Роскосмос двічі відклав запуски ракет через СБУ

8 Жовтня 2015, 09:55

СБУ не дала дозволу на виїзд до Росії групі фахівців дніпропетровського заводу «Південьмаш» з технічного обслуговування двох ракетоносіїв «Зеніт», які раніше придбав Роскосмос. Про це повідомили у російському виданні «Известия».

Перший «Зеніт» повинен доставити на орбіту космічний апарат «Електро-Л» № 2. Старт ракети планували на липень 2015 року, згодом – на жовтень, а наразі його заплановано на 11 грудня, але цю дату в Роскосмосі вже не підтвердили.

Другий, вже доставлений на космодром «Зеніт» повинен у 2017 році відправити в космос наукову обсерваторію «Спектр-РГ».

Без участі представників заводу-виробника здійснити запуск «Зеніту» в межах діючих нормативних документів – неможливо.

У Роскосмосі наразі не вирішили, що робити у зв’язку з такою ситуацією.

Читайте також: "Не змогли вийти на розрахункову орбіту" – Росію переслідують невдачі у космосі.

«Питання по ракеті-носію для «Спектра-РГ», так само як і для «Електро-Л» № 2 вирішать найближчим часом», – заявив Павєл Прімаков, начальник центру інформаційного забезпечення НВО ім. С.А. Лавочкіна, де створили «Спектр-РГ» і апарати серії «Електро».

За словами джерела видання у Роскосмосі, нараду за участю керівництва космічного агентства і підприємств очукіють наступного тижня. Наразі планують два сценарії: або Роскосмос запустить «Зеніт» без представників «Південьмашу», або космічні апарати відправить на орбіту інший носій, а згадані «Зеніти» передадуть компанії «Міжнародні космічні послуги» (МКУ), яка запропонувала їх викупити з повною компенсацією витрат.

Водночас голова «Південьмашу» Сергій Войт заявив, що рішення про допуск українських фахівців оформлять до 10 жовтня.

«Скажу чесно: політичне рішення про участь наших фахівців прийнято, але документально воно поки не оформлено. Оформити ми його плануємо до 10 жовтня. Ми відразу ж оповістимо Роскосмос. Група наших фахівців зможе виїхати на космодром відразу після отримання дозволу, буквально на наступному тижні», – пояснив Войт.

У виданні однак зазначили, що Войт раніше вже заявляв про ухвалення позитивного рішення щодо участі України в запусках, так само як і про отримання документів. Однак за півроку після тієї заяви фахівці «Південьмашу» так і не змогли потрапити на Байконур.

СБУ ніяк не коментувала ситуацію, що склалася.

У керівництві компанії МКУ підтвердили, що компанія офіційно звернулася в Роскосмос з пропозицією передати два «Зеніти» в її власність.