Справа “врадіївських ґвалтівників”: “залізні” докази, спроба підкупу та замах на вбивство без зґвалтування

14 Серпня 2013, 14:10

«Залізні» докази

Перші результати розслідування резонансного злочину, що стався наприкінці червня, стали відомі 9-го липня. Прес-служба Миколаївської прокуратури повідомила, що в автомобілі одного з підозрюваних знайдено кров Ірини Крашкової – потерпілої. Це підтверджували відповідні висновки експертизи.

Через 13 днів, 22 липня, прокуратура Миколаївської області заявила, що має у розпорядженні незаперечні докази провини трьох підозрюваних у "врадіївській справі". Однак жодні конкретні факти не називалися. На додачу, прокуратура відмовилася коментувати перебіг справи.

А вже 9 серпня прокуратура Миколаївської області завершила досудове розслідування.

Від зґвалтування до замаху на вбивство

Від початку справу про злочин у Врадіївці кваліфікували як розбійний напад із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень та зґвалтування. Втім 21 липня адвокати Ірини Крашкової запропонували перекваліфікувати справу у завершений замах на умисне вбивство. За словами захисників, зміна кваліфікації могла відбутися на підставі показань, які надавала потерпіла та один із підозрюваних – таксист Рябіненко.

Прокурор області Андрій Курись у свою чергу заявив, що питання про перекваліфікацію може бути вирішене лише після отримання всіх матеріалів справи.

5 серпня справу таки перекваліфікували. «Врадіївським ґвалтівникам» оголосили про підозру у вчиненні замаху на вбивство. Крім того, Рябіненку інкримінувалося вчинення розбійного нападу, а Дрижаку та Поліщуку – зґвалтування, розбійний напад і ряд службових злочинів.

«Частково» потерпілий

Наприкінці липня адвокат Рябіненка Олексій Гончарук заявив, що його клієнт обмовив себе під час попередніх допитів, оскільки був дуже наляканий.

«Мій підзахисний показав все як було, і від попередніх свідчень не відходить. Зокрема (показав) як тримав Ірину, коли її ґвалтували. Я сподіваюся, що слідство буде об'єктивним. Але на мою думку, Сергій навіть не бив дівчину, а тримав, коли її ґвалтували. Але у Врадіївці міліція настільки залякала людей, що у нього не було іншого виходу ніж обмовити себе», – переконував адвокат.

Вже 6 серпня адвокат потерпілої Ірина Поспєлова заявила, що в окремих епізодах справи Рябіненко  виступатиме потерпілим, оскільки стосовно нього «для приховування злочину» застосовувалися незаконні дії керівництва Врадіївського райвідділу міліції. Вона також повідомила, що до трьох підозрюваних – Рябіненка, Дмитра Поліщука і Дрижака додасться колишній заступник начальника Врадіївського РВВС – начальник кримінальної міліції Михайло Кудринський.

Рябіненка ж, за словами Крашкової, намагалися відкупити. Зокрема, родичам потерпілої пропонували гроші за вирішення цього питання.

Зґвалтування, якого «не було»

Вже після завершення досудового розслідування адвокат Дрижака Володимир Клименко заявив, що згідно із результатами двох із трьох проведених експертиз факт зґвалтування не підтверджується.

«Зараз, коли всім учасникам відкрили матеріали кримінальної справи, а отже, і висновки експертиз, з'ясувалося, що в двох з трьох біологічних досліджень змивів немає чоловічого ДНК. А значить не можна говорити про зґвалтування», – заявив адвокат.

Говорячи про третю експертизу, він заявив, що її провели в Одесі через півтора тижні після зґвалтування. При цьому результати дослідження показали, що сліди чоловічого ДНК присутні, однак кому вони належать, невідомо.

Крім того, Клименко стверджує, що під нігтями у Ірини Крашкової не знайшли «біологічних слідів» ні Дрижака, ні Поліщука.

"З нігтів Крашковой були зняті проби, які встановили, що під нігтями знаходиться тільки генетичний матеріал Рябіненка. Дрижака і Поліщука там немає", – сказав адвокат.

Дії влади

26 липня заступник начальника Головного штабу МВС України Олексій Сергєєв заявив, що «після подій у Врадіївці керівництво МВС ухвалило жорсткі кадрові та управлінські рішення». За його словами, було покарано 20 працівників міліції. 13 з них звільнено з органів внутрішніх справ, ще троє звільнені із займаних посад, стільки ж притягнуто до дисциплінарної відповідальності і попереджено про неповну посадову відповідність, одному працівнику оголошено сувору догану.

На початку серпня атестаційна комісія рекомендувала Міністерству внутрішніх справ звільнити трьох працівників Врадіївського районного відділу міліції (Миколаївська область) за результатами проведеної переатестації. Ще чотирьох мають переатестувати у вересні.

В той же час, у Міністерстві внутрішніх справ знайшли заміну голові Миколаївської міліції. Її новим очільником став полковник Юрій Сєднєв, який раніше очолював Донецьке міське управління міліції.