Раді пропонують обмежити контррозвідувальну діяльність охорони Януковича

3 Липня 2013, 09:37

Законопроект N2445а "Про внесення змін до закону" Про контррозвідувальну діяльність "(щодо виключення дублювання виконання контррозвідувальних функцій)" підготував і вніс до парламенту народний депутат Геннадій Москаль ("Батьківщина"). Він пропонує обмежити контррозвідувальні функції Управління державної охорони (УДО) і передати контроль над здійсненням цих повноважень СБУ. "Законопроектом передбачено встановити, що контррозвідувальна діяльність здійснюється підрозділами й працівниками контррозвідки та військової контррозвідки СБУ, а загальні принципи організації та проведення розвідувальними органами та УДО контррозвідувальних заходів узгоджується з СБУ", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту, – пише «КоммерсантЪ-Україна».

Ведення контррозвідки різними державними органами, на думку автора законопроекту, призводить до дублювання повноважень. "У нас не може бути кілька служб, які займаються контррозвідкою, необхідно, щоб цим займалася тільки СБУ", – заявив Москаль.

Зараз, крім СБУ та УДО, функції контррозвідки мають Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони, Держприкордонслужба та інші державні органи. На думку експертів, функції контррозвідки дублюються через відсутність загальної концепції реформування правоохоронних органів та всього сектору безпеки. "Концентрація контррозвідувальних функцій в СБУ може призвести як до негативних, так і позитивних наслідків: у сфері оперативного управління – це плюс, у сфері збору інформації цей крок може бути не зовсім правильним", – сказав директор військових програм Центру ім. Разумкова Микола Сунгуровський.
Колишні керівники СБУ пояснюють, що контррозвідувальні функції штучно розділені між відомствами законом "Про контррозвідувальну діяльність". "СБУ за законом є головним контррозвідувальним органом, інші державні органи штучно приписують собі ці функції.  Забезпечення контррозвідки та охорона перших осіб держави, якою займається УДО, – це різні речі", – пояснив колишній заступник голови СБУ Олександр Скіпальський. Зараз УДО в рамках співпраці з СБУ має право запитувати контррозвідувальну інформацію. "Мова йде скоріше не про обмеження контррозвідувальної діяльності УДО, а про право отримувати оперативну інформацію з метою захисту вищого керівництва країни. Можливо, такий законопроект може допомогти опозиції обмежити деякі функції УДО напередодні президентських виборів – йдеться про прослуховування народних депутатів, зборі інформації", – вважає колишній керівник ГУР Віктор Гвоздь.

Дізнатися позицію керівництва УДО про законопроект вчора не вдалося – телефон прес-служби відомства не відповідав.

Водночас Москаль спростував будь-які політичні мотиви свого законопроекту. "Не можуть контррозвідувальні функції делегуватися іншим оперативним підрозділам. Цей законопроект не має ніякого політичного забарвлення, вимога про реформування СБУ неодноразово озвучувалася в ПАРЄ ", – заявив Москаль. На його думку, законопроект дозволяє УДО і далі отримувати необхідну контррозвідувальну інформацію. " Для забезпечення безпеки вищих посадових осіб потрібно сформувати департамент контррозвідки в СБУ", – вважає Москаль.

Народні депутати від опозиції підтримують ініціативу створення єдиного контррозвідувального органу. "Як колишній голова СБУ вважаю, що контррозвідкою повинен займатися один державний орган. Якщо йдеться про централізацію контррозвідувальної діяльності, то такий підхід необхідно підтримати в парламенті", – заявив екс-глава СБУ (2009-2010 роки) народний депутат Валентин Наливайченко (УДАР). "Функції контррозвідки і так завжди були в повноваженнях СБУ. У комітеті (з питань національної безпеки і оборони, – Ред) даний законопроект поки що не обговорювали", – запевнив народний депутат Олександр Кузьмук (Партія регіонів).