Ставлення українців до Росії майже не змінилося, зате росіяни полюбили Україну більше

19 Листопада 2012, 16:37

Так, порівняно з опитуванням лютого 2012 року, добре відношення до Росії в Україні зменшилося несуттєво – з 86% до 83%, хоча, як зазначають соціологи, різниця статистично значуща.                                     

За регіональним розподілом, як і раніше, більшість позитивно налаштованих до Росії українців сконцентровано у Південному (91%) та Східному (90%) регіонах, найменше їх у Західному регіоні (63%). У Центральному регіоні позитивно ставляться до Росії  87%.                                       

За результатами опитування, ставлення росіян до України навпаки, суттєво змінилося за півроку: кількість позитивно налаштованих росіян збільшилася на 10% – з 64% до 74%.

«Ставлення населення Росії до України, дещо погіршало на початку цього року разом із ставленням до інших країн (можливо, це пов'язано з нагнітанням основними каналами телебачення страхів щодо «помаранчевої загрози» з-за кордону, у зв'язку з масовими протестами проти фальсифікації результатів виборів до Державної Думи Росії) до липня відновилося, а у вересні – досягло максимально позитивних значень з кінця 90-х років (за винятком грудневого заміру 2004 року, періоду короткочасної ейфорії, пов'язаної з повідомленням про перемогу Віктора Януковича у другому турі президентських виборів)», – пояснює заступник директора Левада-Центру Олексій Гражданкін.

«Можливо, цей підйом пов'язаний з прийняттям Верховною Радою «Закону про мову», а також з очікуваною перемогою Партії Регіонів у виборах до Верховної Ради і, відповідно, очікуваннями продовження керівництвом України лінії зближення з Росією», – додає він.

Як свідчить опитування, кількість негативно налаштованих росіян зменшилася з 25% у лютому до 17% у вересні 2012 року. В Україні кількість негативно налаштованих до Росії збільшилося з 9% до 11%.

Згідно з дослідженням, і в Україні, і в Росії більшість опитаних хотіли би, щоб обидві країни були незалежними, але дружніми державами – з відкритими кордонами, без віз та митниць (в Україні – 72%, в Росії – 60%). В Україні ця кількість збільшилася за півроку на 3%, в Росії – практично не змінилася.

В Росії, порівняно з лютим, зменшилася кількість тих, хто хотів би мати більш ізольовані відносини з Україною – з закритими кордонами, візами та митницями – з 20% до 14%. В Україні кількість таких відповідей зменшилася несуттєво – з 13% в лютому до 11% у вересні.

Об’єднатися в одну державу протягом останніх років хотіло більше українців, ніж росіян, проте поступово ситуація почала змінюватися. Якщо півроку тому цифри зрівнялися (16% в обох країнах), то зараз бажаючих об‘єднатися більше в Росії (20%), ніж в Україні (14%).

Методом інтерв'ю опитано 2043 респонденти, які мешкають в усіх областях України (включно з містом Києвом) та в Криму за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років.

Дослідження Левада-Центру, яке репрезентативне для дорослого населення Росії, проводилося 21-24 вересня 2012 року. Опитано 1601 респондент віком від 18 років, у 127 населених пунктах.