НОВИНИ

У Латвії за фактом відмивання грошей арештували рахунки компанії, що продала "вишку Бойка"

Правоохоронні органи Латвії арештувала рахунки компанії Highway Investments Processing, яка продала "Чорноморнафтогазу" скандальну бурову платформу в 2011 році за завищеною ціною, повідомили на запит ТВі поліція Латвії.

Проти "Highway Investments Processing LLP" порушено кримінальну справу за фактом відмивання грошей. "У зв’язку з фактом покупки українським підприємством CHERNOMORNEFTEGAZ бурової плавучої установки (платформи), який відбувся 1 березня 2011 року, 16 травня 2012 року Управління боротьби з економічними злочинами Головного управління кримінальної поліції Головної поліції Латвії за фактом легалізації засобів, отриманих злочинним шляхом, порушено кримінальний процес N. 11816009312 за частиною 3 статті 195 Кримінального закону Латвійської республіки", – йдеться у відповіді латвійської поліції.

Начальник Першого відділу управління по боротьбі з економічними злочинами Державної поліції Латвії Яніс Целмс повідомив, що для встановлення руху коштів на банківський рахунок "Highway Investments Limited" у латвійському банку "Трастакомерцбанка" накладено арешт.

"Так, кримінально-процесуальний процес у Латвії передбачає арешт рахунків, і в такому випадку клієнт, звісно, не може нічого зробити, зокрема, працювати зі своїм рахунком. Свої процесуальні дії ми зробили, так", – повідомив Яніс Целмс.

Відповідаючи на уточнююче питання, чи тепер завданням правоохоронців є прослідкувати, звідки прийшли кошти, і куди вони, ймовірно, вже встигли піти, Целмс відповів ствердно.

Латвійські правоохоронці вже передали українській прокуратурі прохання про допит причетних осіб з української сторони. "Доведеться допитати громадян України, так. Але, як ви знаєте, силою ми їх не можемо запросити. І якщо не вдасться – то через правову допомогу це буде здійснено. У міжнародному плані ми вже попросили допомоги в України і чекаємо відповіді. Правова допомога – допитати або зробити певні слідчі дії на території України", – розповів Яніс Целмс.

Імена осіб, причетних до цієї справи, і їхній статус латвійські правоохоронці наразі не розголошують.

Відмивання доходів на закупівлі вежі Україною запідозрила спеціальна служба Латвії, що стежить за сумнівними трансакціями. Її голова свого часу розповідав, що немає різниці, чи вчинений цей злочин латвійцем чи громадянином будь-якої іншої країни: якщо суд доведе провину, санкція – арешт та ув’язнення.

"Не важливо, здійсненна ця діяльність резидентом чи нерезидентом. Якщо діяльність була тут, на території Латвії, тоді буде розслідувано цю справу, і буде вирішуватися питання: будемо просити про видачу такого-то громадянина такої-то держави", – повідомив Віестурс Бурканс, голова латвійської Служби по запобіганню легалізації грошей, здобутих злочинним шляхом.

За статтею 195 Кримінального кодексу Латвії, (за якою проводиться розслідування), "легалізація коштів, здобутих злочинним шляхом, або іншого майна, порушуючи встановлені законом вимоги і при усвідомленні злочинності отримання даних коштів або майна. Частина 3: ті ж дії, здійснені у великих розмірах або організованою групою – караються позбавленням волі на термін від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна і поліцейським наглядом на строк до трьох років або без такого".

Читайте також: «Вишки Бойка» наслідили на Заході

Нагадаємо, минулого року «Чорноморнафтогаз» на тендері придбав дві морські бурові установки за ціною $400 млн кожна. У першому тендері «Чорноморнафтогазу» взяли участь тільки дві, пов’язані між собою фірми. Ціна установки ($400 млн) виявилася на $150 млн вищою, ніж у виробника.

Як повідомили ТВі у травні «Чорноморнафтогаз» таємно підписав додаткову угоду із фірмою Highway Investments Limited через 6 місяців після проведення тендеру, аби легалізувати переплату за «вишку Бойка». 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.