, право на спонтанні мирні зібрання, обов’язок влади  забезпечення безпеки учасників мирних зібрань тощо).

Такий законопроект вже розроблений, а Венеціанська Комісія разом із ОБСЄ схвалила спільний позитивний висновок по ньому.

Нагадаємо, у липні учасники V Форуму правозахисних організацій констатували, що рівень неповаги до прав і свобод людини з боку влади в Україні невпинно зростає та набуває загрозливих ознак цілеспрямованої політики тиску на народ в інтересах певних політичних та олігархічних кіл.

читати ще

показати ще