Присутність влади в теленовинах у червні збільшилась

27 Червня 2012, 18:38

Дослідженням АУП було охоплено випуски новин у прайм-тайм на восьми телеканалах, з яких шість найрейтиновіших – Інтер, 1+1, Новий канал, Україна, СТБ, ICTV, а також головного провладного каналу – УТ-1 та опозиційного – TVi.

За даними дослідження, в перший тиждень червня тільки 16% повідомлень новинних програм стосувалися політичних подій в Україні (це на 5% менше, аніж у квітні та лютому, та майже в 2,5 рази менше, аніж за такий же період до виборів 2007 р.). 

У 28% повідомлень головною подією названо Євро-2012, тоді як про шквали та їхні наслідки було тільки 7% повідомлень, про мовний закон у ВР – 5%, про акції "за" та "проти" прийняття цього закону тільки 2%.

Вибори-2012 згадувалися лише в контексті головної події (2%), лічені рази повідомлялось про справу Юлії Тимошенко – 1% (у квітні – 6%, у лютому – 2%).

Про журналістів у Межигір’ї та міжнародну реакцію на справи опозиціонерів повідомляли тільки новини TVi.

Коментуючи отримані результати, Валерій Іванов зазначив, що відсутність новин про вибори напередодні виборів є парадоксальним.

“Можливо, це дійсно якась усвідомлена політика, але на що вона направлена, про це говорити важко. Можливо, щоб відвернути увагу населення від політики. Бо політизація може призвести до протестних акцій”, – сказав він під час презентації результатів дослідження. 

Як відзначила Наталія Костенко, увага до політичних персон  найнижча за три місяці спостережень: 10%, 32% у квітні, проти 60% у лютому. Лідери уваги червня серед політичних об’єднань – Партія регіонів (6%) та опозиція в цілому (5%); увага до інших партій мінімальна.

 Разом з тим, за даними дослідження, у червні зросла перевага в розподілі уваги й синхронів на користь представників влади та правлячої коаліції: за увагою співвідношення 3 до 1, за синхронами – 4,6 до 1 (у квітні, відповідно, 1,4 до 1 та 3 до1).

Лідерами уваги в новинних програмах першого тижня червня були президент Віктор Янукович – 11%, прем’єр-міністр Микола Азаров – 5%, Юлія Тимошенко – 3%.

69% всіх згадувань про політиків стосується представників влади та правлячої коаліції, 23% – опозиції, 8% – інших політиків (у квітні, відповідно, 48%, 35%, 17%, у лютому – 63%, 29%, 8%). 

Частіше про осіб із влади та коаліції говорять у червні на Інтері (78%) та Першому національному (77%), про опозиційних політиків – на Новому каналі – 33%, та СТБ – 29%.

 Як виявилось, у червні третина всіх синхронів припадає на президента України і прем’єр-міністра – 34% (у квітні – 19%, у лютому – 22%, у вересні минулого року – 30%, у червні минулого року – 47%), а синхрони президента займають майже чверть (23%), він відсутній тільки в новинах TVi.

В цілому 74% синхронів належить представникам влади, 16% – опозиції, 10% – іншим політикам (у квітні, відповідно, 67%, 22%, 11%, у лютому – 65%, 25%, 10%). Синхронів представників опозиції найбільше на Новому каналі – 33% (у квітні також найбільший – 39%).Таким чином, за висновками фахівців, перевага влади в синхронах – в 4,6 рази.

Як відомо, фахівці АУП спільно з вченими Інституту соціології НАН України проводять моніторинг теленовин з 2002 року. Згідно з дослідженням Академії української преси, у квітні лідером  теленовин серед політичних персон стала екс-прем'єр міністр Юлія Тимошенко. У березні АУП повідомляла, що  порівняно з лютим в сюжетах новин на телеканалах  зросла загальна кількість матеріалів із ознаками замовності (цензури).