Приватизація центробанку

Економіка
30 Грудня 2010, 10:51


Чутки про майбутнє призначення Сергія Арбузова головою Нацбанку з’явилися ще навесні 2010 року. Тоді цей маловідомий у банківських колах фінансист очолив спостережну раду Укрексімбанку. Ці чутки посилилися після призначення Арбузова першим заступником голови НБУ. І грудневе підвищення на посаді донецького фінансиста, і відставка Володимира Стельмаха нікого не здивували. Опитані банкіри напрочуд лояльні до президентського висуванця. Наведемо типові думки: «Арбузов зробить політику НБУ прогнозованішою», «регулювання банківського ринку посилиться», «Нацбанку потрібна сильна рука», «Арбузов – професіонал» тощо.


У режимі on records банкіри не озвучили головного: Сергій Арбузов – технічна фігура. По суті, біля керма величезної махини під назвою «центробанк» став колишній керівник невеликої фінустанови, яку асоціюють із родиною Віктора Януковича. Про чию ж сильну руку в НБУ в такому разі може йтися?.. Можливо, Сергій Арбузов – профі, хоча про це поки що достеменно нічого не відомо. Деякі банкіри, які зустрічалися з донецьким фінансистом улітку – восени (а честі говорити з ним особисто удостоїлися лише обрані), кажуть, що він «цілком адекватний».


«Стельмах не спілкувався з учасниками ринку останні роки три. Переговори вели його заступники. Арбузов, як виявилося, набагато більше заглиблюється в нюанси ринкової ситуації, ніж Володимир Семенович», – поділився представник однієї з міжнародних фінансових організацій. До речі, за його ж словами, досить активно долучився до роботи ще один виходець із Донецька – заступник голови Нацбанку Ігор Соркін.


По суті, після відставки Володимира Стельмаха керівництво НБУ стало більш залежним не тільки від позиції президента, а й від інтересів прем’єра Миколи Азарова. Є ризик, що це приведе до важливих змін на фінансовому ринку, перша з них – послаблення курсу гривні. Зокрема, в нещодавно оприлюдненому офіційному документі «Основи грошово-кредитної політики Нацбанку на 2011 рік» серед найближчих визначених пріоритетів – досягнення та підтримка цінової стабільності. Згідно з ним до 2014-го планується довести показник рівня інфляції до 5%. Фактично йдеться про інфляційне таргетування, про яке Володимир Стельмах говорив ще наприкінці 2008-го. Немає нічого поганого в тому, щоб припинити утримувати курс гривні й почати таргетувати інфляцію. Проблема в тому, що цю політику провадитимуть люди, зацікавлені в девальвації нацвалюти, адже за президентською командою стоять великі експортери (зокрема, Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ). Тоді як під прикриттям інфляційного таргетування можна здійснити будь-яку девальвацію – як економічно виправдану, так і штучну.


З призначенням Сергія Арбузова головою НБУ автоматично розв’язується проблема дефіциту держбюджету. Протягом останніх кількох років регулятор і без того активно брав участь у його покритті – як перераховуючи власний дохід (1 млрд грн у 2009 році), так і викуповуючи урядові облігації внутрішньої держпозики. Слід зазначити, що Володимир Стельмах вирішував бюджетні питання без особливого ентузіазму. За однією з версій, саме це стало причиною його відставки. Сергій Арбузов, найімовірніше, налаштований лояльніше. Навряд чи незабезпечена емісія гривні в 2011–2012 роках буде такою надмірною, що спровокує гіперінфляцію, а ось послаблення курсу – цілком.


Укрупнення банківського сектору може стати перспективою не найближчої п’ятирічки, як при Стельмаху, а лише кількох місяців. Так, Адміністрація президента активно просуває ідею збільшення статутного капіталу банків із 75 млн грн до 500 млн. Навряд чи Сергій Арбузов виступатиме проти цього. Якщо відповідний законопроект (уже зареєстрований у Верховній Раді) ухвалять, в Україні залишиться хіба що 40–50 банків замість 175. Великі фінустанови поглинатимуть дрібні.


Консолідація банківського сектору вигідна великим бізнес-групам, зокрема й SCM Ріната Ахметова, що здійснює зараз експансію на ринку. Нещодавно було заявлено про злиття ПУМБ та Донгорбанку (об’єднана фінустанова увійде до десятки найбільших країни). SCM повідомила про купівлю невеликого роздрібного банку «Ренесанс Кредит», і це тільки початок.


Банкіри очікують першого публічного виступу Арбузова в новій ролі. Вважається, що на основі його спічу можна робити висновки про те, якою буде політика НБУ в найближчий рік. Однак донецький фінансист вміє висловлюватися туманно. Підтвердження – його інтерв’ю, опубліковані за останні півроку. Втім, певну ясність у роль Арбузова та політику регулятора вже вніс прем’єр Микола Азаров: «Гривня буде стабільною завдяки системній та злагодженій роботі уряду й НБУ, розумній політиці витрат». Немає потреби пояснювати, з ким узгоджуватиме свою роботу нове керівництво Нацбанку.