Правозахисник: фермент спротиву в народі першкоджатиме встановленню авторитаризму

18 Серпня 2012, 10:34

"Не вірю, що піде на криваві вчинки. Після Віктора Ющенка він значно посилив владу, що після того безладу виглядало логічним. Але це мало б сенс, якби Янукович діяв так для реформування країни, а він у цьому напрямку зробив лише півкроку. Зараз із цим уже пізно: перед виборами про реформи лише говорять", – наголосив він.

Разом з тим Глузман зауважив, що на авторитаризм може наважитись хтось інший, сильніший.

"Все може статися, але є передумови бути оптимістами. За Сталіна у політичних тюрмах найчисленнішою групою були вихідці з України. Тоді – переважно з Західної. Коли сидів я, номером один також були вихідці з України, цього разу зі Сходу", – підкреслив він.

За словами Глузмана, зі сходу часто були так звані жертви урбанізації.

"Вони отримали непогану шкільну освіту в селі чи райцентрі. Зростали в україномовному середовищі, яке там було, в атмосфері офіційної пропаганди, яка говорила, як радянська влада любить людину. Приїхавши отримувати вищу освіту до великого міста – Києва, Донецька, Харкова, Дніпропетровська, – вони виявляли, що насправді й мова там не та, і ставлення. Щире обурення часто й закінчувалося зоною", – наголосив психолог.

"Так от, там, де я сидів, не було жодного білоруського чи узбецького дисидента. Але ж КДБ був скрізь! Майдан 2004-го також був у нас, і це зробив народ України. Чим закінчилось – інша проблема. Але фермент спротиву в народі дає підстави сподіватися, що авторитаризму в нас не буде", – зауважив Глузман.

Як повідомлялось, експерти важають, що кримінальним переслідуванням представників опозиції влада привчає суспільство до авторитаризму.