Кацуба наголосив, що підвищення ціни закупівлі не знайшла жодна спеціалізована організація ні в Україні, ні за її межами, а також, що на документах немає жодного його підпису.
"Ви кажете, що фірма має рахунки в латвійському банку – я не знаю де, в якому банку вона має рахунки. Якщо ви вважаєте, що латвійські бомжі можуть зробити таку серйозну роботу – значить, ці бомжі як мінімум якісь олігархи, при чому міжнародного масштабу", – сказав Коцуба.
На запитання, чому не можна було купити напряму першу бурову – як це зробили з третьою і четвертою – чому потрібні були посередники "Хайвей" з підставними директорами на чолі, нардеп сказав: "В Україні є закон, закон дозволяє брати участь всім учасникам. Хто бере участь – мені все рівно".
На запитання про закупівлю гвинтокрила вартістю $13,4 млн для обслуговування бурової установки "Петро Годованець", Кацуба сказав, що він був складовою тендеру. Разом з тим журналіст спитала, чому в першій документації тендеру написано, що закуповується бурова установка – одна одиниця, – вертоліт там не фігурував, нардеп сказав: "Це ваші догадки".
На репліку про те, що журналістка "бачила тендерну документацію", Кацуба відповів: "А я її писав".
Читайте також: «Вишки Бойка» наслідили на Заході
Як відомо, минулого року «Чорноморнафтогаз» на тендері придбав дві морські бурові установки за ціною $400 млн кожна. У першому тендері "Чорноморнафтогазу" взяли участь тільки дві, пов’язані між собою фірми. Ціна установки ($400 млн) виявилася на $150 млн вищою, ніж у виробника.
Видання "Форбс" опублікувало дослідження, в якому вказали, що насправді варто говорити не "вежі Бойка" – а "вежі Кацуби". Нібито автор схеми наживи на закупівлі бурової платформи – екс-заступник голови НАК "Нафтогаз України" Сергій Кацуба, а його молодший 26-річний брат Олександр отримав у спадок його посаду в НАКу.
"Форбс" пише, що Сергій Кацуба курував питання в "Нафтогазі" – а Олександр Кацуба, будучи замголовою "Чорноморнафтогазу", їздив домовлятися про все у Сінгапур та Латвію.
У травні 2012 року "Чорноморнафтогаз" таємно підписав додаткову угоду із фірмою Highway Investments Limited через 6 місяців після проведення тендеру, аби легалізувати переплату за бурову установку.
Правоохоронні органи Латвії арештувала рахунки компанії Highway Investments Processing та порушили кримінальну справу за фактом відмивання грошей. Латвійські правоохоронці вже передали українській прокуратурі прохання про допит причетних осіб з української сторони. Імена осіб, причетних до цієї справи, і їхній статус латвійські правоохоронці наразі не розголошують.