Маргарита Дикалюк головна редакторка «Тижня»

Сергій Марченко: «Практично в усіх галузях економіки маємо кадрову кризу»

30 Квітня 2024, 09:26

За результатами минулого року в трійку найбільших роботодавців України увійшли дві державні компанії. На першому місці опинилася Укрзалізниця, яка забезпечує роботою понад 187 тисяч людей. На другому з 44 тисячами співробітників розташувалася мережа «АТБ-Маркет». На третьому – Укрпошта, де працює 34,7 тисячі громадян.

Попри це більшість компаній все ж скоротили кількість співробітників, свідчать дані Опендатабот. Торік 35 % працівників звільнила Укрпошта. У компанії пояснюють, що не проводили масового скорочення персоналу. Натомість все більше працюють над реорганізацією бізнес-процесів, цифровізацією та автоматизацією, щоб підвищити ефективність праці.

У розмові з Тижнем експерт ринку праці Сергій Марченко пояснює, що перелік найбільших роботодавців свідчить про збільшення ролі інфраструктурних компаній в житті та економіці країни.

«Нині відбулося зростання ролі логістики в економіці. Коли частково втратили морські перевезення, то багато вантажів переорієнтувалися на залізницю. Плюс Укрзалізниця під час війни виконує й інші соціальні функції. Також збільшилася кількість товарів, які пересилають поштою. Укрпошта нині виступає як складова великих інфраструктурних проєктів», – каже він.

При цьому ситуація на ринку праці така, що наявних робочих місць зараз видається більше, ніж потенційних працівників. Практично в усіх галузях економіки маємо кадрову кризу.

«Після початку повномасштабного вторгнення ряд українських бізнесів припинили свою роботу. Частина з них виявилася на окупованих територіях Запоріжжя, Херсонської області. Частина перестала працювати через руйнування підприємств чи критичної інфраструктури, до прикладу, енергетичної.

При цьому кількість підприємств, що припинили роботу загалом менша, ніж кількість людей, які пішли в армію та виїхали за кордон, – каже експерт ринку праці. – За різними даними, за кордоном перебуває близько 5 мільйонів українців. Близько половини з них – люди працездатного віку. Тобто наш ринок праці не дорахувався приблизно 1 мільйона українців, які служать в лавах ЗСУ й близько 2,5 мільйонів людей, які виїхали за кордон».

До війни кількість працюючих, які отримували заробітну плату й фіксувалися Пенсійним фондом становила близько 11 мільйонів українців. Нині по суті втратили третину з них.

«На мою думку, як мінімум половина людей, які виїхали, не повернеться. Чим довше триватиме війна, тим менше шансів на повернення другої половини. Люди за кордоном створюють сім’ї, вивчають мови, – до речі вивчають мови саме ті, хто не спромігся вивчити українську, – влаштовують дітей у школи. Тому депопуляція – ще один з викликів, який стоїть перед нашою державою. Наслідком цього буде погіршення стану економіки, зменшення ВВП. Ймовірно нас чекає певна міграційна політика, яка буде спрямована на залучення людей в Україну», – припускає Сергій Марченко.