«Ризикований план». У Європі реально розглядають українські газосховища як резерв для наступної зими — Bloomberg

12 Червня 2023, 15:00

Хоча зберігання життєво важливого палива у країні, яка зазнає ракетних ударів по інфраструктурі, може видатися божевільною ідеєю, але вона завойовує все більше прихильників, пишуть у Bloomberg.

Сховища, які розташовані досить далеко від лінії фронту можуть бути безпечними. Один із прикладів – Більче-Волицько-Угерське підземне сховище газу на Львівщині. «Воно може накопичувати в чотири рази більше природного газу, ніж найбільший такий об’єкт у Німеччині, і легко підключається до мереж блоку (ЄС) завдяки ролі України як транзитера протягом десятиліть», — йдеться у матеріалі.

Справа у тому, що Євросоюз ще не остаточно подолав свою колишню залежність від російського газу. «Ми ще не вийшли з нетрів. Сприятлива ситуація не повинна призвести до того, що ми знову зробимо ту ж помилку, забувши про загрозу», — заявив міністр економіки Німеччини Роберт Габек на економічній конференції у понеділок. Йдеться про перестороги щодо майбутньої зими.

У зв’язку з тим, що газосховища в ЄС уже майже заповнені — наразі на понад 70% — зберігання палива в Україні може зберегти надлишок у найближчі місяці.

Заповненість сховищ у ЄС (блакитна крива) та Україні (біла крива) у відсотках від загального об’єму

«Українські сховища можуть допомогти збалансувати попит і пропозицію протягом другої половини літа 2023 року, враховуючи їх чудовий зв’язок з газовими ринками ЄС», — йдеться в заяві німецької енергетичної компанії RWE AG, яка раніше використовувала українські сховища.

Щоб зробити зберігання газу в Україні життєздатним, ціни повинні впасти достатньо низько, щоб виправдати витрати. ЄС також, ймовірно, доведеться забезпечити захист від потенційних втрат, пов’язаних із війною. Проте уряди ЄС уже виділили €646 млрд, щоб захистити компанії та споживачів, за даними мозкового центру Bruegel. Тому вони не можуть дозволити собі повторення минулорічної кризи на ринку. Розміщення газу в країні, яка бере участь у бойових діях, зазвичай було б нечуваним, але обговорення відображають вузький діапазон варіантів у Європі та те, наскільки війна змусила переглядати ризики. Це допоможе й Україні. Зберігання газу не тільки принесе вкрай необхідний прибуток, воно зміцнить зв’язки з ЄС і стане ляпасом Росії після того, як Кремль намагався використати енергію, щоб послабити підтримку Києва.

Читайте також: План газового шантажу Путіна приречений і має зворотний результат — Politico

Європейська комісія «вивчає, чи можуть і які саме гарантії, видаватися державними установами, щоб підтримати розблокування доступу до сховищ природного газу в Україні», — заявив речник ЄК Тім Макфі на брифінгу минулого тижня.

Зі свого боку, Укртрансгаз працює над запровадженням гарантій обслуговування, щоб зменшити ризики, пов’язані з війною, оскільки він прагне стати «банком енергії для Європи», — повідомила компанія у відповіді на запитання Bloomberg, додавши, що попит перевершує початкові очікування.

Очікується, що європейські сховища досягнуть ліміту потужності вже на початку вересня. Зазвичай попит на опалення з’являється лише пізно восени, створюючи ризик надлишку пропозиції, який може різко зникнути, якщо настане різке похолодання.

Без російських трубопровідних поставок, які в основному припинилися, європейські газові ринки збалансовані вужче, ніж у минулому. Це означає, що стрибки попиту або перебої з поставками можуть мати надзвичайно великі наслідки.