Річницю перепоховання Тараса Шевченка відзначили панахидами, протестами та поетичним марафоном

22 Травня 2012, 19:24

Зокрема, у храмі Різдва Христового на Подолі у Києві відбулася панахида, в якій взяв участь заступник голови Верховної Ради, один з лідерів партії «Батьківщини» Микола Томенка. Відповідаючи на запитання журналістів стосовно того, чому на заході присутні тільки представники опозиції і нема нікого від влади, Томенко зазначив, що «за життя Тарас Шевченко, м’яко кажучи, не поважав владу. А влада і тоді, і тепер не надто шанує Шевченка, а швидше боїться його творчості, його ідей та світогляду».

          Фото: ТСН

У Дніпропетровську на акцію біля монументу Кобзаря вийшли активісти громадських організацій та партій, які входять до об’єднаної опозиції Дніпропетровщини. Учасники акції тримали в руках плакати з написами «Єдина державна мова українська в Україні – гарантія її збереження і розвитку!» та цитатами із творів Кобзаря. Вони висловлювали обурення законопроектом, внесеним до Верховної Ради України регіоналами Вадимом Колесніченком та Сергієм Ківаловим, які, на переконання активістів, розширює права російської мови в Україні, передбачаючи дублювання офіційних документів російською та іншими мовами національних меншин.

Влада Дніпропетровщини захід з ушанування пам’яті Шевченка цього разу проігнорувала, хоча річницю з дня його народження у березні обласні чиновники і представники Партії регіонів відзначали короткою церемонією під вигуки «Ганьба» з лав опозиції, передає Радіо Свобода.

У Полтаві Громадська рада при Полтавській ОДА організувала заходи вшанування дня з нагоди перепоховання Тараса Шевченка. Народний хор «Полтавські піснярі» під  керівництвом Дмитра  Топтуна виконав пісні на слова Тараса Шевченка. В обласній бібліотеці до цієї події спільно з громадськими організаціями відкрили виставку творів Тараса Шевченка, повідомляє місцеве видання "Новини Полтавщини".

У Запоріжжі відбувся 7-годинний поетичний марафон з безперервного читання віршів Шевченка   – таким чином запорізьке обласне об’єднання «Просвіта» відзначило річницю з переховання праху поета. «Ми хотіли не лише прочитати вірші Шевченка, це і вдома можна зробити. Ми вирішили «відмолити» гріхи українців у Кобзаря. Адже ходять багатогрішні люди до церкви, читають молитви. Ми вважаємо, що сьогодні ми повинні говорити про Шевченка, читати його вірші, щоб своїми думками наблизити той день, коли Україна стане такою, про яку мріяв Шевченко», – сказав керівник запорізької «Просвіти» Олег Ткаченко. Організатори стверджують, що попри спеку в марафоні, що розпочався о 10-й ранку прийняли участь більше 100 жителів Запоріжжя.

У Каневі учасники акції "Проща до Тараса" розмістили вздовж сходів на Тарасову гору стрічку з сотнями цитат Шевченка. За словами організаторів, цьогорічна акція під  назвою "Слова на шляху" мала показати, наскільки творчість Шевченка ширша за звичні хрестоматійні рамки, зазначає видання «Прес-центр». 

Окрім того, в офіційній  програмі заходів вшанування річниці перепоховання Шевченка у Каневі – молебінь в Успенському соборі за участю митрополита Черкаського і Канівського Софронія, урочиста хода на Тарасову гору "Останнім шляхом Кобзаря" та покладання квітів на могилу Тараса Шевченка. 

Нагадаємо, 9 березня у Києві біля пам’ятника Тарасу Шевченку близько 300 людей взяли участь в урочистому мітингу на честь дня народження Кобзаря.

Як повідомлялось, президент Віктор Янукович оголосив 2014 рік в Україні Роком Тараса Шевченка

Як відомо, Тарас Шевченко помер 10 березня 1861 року в Санкт-Петербурзі. 22 травня 1861 року  Шевченко був перепохований на березі Дніпра поряд міста Канів.