Розлучення Британії з ЄС може виявитися складним і тривалим – Financial Times

24 Червня 2016, 10:39

Процес виходу Великої Британії з Євросоюзу може тривати від двох до 10 років, адже йдеться про досі незвідані території, пише впливова щоденна британська газета Financial Times.

«Нам задають мільйон божевільних питань, на які у нас поки не буде відповідей», – сказав один чиновник в ЄС.

Юридично в найближчі місяці для британських компаній нічого не зміниться. Серйозні переговори не почнуться, поки Лондон не вирішить, як він хоче здійснити розлучення.

У Британії є можливість задіяти 50-ту статтю Лісабонського договору, що відводить два роки на переговори про вихід країни з ЄС. Однак другим завданням є досягнення угод про майбутнє відносин з ЄС у сфері торгівлі, безпеки тощо, і ці переговори напевно триватимуть більше двох років, а кожна з угод вимагатиме одностайної підтримки з боку всіх країн-членів.

Є також альтернатива, що пропонувалася прихильниками Brexit. Вона передбачає односторонню відмову Лондона від низки зобов'язань у рамках ЄС, при тому, що формально 50-я стаття, що передбачає жорсткий дворічний графік переговорів, відразу задіяна не буде.

Однак односторонні дії Британії посилять напруженість в її відносинах з ЄС і можуть викликати кроки у відповідь.

Ситуацію також може ускладнити можлива відставка уряду Девіда Кемерона, який був прихильником збереження членства Британії в ЄС.

Низка прихильників Brexit пропонують повний вихід Британії з єдиного європейського ринку, інші ж хочуть, щоб країна зберегла членство в окремих європейських угодах, не будучи членом ЄС.

На думку глави Європейської ради Дональда Туска, однин з ризиків – це можлива пауза між виходом Британії з ЄС і моментом укладення нових торгових угод, оскільки їх обговорення може тривати ще п’ять років без гарантії успіху цих переговорів.

Зазначимо, що є кілька сценаріїв розвитку відносин з ЄС. Відповідно до першого, Великобританія вибудовує торговельні відносини з ЄС в рамках співпраці з Європейською економічною зоною (European Economic Area), як Норвегія. Друга модель – двосторонні торговельні домовленості з ЄС, як у Канади. Третій варіант – торгові відносини в рамках правил Світової організації торгівлі (СОТ), які не даватимуть британським компаніям жодних привілеїв.

Як повідомлялося, за офіційними даними, оприлюдненими виборчою комісією, на історичному референдумі у Великій Британії перемогли прибічники виходу країни з Євросоюзу.  За таке рішення проголосували 51,9% громадян, проти – 48,1%.