Рада дозволила Росії возити через Україну ядерні відходи

20 Квітня 2011, 12:58

Угоду було підписано 21 жовтня 2010 року в Братиславі (Словаччина).

Відповідно до його тексту, сторони зобов'язуються співпрацювати з метою забезпечення перевезення свіжого і відпрацьованого ядерного палива, інших категорій ядерних матеріалів, які належать до ядерного паливного циклу, природного  урану, радіоактивних матеріалів, які створюються в результаті переробки відпрацьованого ядерного палива, а також порожніх транспортно-пакувальних комплектів для цих матеріалів.

Компетентними органами сторін з питань реалізації цієї угоди та розгляду спірних питань є: від України – Державна інспекція ядерного регулювання (Держатомрегулювання), від Росії – Державна корпорація з атомної енергії "Росатом", від Словаччини – Міністерство економіки та будівництва.

Угодою встановлюється, що перевезення спеціальних вантажів здійснюється залізничним транспортом у прямому сполученні без перевантажень територією Росії, Словаччини та України.

Також обов'язковою умовою для здійснення перевезень у рамках цієї угоди є наявність контрактів, укладених між відповідними юридичними особами Росії й Словаччини.

Відпрацьоване ядерне паливо підлягає охороні озброєним конвоєм протягом усього шляху проходження.

Відповідно до угоди, відповідальність за втрату спеціальних вантажів (їх частин) несе сторона, під юрисдикцією держави якої перебуває конвой (охорона), яка здійснювала охорону транспорту зі спеціальними вантажами на момент їх втрати, а в тих випадках, коли вантаж транспортується без охорони, – сторона, на території якої сталася втрата.

Крім того, статтею 8 угоди встановлюється, що ліквідація наслідків аварії, яка сталася під час перевезення спеціальних вантажів, включаючи аварії, а також забезпечення охорони і зв'язку в районі аварії здійснюється стороною, на території держави якої ця аварія сталася.

Нагадаємо, 9 березня Кабмін запропонував Раді ратифікувати цю міжурядову угоду.

На думку державної корпорації "Росатом" (Росія), ця угода створить міжнародно-правову базу для здійснення перевезень ядерних матеріалів між Росією та Словаччиною через територію України